Grubosz, zwany również drzewkiem szczęścia, to popularna roślina doniczkowa, która gości w wielu domach. Ponieważ nie ma wygórowanych wymagań, utrzymanie jej w doskonałej kondycji jest nieszczególnie trudne. Mimo to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym będzie rósł bujny, zdrowy i zielony.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz
Gdzie powinno stać drzewko szczęścia? Tak o nie zadbasz
Jednym z warunków, jakie należy spełnić, by grubosz pięknie rósł, jest odpowiednie stanowisko. Wybierz dla niego miejsce dość jasne, ale nienarażone na bezpośrednie słońce. Sprawdzi się również półcień. Trzymaj go w ziemi luźnej, z drenażem na dnie. jeżeli zaś chodzi o podlewanie, ponieważ to sukulent, nie wymaga częstych dostaw wody. Wystarczy nawodnić go raz w miesiącu zimą i co 2-3 tygodnie latem. Zabieraj się za to dopiero w momencie, gdy ziemia będzie widocznie sucha oraz sypka. Pamiętaj też, by nie moczyć liści.
Czego nie lubi drzewko szczęścia? Czego nie lubi drzewko szczęścia? Fot. cottonbro / pexels.com
Czego nie lubi drzewko szczęścia? Na to uważaj w szczególności
Grubosz nie wymaga skomplikowanych zabiegów, więc zdawać by się mogło, iż jego uprawa nie powinna powodować problemów. Mimo to zdarza się, iż gubi liście i marnieje w oczach. Winę za taki stan rzeczy najczęściej ponosi nieodpowiednie podlewanie. Dotyczy to zarówno zbyt skąpego, jak i obfitego nawadniania. W pierwszym wypadku jego liście zaczną tracić kolor i zaczną opadać, w drugim najpierw pojawią się zmarszczenia. Dlatego tak ważne jest robienie tego regularnie, ale bez przesady.
Zobacz też: Wlej 3 łyżki do wody. Skoczogonki zwieją, gdzie pieprz rośnie. Już nigdy nie tkną twoich roślin
Jak uratować przelane drzewko szczęścia? Konieczne może być przesadzenie
jeżeli grubosz został przelany, konieczne jest wstrzymanie się o nawadniania go przez najbliższy czas, do momentu, aż ziemia całkowicie przeschnie. W skrajnych przypadkach, czyli gdy gleba jest naprawdę mokra, może pojawić się pleśń. Wtedy nie zwlekaj, tylko od razu przesadź roślinę. Trzymaj ją w miejscu jasnym i stosunkowo ciepłym, ale nienarażonym na nadmierne grzanie kaloryfera.
Czym zasilić grubosza? Wykorzystaj rozcieńczony produkt
Grubosza warto również odżywiać odpowiednią mieszanką. Nie rób tego jednak zbyt często, gdyż również w tym przypadku nadmiar będzie szkodził. Wystarczy nawozić w okresie od wiosny do jesieni maksymalnie raz w miesiącu. Idealnie nada się rozcieńczony nawóz do kaktusów. Mowa choćby o 1/4 dawki. Dzięki temu dogłębnie go odżywisz i wzmocnisz. Będzie wyglądał pięknie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.