Hortensja pnąca – uprawa i pielęgnacja

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Hortensja pnąca


Jak wygląda hortensja pnąca

Hortensja pnąca to roślina o elastycznych, czerwonobrunatnych pędach, które mogą osiągać choćby 25 metrów długości w warunkach naturalnych. Liście hortensji są jajowate, błyszczące, o ząbkowanych brzegach i długości do 10 centymetrów. Jesienią przebarwiają się na ciepły, żółty kolor. Kwiaty hortensji pnącej są białe, płaskie i baldachowate, składają się z drobnych kwiatów płodnych i większych, ozdobnych kwiatów płonnych. Kwitnienie przypada na miesiące letnie, od czerwca do lipca​.

Hortensja pnąca, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Hortensja pnąca – uprawa

Hortensja pnąca jest rośliną stosunkowo prostą w uprawie, jeżeli zapewnić jej optymalne warunki uprawowe i środowiskowe. A te nie są zbyt wygórowane.

Wymagania glebowe

Hortensja ta najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych i przepuszczalnych. Preferuje gleby o lekko kwaśnym pH, chociaż toleruje także podłoża lekko alkaliczne. Unika gleb ciężkich i zbitych.

Miejsce sadzenia

Najlepszym miejscem dla hortensji pnącej są stanowiska zaciszne, półcieniste lub cieniste, osłonięte od wiatru. Roślina ta dobrze radzi sobie również w pełnym słońcu, zwłaszcza odmiany o pstrych liściach, jednak wymaga wtedy większej uwagi w kwestii podlewania​.

Kiedy i jak sadzić hortensje pnące

Hortensje pnące najlepiej sadzić wiosną, od połowy marca do maja. Rośliny te potrzebują solidnych podpór, takich jak mury czy pergole, aby mogły się po nich wspinać dzięki korzonków przybyszowych. Ważne jest, aby nie sadzić ich zbyt blisko murów, bo może to prowadzić do przesuszenia gleby i zahamowania wzrostu​​.

Hortensja pnąca, autor: Kymi, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jak pielęgnować hortensje pnące

Pnąca hortensja w kwestii pielęgnacji jest dość wymagająca, gdy jest rośliną młodą. Z latami, gdy jest już silnie ukorzeniona i mocno rozrośnięta potrzebuje dużo mniej naszej uwagi.

Podlewanie i nawożenie hortensji pnącej

Hortensje pnące wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie letnim, gdy ziemia gwałtownie wysycha. Ważne jest, aby gleba była stale wilgotna, ale nie przemoczona. Nawożenie powinno być umiarkowane, najlepiej nawozem przeznaczonym do roślin kwasolubnych, stosowanym od maja do sierpnia​​.

Przycinanie hortensji pnącej

Hortensje pnące nie wymagają corocznego przycinania. jeżeli jednak konieczne jest usunięcie suchych lub przemarzniętych pędów, najlepiej zrobić to w marcu. Nadmierne przycinanie hortensji pnących może osłabić roślinę i negatywnie wpłynąć na jej kwitnienie​​.

Czy hortensja pnąca gwałtownie rośnie?

Pnąca hortensja rośnie stosunkowo wolno w pierwszych dwóch-trzech latach po posadzeniu. Tempo wzrostu zwiększa się, gdy roślina zbuduje odpowiednią masę korzeniową. Ostateczna wielkość rośliny zależy od warunków uprawy, ale w sprzyjających warunkach może osiągać znaczące rozmiary​​.

Hortensja pnąca – odmiana pstrolistna, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Czy hortensja pnąca może rosnąć w słońcu?

Hortensja pnąca najlepiej rośnie w miejscach półcienistych i cienistych, jednak niektóre odmiany mogą rosnąć w pełnym słońcu. W takim przypadku wymagają jednak więcej uwagi, szczególnie pod względem podlewania, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność gleby​.

Czy hortensje pnące mogą rosnąć w donicy?

Hortensje pnące mogą być uprawiane w donicach, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających balkony lub tarasy. Ważne jest, aby donica była odpowiednio duża, zapewniając roślinie wystarczającą przestrzeń do wzrostu. Gleba w donicy powinna być żyzna, próchnicza i lekko kwaśna. Regularne podlewanie jest kluczowe, aby zapobiec przesuszeniu korzeni​. Konieczne jest również systematyczne nawożenie roślin, gdyż im większa hortensja, tym szybciej wyciąga z podłoża składniki pokarmowe.

Dodatkowo każdej wiosny dobrze jest wyjąć z donicy jak najwięcej ziemi, nie uszkadzając przy tym korzeni i zastąpić ją nową porcją ziemi żyznej, a najlepiej świeżym, przesianym kompostem.

Hortensja pnąca, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Odmiany hortensji pnącej

Na rynku dostępnych jest sporo odmian hortensji pnących, wśród nich odmiany miniaturowe, idealne do uprawy w donicach na tarasach i balkonach. Są takie, które przyciągają uwagę bardziej barwą liści niż kwiatów. Jeszcze inne zachwycają intensywnym, zachwycającym zapachem kwiatów. Naprawdę jest w czym wybierać.

  • Hortensja pnąca 'Cordifolia’ – odmiana karłowa, która osiąga do 1,5 metra wysokości. Liście są małe, błyszczące, od spodu matowe. Kwiaty wydzielają przyjemny, miodowy zapach​.
  • Hortensja pnąca 'Firefly’ – odmiana ta charakteryzuje się pstrymi lub zielonymi liśćmi z żółtymi obrzeżami, co nadaje roślinie wyjątkowy wygląd. Wymaga więcej słońca niż inne hortensje pnące.
  • Hortensja pnąca ’Silver Lining’ – odmiana ta ma szarozielone liście z białym obrzeżeniem. Jest to roślina, która dorasta do 3-5 metrów wysokości i jest wyjątkowo dekoracyjna.
  • Hortensja pnąca 'Brookside Littleleaf’ – to odmiana miniaturowa, wolno rosnąca. Liście są drobne, ząbkowane i mają sercowaty kształt. Dzięki licznym pędom jest gęsta i zwarta. Doskonale nadaje się do uprawy w donicach.

Hortensja pnąca to roślina, która wprowadza do ogrodu nie tylko piękno, ale także funkcjonalność, przykrywając mury, ogrodzenia i inne konstrukcje bujną zielenią i efektownymi kwiatami. Jej uprawa i pielęgnacja są stosunkowo proste, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe, stanowisko i regularne podlewanie. Dzięki różnorodnym odmianom, każdy ogrodnik może znaleźć idealną hortensję pnącą dla swojego ogrodu, a każdy amator pnączy na balkonie lub tarasie bez problemu znajdzie odmianę, która doskonale poradzi sobie rosnąc w donicy.

Hortensja pnąca 'Mirranda’, autor: cultivar413, www.flickr.com, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Oprócz hortensji pnącej warto mieć w Swoim ogrodzie lub w donicy na balkonie również inne gatunki hortensji:

  • hortensja piłkowana
  • hortensja dębolistna
  • hortensja bukietowa
  • hortensja ogrodowa
  • hortensja drzewiasta
  • hortensja doniczkowa

Bibliografia:

  1. P. Bąbelewski, Mój Piękny Ogród, Hortensja pnąca. 07/2007, s. 34
  2. Ogrody, Ogródki, Zieleńce, Hortensja pnąca, 07/2004, s. 8
  3. K. Sokołowska, Mój Piękny Ogród, Hortensja pnąca warta uwagi, 05/2020, s. 40
  4. I. Dudzinska-Krawczyk, Magazyn Rolniczy AURA, Hortensja pnąca, 07-0/8/2021, s. 42

Fot. główna: Atamari, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału