Gwarno jak w ulu – ciekawostki o pszczołach

2 lat temu

Są małe, ale pracowite, sumienne i fenomenalnie współpracują w grupie. Te owady są świetnym przykładem na to, iż w świecie przyrody nie wolno lekceważyć choćby tych najbardziej niepozornych zwierząt! Poobserwujemy je dziś razem? Poznajcie ciekawostki o pszczołach.

Jak nie pomylić swojego stanowiska – rola pszczół w ulu

W przeciętnym ulu mieszka ponad 50 tysięcy pszczół. Każdy ranek rozpoczynają pracą, spełniając sumiennie swoje obowiązki. Jakie zadania czekają do wykonania i jaka jest praca pszczół?

Oczywiście te najważniejsze spełnia królowa — matka. Tylko jedna pszczoła w ulu pełni tę funkcję. Do jej obowiązków należy składanie jaj i to w ogromnej ilość, bo około 2,5 tysiąca dziennie! W tej wielkiej owadziej rodzinie znalazło się też miejsce dla pszczół samców – trutni. Ich rolą jest zaplemnienie królowej, w trakcie lotu godowego. Ostatnim typem pszczół są robotnice. Sprawiają wrażenie niepozornych i zawsze zapracowanych, jednak odgrywają niezwykle istotną rolę.

Czy wiesz, że

Zaplemnienie to wprowadzenie plemników do dróg rodnych samicy. Etap ten poprzedza zapłodnienie

Pracowite robotnice działają zespołowo

Praca, którą wykonują robotnice, jest ciężka. Można by powiedzieć, iż to cały etat z mnóstwem obowiązków. Te owady są bezwzględnie posłuszne królowej. Matka wydziela feromon, czyli specyficzny zapach, który instruuje robotnice odnośnie odpowiednich zadań. Mogą się one zajmować: czyszczeniem plastrów, karmieniem larw, bronieniem gniazda, czy zbieraniem pyłku i nektaru. Pracy jest sporo, ale działają razem, wiec z wszystkim mogą zdążyć.

Wiedzieliście o tym, iż przeciętna robotnica w ciągu swojego życia wyprodukuje tylko 1/12 łyżki miodu?! Całe szczęście, iż pomagają jej tysiące przyjaciółek. Dzięki temu pojedynczy ul może przygotować ponad 30 kilogramów miodu rocznie! Jakie jeszcze ciekawostki o pszczołach warto znać?

Taniec pszczół to sposób komunikacji

Praca pszczół, które zbierają pyłek i nektar, musi przebiegać bardzo wydajnie. Nie może przecież zabraknąć surowca do produkcji miodu! Z tego powodu pszczoły szukają ciągle nowych miejsc obfitych w te składniki. Kiedy robotnica znajdzie nowe miejsce, w którym jest dużo pokarmu, wraca do ula i opowiada o tym reszcie za pomocą… tańca! Czym jest taniec pszczół? To reakcja, która nie wynika z niepohamowanego szczęścia pszczoły, ale ich unikatowy sposób komunikacji.

Taniec pszczół ma kilka istotnych elementów. W jego trakcie istotny jest kierunek kroków i rytm, wskazówki zawierają także informację na temat kąta padania światła słonecznego. Dzięki tym wszystkim danym reszta pszczół wie, gdzie lecieć, by znaleźć nowe miejsce do pracy. Wszystko przekazywane jest wprost z matematyczną dokładnością.

Okazuje się, iż to nie koniec. O nowych sprawach pszczoły informują rzeczywiście tańcem, ale te doskonale znane wiadomości robotnice przekazują sobie z wykorzystaniem zapachu lub dźwięku. Pszczoły naprawdę znalazły unikatowy język do porozumiewania się!

Świat bez słodkich truskawek – co, jeżeli pszczoły wyginą?

Pszczoły są niezwykle ważnym elementem środowiska. Codziennie odwiedzają dziesiątki kwiatów, zbierając ich pyłek oraz nektar. W trakcie tego procesu nieświadome zapylają wiele gatunków roślin. Nieświadomie, gdyż nie wycierają odnóży przed wejściem do kielicha kolejnego kwiatu i tym sposobem, przez przypadek, przenoszą pyłek. Co mogłoby nas czekać, gdyby pszczoły wyginęły? Świat bez truskawek, czereśni, malin i kto wie, ilu jeszcze innych owoców i warzyw. Po kilku latach bez pszczół cierpielibyśmy na poważny brak żywności.

Brak pszczół mógłby się wiązać z wyginięciem wszystkich roślin, które zapylają. Bez zapylenia nie ma nasion, którym zawdzięczamy powstanie nowych gatunków. Taka sytuacja poważnie uszczupliłaby różnorodność środowiska i zabrało pokarm wielu zwierzętom.

Ale czy na pewno jest się czego bać? Przecież wyginą tylko pszczoły, kilka gatunków roślin, a życie dalej będzie się toczyć. Niestety nie do końca. Pszczoły zapylają około 75% wszystkich roślin na świecie! To ogromna ilość, dlatego zastraszająco szybki spadek liczby tych owadów jest przedmiotem intensywnych badań naukowców w ostatnich latach.

Ciekawostki o pszczołach

  • Pszczoły nie mają czasu, aby spokojnie spędzić pierwsze dni po przepoczwarzeniu się. Ich życie to praca od narodzin aż do śmierci.
  • W sezonie letnim robotnice żyją tylko 6 tygodni. To wszystko przez intensywne tempo pracy. Na szczęście w czasie zimowym pszczoły są wstanie przeżyć choćby 9 miesięcy.
  • W ciągu całego swojego życia jedna pszczoła przygotuje tylko 0,8 g miodu.
  • Pszczoły w nocy tak naprawdę nie śpią! Odpoczywają, czekając nieruchomo, aż nastanie kolejny dzień intensywnej pracy.
  • Odwiedzenie 2 milionów kwiatków opłaca się, dzięki temu pszczoły mogą wyprodukować 0,3 kg miodu.
  • Kwiaty pięknie stroją się dla pszczół, żeby te jak najchętniej je odwiedzały. Co ciekawe, pszczoły odróżniają wszystkie kolory oprócz czerwonego.
  • Wiecie, iż pszczoły znają się na matematyce? Nie? Zobaczcie ten film: Dlaczego pszczoły są tak ważne?

To może Cię zainteresować: Przyjaźń w świecie zwierząt – pod wodą

Idź do oryginalnego materiału