HISZPAŃSKI PIES DOWODNY – wielofunkcyjny pies andaluzyjski

zooart.com.pl 1 rok temu

Hiszpański pies dowodny (perro de agua español) lub hiszpański pies wodny. To pies, który posiada wiele umiejętności. Może być pasterzem, stróżem, myśliwym, rybakiem, ratownikiem wodnym, psem służbowym. To także pogodny pies towarzyszący, którego może pokochać cała rodzina. Szukasz pierwszego psa, który nie będzie sprawiał trudności w wychowaniu? Ta rasa psów może okazać się strzałem w dziesiątkę. Sprawdź ile kosztuje hiszpański pies dowodny oraz z czym się wiąże opieka nad nim.

Hiszpański pies dowodny – opis ogólny

Hiszpański pies dowodny jest hiszpańską rasą psów, która ma 336 nr wzorca w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), gdzie została przypisana do grupy VIII – Aportery, płochacze i psy wodne, w sekcji 3 – psy wodne.

Jak został sklasyfikowany w innych organizacjach kynologicznych?

Hiszpański pies dowodny został uznany przez większość organizacji kynologicznych, wśród największych z nich:

  • American Kennel Club (AKC) – został wpisany do grupy psów pasterskich (Herding Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – jest w grupie psów myśliwskich (Gundogs),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przynależy do psów myśliwskich (Gundogs),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec VIIL-8 w grupie psów pasterskich (Herding dogs),
  • United Kennel Club (UKC) – znalazł się w grupie psów pasterskich (Herding Dog Group).

Hiszpański pies dowodny – historia i popularność rasy

Hiszpański pies wodny od wieków jest znany na półwyspie iberyjskim. Niektórzy sądzą, iż dotarł tam z Afryki podczas inwazji arabskiej w VIII wieku. Jest spokrewniony z barbetem, a także z kantabryjskim psem dowodnym – rasą, która nie jest uznawana przez FCI. Hiszpański pies dowodny jest najbardziej popularny w południowo-zachodniej Europie, a szczególnie w Andaluzji, gdzie nazywa się go “andaluzyjskim psem tureckim”. Tam też był wykorzystywany, jako pies myśliwski, ale także jako górski pies pasterski, a przez jego zamiłowanie do pływania, był także ulubionym psem żeglarzy i rybaków. w tej chwili swoje zastosowanie znajduje głównie, jako pies do towarzystwa, pies przewodnik, a także pies służbowy – w ratownictwie wodnym i policji. Do Polski rasa dotarła późno, bo dopiero na początku XXI wieku i wciąż nie pozostaje tu zbyt powszechna.

Hiszpański pies dowodny – wygląd

Hiszpański pies dowodny, jak każdy pies dowodny jest kudłaty, a jego kędzierzawa grzywka zachodzi mu na oczy. Jego sierść ma adekwatności, które chronią go przed zimnem i wilgocią. Pod futrem znajduje się silne ciało, o proporcjonalnej budowie.

Hiszpański pies dowodny – budowa ciała

Pod gąszczem włosów na głowie możemy znaleźć trójkątne wiszące uszy, wyraziste oczy w barwie od orzechowej do kasztanowej, tak jak jego nos odpowiadają kolorowi umaszczenia. Głowa utrzymuje się na krótkiej szyi, tułów jest krzepki z pojemną klatka piersiową i lekko podciągniętym brzuchem. Kończyny psa są mocne i pionowe. Ogon jest osadzony średnio wysoko, może być z natury krótki.

Hiszpański pies dowodny – wielkość

Hiszpański pies dowodny ma wzrost i wagę ograniczone przez wzorzec, zgodnie z którym powinien mierzyć w kłębie:

  • psy: od 44 do 50 cm,
  • suki: od 40 do 46 cm.

Waga adekwatna dla rasy według FCI wynosi:

  • psy: od 18 do 22 kg,
  • suki: od 14 do 18 kg.

Hiszpański pies dowodny – szata i umaszczenie

Wełnista sierść może tworzyć sznury. Umaszczenie może mieć następujące konfiguracje kolorystyczne:

  • jednolita: biała, czarna, kasztanowata w rozmaitych odcieniach,
  • dwubarwna: biało-czarna i biało-brązowa z łatami w różnych odcieniach,

Wzorzec FCI nie uznaje umaszczenia trójbarwnego, czarnego z podpaleniem i orzechowego z podpaleniem.

Hiszpański pies dowodny – pielęgnacja

Hiszpański pies ma sierść, która wymaga specjalnego traktowania, nie może być szczotkowana, ani zbyt często myta. Czy to oznacza, iż pielęgnacja psów tej rasy jest uciążliwa? Rozwiewamy wątpliwości.

Hiszpański pies dowodny – kąpiel

Hiszpański pies dowodny, nigdy nie pogardzi kontaktem z wodą. Uwielbia pływać, ale nie możemy kąpać go w wannie zbyt często, gdyż jego włosy są naturalnie odpowiednio natłuszczone, a częste mycie usuwa warstwę ochronną. Mycie przy użyciu szamponu nie może być częstsze niż raz w ciągu miesiąca. Musimy także liczyć się z tym, iż po kąpielach w jeziorze lub w rzece jego sierść może mieć niezbyt przyjemny zapach, mogą znaleźć się w niej różne zanieczyszczenia, na przykład muł. Po takiej kąpieli, dobrze jest psa umyć przy użyciu szamponu dla psów szorstkowłosych lub chociaż wypłukać go czystą wodą. Psa nie suszymy, pozwalamy mu wyschnąć samemu.

Hiszpański pies dowodny – strzyżenie

Hiszpański pies dowodny ma piękne kędzierzawe kosmyki, zwykłe rozczesywanie może zniszczyć ich wygląd. Dlatego wszelkie zanieczyszczenia powinniśmy usuwać manualnie. Pies nie gubi włosów. Po to, by jego szata się nie supłała, dwa – trzy razy do roku powinna być ostrzyżona. Wystarczająca długość jego włosów, także na potrzeby wystaw to 3 cm. Możemy sami ściąć mu sierść maszynką do strzyżenia psów lub skorzystać z usług profesjonalisty – groomera, czyli fryzjera zwierząt. o ile chcemy uczestniczyć z naszym psem w wystawach, powinniśmy dostosować wygląd psa do wymagań pielęgnacyjnych dotyczących rasy. W przypadku hiszpańskiego psa dowodnego oznacza to, iż sierść powinna być ścięta na równą długość. Bardzo ważne jest pierwsze strzyżenie psa, które powinno nastąpić w wieku 5-6 miesięcy, umożliwi ono prawidłowy wzrost włosów, które będą odpowiednio zabezpieczać skórę.

Hiszpański pies dowodny – zabiegi higieniczne

Zadbajmy o najwrażliwsze i najbardziej podatne na otarcia infekcje miejsca, czyli okolice intymne, oczu i uszu. Możemy je oczyszczać przecierając wacikami nasączonymi specjalnymi preparatami pielęgnacyjnymi dla psów. Nie zapominajmy także o zębach i pazurach. Nie możemy czyścić zębów psa zwykłą pastą do zębów dla ludzi, musi to być pasta do zębów dla psów, bądź przekąski dentystyczne dla psów. Podobnie jest w przypadku pazurów, nie możemy ich obcinać zwykłymi cążkami dla ludzi, koniecznie muszą być to specjalne obcinaczki dla psów. Przycinamy pazury dopiero wtedy, gdy nie są ścierane przez psa naturalnie i są zbyt długie, wystają poza opuszki. Chrońmy psa przed działaniem pasożytów takich, jak pchły i kleszcze. W tym celu możemy mu zakładać obroże owadobójcze. Najbardziej popularne obroże to Foresto od firmy Bayer.

Hiszpański pies dowodny – charakter

Hiszpański pies dowodny jest wesoły i towarzyski. gwałtownie daje się polubić, nikomu się nie narzuca, a także dobrze wyczuwa nastroje panujące w domu i potrafi do tego dostosować swoje zachowanie. Sprawdź, jaką wykazuje postawę wobec rodziny i obcych.

Hiszpański pies dowodny – wśród rodziny

Hiszpański pies dowodny będzie chętnie się bawił z dziećmi, a także ze zwierzętami domowymi, o ile nikt nie będzie mu dokuczał. Jest przyjazny, ale nie tak wyrozumiały, jak niektóre rasy psów, nie będzie się godził na kuksańce i dokuczanie. Rasa nie będzie dobrym wyborem dla większości osób starszych, dla których zaspokajanie potrzeb ruchowych psa, będzie stanowić wyzwanie. Pies potrafi znosić bezczynność spokojnie, ale do pewnych granic. o ile rodzina lubi spędzać czas aktywnie, hiszpański pies wodny będzie wniebowzięty.

Hiszpański pies dowodny – wobec obcych

Hiszpański pies dowodny uchodzi za rasę, która nadaje się dla początkujących opiekunów. Pies chętnie się uczy i potrzebuje zadań, które będą angażować jego fizycznie i intelektualnie. o ile zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, zyskasz wiernego i grzecznego towarzysza.

Hiszpański pies dowodny – wychowanie i szkolenie

Hiszpański pies dowodny uchodzi za rasę, która nadaje się dla początkujących opiekunów. Pies chętnie się uczy i potrzebuje zadań, które będą angażować jego fizycznie i intelektualnie. o ile zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, zyskasz wiernego i grzecznego towarzysza.

Hiszpański pies dowodny – w jakim domu będzie czuł się najlepiej?

Hiszpański pies dowodny może żyć w mieście, jak i na wsi. Druga opcja będzie dla niego bardziej atrakcyjna, szczególnie, gdy ma blisko dostęp do wody, w której może czasem popływać. Będzie zachwycony także rolą stróża, pasterza, czy myśliwego – aportera i płochacza. Pies żyjący w mieście, powinien dużo spędzać czasu aktywnie, po za czterema ścianami bloku.

Hiszpański pies dowodny – propozycje aktywności

Hiszpański pies dowodny może spełniać się nie tylko, jako stróż, pasterz, czy myśliwy, możemy wraz z nim utworzyć zespół ratowniczy straży pożarnej lub Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pies może towarzyszyć nam podczas biegu, bądź jazdy konnej, czy na rowerze. W przypadku sportów kynologicznych, hiszpański pes dowodny może się sprawdzić się niemal w każdej dyscyplinie, a przede wszystkim w:

  • treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, a także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
  • agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • rally-o – jak najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
  • dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
  • dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
  • dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
  • canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka,
  • mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”.

Jeśli szukasz najlepszych akcesoriów sportowych dla psa rasy hiszpański pies dowodny, opinie innych użytkowników tych produktów mogą pomóc Ci w dokonaniu adekwatnego wyboru.

Hiszpański pies dowodny – trening

Hiszpański pies dowodny jest bardzo pojętny i nie będzie miał nam za złe tego, iż próbujemy go uczyć. Lubi rozmaite wyzwania, świadczą o tym jego wszechstronne umiejętności. Proces nauki nowych sztuczek możemy wesprzeć stosując smaczki treningowe. Dzięki nim pies zrozumie, które zachowania są pożądane, a smaczek otrzymany jako nagroda, będzie doskonałą motywacją. Takie przysmaki z czasem powinny być stopniowo zastępowane pochwałami, w dodatku ich ilość nigdy nie może przekraczać 10% dziennej wartości kalorycznej.

Hiszpański pies dowodny – hodowla idealna

Hiszpański pies dowodny jest rzadko dostępny do zakupu z profesjonalnej hodowli, gdyż w naszym kraju jest ich wciąż niewiele. o ile chcemy mieć zdrowego i rasowego psa, powinniśmy wykazać się cierpliwością, zanim będą dostępne szczeniaki. Mimo wszystko polecamy poczekać, wyjaśniamy dlaczego.

Hiszpański pies dowodny – gdzie kupić szczeniaka z metryką do wyrobienia rodowodu FCI?

Jeżeli chcemy, aby nasz pies posiadał rodowód FCI, powinniśmy znaleźć hodowlę, która podlega pod Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), która jako jedyna w naszym kraju współpracuje z FCI. Takie hodowle wystawiają szczeniaki wraz z metryką. Rodowód możemy wyrobić za opłatą w lokalnym oddziale ZKwP na podstawie metryki.

Hiszpański pies dowodny – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Psy możemy zakupić także z hodowli, które podlegają pod inną organizację kynologiczną, ale musimy dokładnie sprawdzić zarówno hodowle, jaki i praktyki stowarzyszenia, do którego przynależy. Zanim zdecydujemy się na konkretną hodowlę, przeczytajmy na grupach dyskusyjnych poświęconym psom rasy hiszpański pies dowodny opinie o tych miejscach. Następnie sprawdźmy osobiście warunki, w których są trzymane zwierzęta, historię badań i szczepień rodziców oraz dokładnie zweryfikujmy przynależność psa do rasy hiszpański pies dowodny, hodowla powinna umożliwić wgląd do dokumentów rodziców. Będąc na miejscu, nie bójmy się pytać. Hodowcy mogą przekazać ważne informacje na temat wychowania psów rasy hiszpański pies dowodny, hodowla może też pomóc nam wybrać szczeniaka odpowiedniego dla nas, a także może wręczyć wyprawkę.

Hiszpański pies dowodny – adopcja

Nie musimy kupować psa rasy hiszpański pies dowodny, adopcja ze schroniska też jest dobrym rozwiązaniem. Ogłoszenia o adopcji możemy znaleźć w internecie, bądź sprawdzić schroniska w naszej okolicy. Przy adopcji powinniśmy zwrócić uwagę na zdrowie psa, a także dlaczego znalazł się w potrzebie. Niektóre psy mogą potrzebować specjalnej opieki.

Hiszpański pies dowodny – zdrowie

Hiszpańskie psy dowodne uchodzą za zdrowe psy, a jej przedstawiciele żyją średnio około 12-15 lat. Są bardzo wytrzymałe na niepogody, co zawdzięczają ich wodoodpornej szacie, dlatego mogą żyć na zewnątrz. A jakie choroby najczęściej zdarzają się u hiszpańskich psów wodnych?

Hiszpański pies dowodny – choroby

Hiszpański pies dowodny nie ma dużej skłonności do chorób, ale u przedstawicieli rasy najczęściej pojawiały się dotychczas następujące schorzenia:

  • dysplazja stawu biodrowego – jest to częsta choroba wśród psów ras średnich, ale szczególnie dotyka psy ras dużych i olbrzymich, polegaja ona na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych,
  • postępujący zanik siatkówki – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
  • wiśniowe oko – widoczny czerwony fałd błony śluzowej, który pojawia się w kąciku oka, tzw. wypadająca trzecia powieka,
  • zaćma – polega na zmętnieniu soczewki, prowadzi do utraty wzroku,
  • dystrofia – objawia się szaro-białymi nieprzezroczystymi plamami na oczach,
  • dwurzędowość rzęs – wada w wyniku której występuje dodatkowy rząd rzęs przy wewnętrznej krawędzi wolnego brzegu powieki,
  • niedoczynność tarczycy – chorobie towarzyszą często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia,
  • choroba Addisona – niedoczynność kory nadnerczy. Objawiać się może zwiększonym pragnieniem u psa, brakiem apetytu, bólami brzucha, wymiotami, biegunką, zwiększoną ilością oddawanego moczu, drażliwością, spadkiem wagi, utratą wagi, niższą temperaturą ciała, pogorszeniem nastrojem i osłabieniem organizmu,
  • zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki – zanik komórek wytwarzających enzymy trawienne, choroba objawia się niedożywieniem, awitaminozą, utratą masy ciała,
  • alergie – nieprawidłowe reakcje układu odpornościowego na pewne substancje.

Hiszpański pies dowodny – żywienie

Hiszpański pies dowodny może być żywiony na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest oparty o karmę komercyjną, a drugi o posiłki domowe. Do nas należy decyzja, który sposób żywienia wybierzemy dla swojego psa.

Hiszpański pies dowodny – żywienie karmą komercyjną

Hiszpański pies dowodny może otrzymać wszystkie niezbędne składniki odżywcze z komercyjnej karmy. Żeby odpowiednio wybrać karmę dla psa, trzeba uwzględnić jego wagę, a także etap życia i poziom aktywności. Ilość dziennego pokarmu – zgodną z etykietą opakowania, dzielimy na dwie porcje, które podajemy rano i wieczorem, na godzinę przed lub po aktywności. Szczeniakom dawkę dzielimy na pięć porcji. Gdy podajemy psu przysmaki, to odpowiednio zmniejszamy jego dzienną porcję karmy.

Hiszpański pies dowodny – żywienie posiłkami domowymi

Hiszpański pies dowodny, o ile otrzymuje posiłki przygotowane w domu, to muszą one być ustalone przez lekarza weterynarii, także w przypadku diety BARF, która opiera się głównie na surowym mięsie i kościach. Taka dieta powinna być odpowiednio suplementowana. Opiekunowie najczęściej sięgają po suplementy od firmy Vetoquinol.

Hiszpański pies dowodny – cena i koszty utrzymania

Hiszpański pies dowodny z hodowli kosztuje około od 4000 do 7000 zł. Sprawdźmy, jak się przedstawiają koszty opieki nad psem tej rasy.

Hiszpański pies dowodny – miesięczne koszty opieki

W ciągu każdego miesiąca, wydatki dotyczą głównie uzupełniania zapasów:

  • karmy dla psów,
  • przysmaków dla psów,
  • worków na nieczystości.

W przypadku psa rasy hiszpański pies dowodny, cena ich zakupu wyniesie od około 200 do 250 zł.

Hiszpański pies dowodny – roczne koszty opieki

W ciągu roku opieka nad hiszpańskim psem wodnym wyniesie nas około od 2500 do 3500 zł. W tym przypadku, do kosztów miesięcznych doliczamy koszty zakupu kosmetyków i środków służących pielęgnacji psa. Wśród nich możemy wymienić:

  • szampon dla psów krótkowłosych,
  • obroże owadobójcze,
  • preparat pielęgnacyjny dla psów.

Hiszpański pies dowodny – koszty opieki w przeciągu dwóch lat

W ciągu dwóch lat, oprócz przedstawionych kosztów, dodatkowo zapłacimy za akcesoria adekwatne dla rasy hiszpański pies dowodny, cena ich zakupu oraz przedstawione wcześniej koszty łącznie wyniosą około od 6000 do 8000 złotych. Są to:

  • miski dla psów na wodę i na karmę,
  • smycz dla psa,
  • szelki dla psa,
  • obcinaczki dla psa,
  • maszynka do strzyżenia psów,
  • zabawki dla psa
  • legowisko dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa.

Te akcesoria powinniśmy wymienić maksymalnie do dwóch lat. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, iż wszystko pozostaje dla psa bezpieczne i spełnia swoją funkcję niezawodnie.

Hiszpański pies dowodny – inne koszty opieki

Oczywiście to nie są wszystkie koszty opieki. Powinniśmy uwzględnić w swoim budżecie koszty związane z usługami, z których będziemy korzystać. Wśród nich możemy wymienić:

  • opieka weterynaryjna psa,
  • wizyty u groomera,
  • ubezpieczenie psa,
  • szkolenia dla psa rasy hiszpański pies dowodny.

Podsumowanie

Hiszpański pies dowodny to wszechstronnie uzdolniony pies, który ma wiele zalet. Przedstawiliśmy jego historię, a także użytkowość i wygląd. PIelęgnacja jego woododpornej sierści nie powinna sprawiać trudności – pamiętaj o tym, by pielęgnując, nie zniszczyć struktury jego pięknych kosmyków.

Wiesz już też, jaki jest hiszpański pies dowodny, charakter spokojnego psa rodzinnego to jego jeden z największych atutów. o ile dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z opieką nad psem, to hiszpański pies wodny będzie dobrym wyborem, gdyż nie powinien sprawiać kłopotów w wychowaniu.

Zadbaj także o jego zdrowie, choć rasa nie choruje często, to obserwuj jego organizm pod kątem najczęstszych chorób u psów rasy hiszpański pies dowodny. Wybór odpowiedniej hodowli, z której zakupisz szczeniaka, może mieć wpływ na to, czy szczenię wyrośnie na zdrowego psa. Przygotuj swój budżet na koszty związane z zakupem i opieką. Niech Twój dom będzie przyjaznym miejscem dla psa tej wyjątkowej rasy.

Idź do oryginalnego materiału