Gwiazda betlejemska zakwitnie nie tylko na święta. Wystarczy stosować się do tych kilku zasad

2 tygodni temu
Zdjęcie: FOT. BARTŁOMIEJ BARCZYK / Agencja Wyborcza.pl


Oferta wielu kwiaciarni powiększyła się w ostatnim czasie o wyjątkowo piękne kwiaty, które kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem. Gwiazdy betlejemskie od lat zachwycają swoim urokiem w okresie świątecznym. Okazuje się, iż potrafią robić to również w innych sezonach. Wystarczy tylko odpowiednio o nie zadbać.
Wilczomlecz nadobny - tak brzmi adekwatna nazwa popularnej w okresie bożonarodzeniowy rośliny, którą większość z nas kojarzy jako gwiazdę betlejemską. Bywa również określana jako poinsecja. Ten piękny kwiat zdobi świąteczne stoły już od wielu lat. Sporo osób zwykło myśleć, iż jest to tylko sezonowa kwiat, przez co pod koniec roku lub na początku stycznia można zauważyć go na śmietnikach. Okazuje się, iż adekwatna pielęgnacja może pomóc wydłużyć okres jego żywotności, a choćby pomóc mu ponownie zakwitnąć i dotrwać do kolejnych świąt.


REKLAMA


Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box


Gwiazda betlejemska - pielęgnacja. Roślina jest piękna, ale także wymagająca
Choinka, jemioła i gwiazda betlejemska - tych trzech roślin nie powinno zabraknąć w naszym domu w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja doskonale wpisuje się w wyjątkowy, grudniowy klimat. Przyzwyczailiśmy się do jej czerwono krwistej odmiany, ale coraz częściej można ją spotkać również w żółtej, białej i pomarańczowej odsłonie. Hodowane w doniczkach kwiaty tego gatunku potrafią osiągnąć do 50 cm wysokości, a ich ciemnozielone liście mierzą zwykle od 15 do 20 cm. Chcąc cieszyć się ich pięknem nie tylko w święta, ale i przez cały rok wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Pierwszym krokiem po przywiezieniu rośliny do domu powinno być przesadzenie jej do nowej, większej doniczki, w celu zapewnienia korzeniom swobody. Pojemnik warto wysypać żyzną glebą, w której dodatkowo powinien się znaleźć gruboziarnisty piasek oraz keramzyt. Ważne jest, żeby osłonka była wyposażona w otwory odpływowe, które pozwolą na uniknięcie gromadzenia się nadmiaru wody w doniczce. Kolejnym istotnym aspektem jest dobór stanowiska. Gwiazda betlejemska lubuje się w nasłonecznionych miejscach, ale nie przepada za ekspozycją na bezpośrednie działanie promieni. Najodpowiedniejsze będą dla niej parapety po wschodniej lub południowej stronie mieszkania. jeżeli jednak chcecie, aby wilczomlecz ozdabiał mocno zacieniony pokój, skierujcie na niego lampę, w pewnym stopniu poprawi to jego samopoczucie i wpłynie na dłuższy okres żywotności. Niemniej jednak najodpowiedniejsze będą przestrzenie, do których przedostaje się naturalne światło. Trzecim bardzo ważnym kryterium jest temperatura. W zależności od pory roku kwiat będzie wykazywał się odmienną tolerancją.


w okresie świątecznym - od 16 do 20 stopni Celsjusza
na wiosnę - od 13 do 16 stopni Celsjusza
latem (w okolicy maja) - 18 stopni Celsjusza
jesienią (wrzesień-listopad) - maksymalnie 15 stopni Celsjusza


Zapewniając gwieździe takie warunki, jesteśmy na dobrej drodze do utrzymania jej we adekwatnej kondycji przez cały rok. Zanim jednak zaczniemy się cieszyć musimy pamiętać o specyfice najważniejszego zabiegu pielęgnacyjnego - podlewania.


Gwiazda betlejemska - podlewanie. Jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych
Podlewanie to jeden z najwrażliwszych tematów, jeżeli chodzi o kwiaty. W przypadku gwiazdy betlejemskiej - tak jak już wspomnieliśmy - istotne jest, aby doniczka, do której wysadzimy roślinę, była wyposażona w otwory odpływowe. Wilczomlecz nie lubi przesady. Należy unikać zarówno przesuszenia jak i przelania rośliny. W tym celu najlepiej będzie nawadniać poinsecje co dwa dni. Zanim jednak nalejemy do ziemi wodę, sprawdźmy, czy resztki nie zalegają w podstawce - tego sytuacji trzeba bezwzględnie unikać. jeżeli w twoim mieszkaniu jest suche powietrze, warto wyposażyć się w nawilżacz powietrza, a dodatkowo co jakiś czas rozpylać mgiełkę dookoła gwiazdy. Dodatkowo, aby roślina zdrowo się rozwijała nie tylko w okresie świątecznym, trzeba pamiętać o stosowaniu nawozu.


Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska zakwitła ponownie? Zastosuj nawóz
Chcąc utrzymać gwiazdę betlejemską w jak najlepszej kondycji przez cały rok, oprócz wcześniej wymienionych zasad warto pamiętać o doraźnym nawożeniu rośliny oraz przesadzeniu jej do nowej ziemi. Najodpowiedniejszym momentem będą tygodnie na przełomie marca i kwietnia. Wykonując ten zabieg, pamiętaj o usunięciu uszkodzonych korzeni, a także odcięciu przekwitłych kwiatów. W kwestii nawozu najlepiej sprawdza się mieszanka do roślin kwitnących. Stosuj ją przynajmniej raz na dwa tygodnie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału