Dziś (10.11) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Ekolodzy alarmują, iż jednemu z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt w Polsce grozi wyginięcie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o te pożyteczne ssaki, jeżeli pojawią się w naszej okolicy.
Obecnie jeże przygotowują się do zimowego snu. Ponieważ zamieszkują one równie chętnie lasy – co miejskie parki, ogrody czy działki – możemy im pomóc przetrwać zimę.
– Wystarczy pozostawić niezgrabioną stertę liści lub przygotować prosty domek dla jeży, najlepiej ukryty wśród krzewów – podpowiada Marek Kalman, społeczny opiekun jeży z Koszalina. – Jeże szukają takich miejsc, gdzie będą mogły czuć się bezpiecznie. Co ważne nie należy przed tym okresem snu dokarmiać jeża. Przedłuża to bowiem okres jego aktywności i jeż później zapada w sen zimowy. To może mu szkodzić, ponieważ zbyt niska temperatura powoduje, iż jeż nie może zasnąć.
W Polsce jeż był objęty ścisłą ochroną gatunkową od 1984 roku, a od 2014 podlega ochronie częściowej. W celu ochrony jeży wprowadzono zakazy między innymi chwytania, przetrzymywania, niszczenia lub przeganiania ich z siedlisk.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com