Goldendoodle to połączenie dwóch rasowych psów – golden retrievera z pudlem. Jego charakter łączy w sobie rożne cechy obu tych popularnych ras – może być inteligentny i czujny jak pudel, a także miły i łagodny jak golden retriever. Widok słodkich pyszczków goldendoodle potrafi rozczulić niejednego miłośnika czworonogów. Chociaż pierwsze szczeniaki goldendoodle urodziły się kilkanaście lat temu, to temat ich powstania do dziś budzi kontrowersje. Ich popularność nie jest duża, ale ciągle wzrasta. Czy goldendoodle można spotkać w kraju jakim jest Polska? Gdzie kupić goldendoodle? Czy istnieje legalna hodowla goldendoodle? Dziś odpowiemy na te pytania.
Goldendoodle – krótki opis psa
Pomimo iż goldendoodle to rasa psa, która nie została uznana przez FCI, nie należy mylić jej ze standardowym kundelkiem, który jest potomkiem wielu psów nieznanego pochodzenia. Goldendoodle to skrzyżowanie golden retrievera i pudla czystej krwi – w tym przypadku możemy mówić o hybrydzie. Te wyjątkowe czworonogi zostały rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych i Australii. Protoplastą hybrydowych ras psów był labradoodle (mieszanka pudla i labradora) – z powodzeniem udało się stworzyć hipoalergicznego czworonoga. Był inteligentny i przyjacielski, więc postanowiono powielić sukces i stworzyć kolejną hybrydę, którą jest goldendoodle. w tej chwili zwierzęta te są znane głównie jako psy do towarzystwa. Można je wykorzystywać też w ratownictwie i w celach terapeutycznych.
Goldendoodle – wzrost i umaszczenie
Do tej pory nie został stworzony jeden powszechnie obowiązujący wzorzec, jednak nieoficjalne informacje pomogą nam przybliżyć wygląd tego osobliwego zwierzęcia. Samce zwykle osiągają mniej więcej od 61 do 66 cm wysokości w kłębie, a samice od 56 do 58 cm. Ich waga waha się w granicach od 14 do 21 kg. Istnieją też goldendoodle mini, które ważą około od 3 do 11 kg. Wymiary goldendoodle często zależne są od genów jakie odziedziczyli po swoich przodkach (wszystko jest uwarunkowane tym, z jakiej wielkości pudlem został skrzyżowany golden retriever).
Rodzaj sierści i kolor umaszczenia w tym przypadku to istna “psia loteria genowa”. Hodowca nigdy nie może dać gwarancji, jak konkretnie będą wyglądały szczenięta z danego miotu po ich urodzeniu. Ich sierść może być lekko falowana lub kręcona. Mogą występować też różne rodzaje umaszczenia: złote, białe, czarne, kremowe, piaskowe itp.
Goldendoodle – charakter
Goldendoodle to łagodna “rasa” psów, przedstawiciele tej hybrydy są czuli i przyjacielsko nastawieni do swoich opiekunów – właśnie dlatego nadają się jako psy do towarzystwa. Będą dobrymi kompanami do zabaw z dziećmi, lubią spędzać czas z maluchami, są w stosunku do nich cierpliwe i delikatne. Swoje pociechy jednak należy uwrażliwiać na kwestie związane z adekwatnym traktowaniem zwierząt. Psy te są również bardzo żywiołowe, potrzebują dużej dawki codziennego ruchu, kochają zabawy i wygłupy ze swoimi opiekunami. Lubią aktywnie spędzać czas i potrzebują dużo przestrzeni.
Jeśli zastanawiamy się jaki pies do domu z ogrodem i dziećmi będzie najodpowiedniejszy, goldendoodle okaże się być dobrym wyborem. Czworonogi te są otwarte na innych ludzi i nie przejawiają zachowań agresywnych, dlatego niektórzy przedstawiciele tej hybrydy mogą być wykorzystywani do celów terapeutycznych. Ich dobrze rozwinięty zmysł węchu sprawia, iż sprawdzą się w roli psów tropiących.
Goldendoodle – szkolenie
Goldendoodle są uważane za inteligentne zwierzęta, mają zdolność szybkiego przyswajania komend. To posłuszne czworonogi, jednak tak jak w przypadku każdego innego psa nie powinniśmy rezygnować z uczenia ich zasad adekwatnego zachowania. Im wcześniej zaczniemy treningi, tym większe prawdopodobieństwo, iż szczeniaki goldendoodle będą dobrze ułożone w przyszłości. Opiekun musi włożyć odrobinę wysiłku w ich adekwatne wychowanie – wystarczy jasne określenie zasad, konsekwencja w ich przestrzeganiu i spokojne egzekwowanie (w żadnym wypadku nie powinniśmy podnosić głosu).
Goldendoodle lubią brać udział w różnych psich sportach, np. agility (pies kierowany komendami opiekuna pokonuje tor przeszkód). Czworonogi te mają dobrze rozwinięty zmysł węchu, dlatego warto angażować je podczas spacerów w proste ćwiczenia i zabawy węchowe. Wybrani przedstawiciele tego gatunku mają również predyspozycje do zostania psami ratowniczymi. Odpowiednio szkolone mogą uratować życie niejednemu człowiekowi, np. mogą pomagać w odnajdywaniu osób zaginionych. Warto, abyśmy zapisali goldendoodle do psiej szkoły, która profesjonalnie zajmie się jego tresurą.
Goldendoodle – hodowla i cena
Czy istnieje polska hodowla goldendoodle? Zwierzęta te w naszym kraju nie cieszą się dużą popularnością. W Polsce nie istnieje żadna organizacja, która sprawowałaby pieczę nad hodowlami goldendoodle. Szczeniaki goldendoodle najprościej można dostać za granicą. lle kosztuje goldendoodle? Cena za goldendoodle może okazać się nieco wygórowana, w USA psy te można nabyć za kilkanaście tysięcy złotych.
W Polsce ciężko znaleźć hodowlę goldendoodle. Gdzie można kupić taką hybrydę psa? Czasami w internecie można spotkać się z ogłoszeniami typu: “Mini goldendoodle, sprzedam”. Cena za mini goldendoodle również nie jest mała, nie ma ściśle określonego przedziału cenowego, trzeba liczyć się z wydatkami rzędu kilku, a choćby kilkunastu tysięcy złotych, jeden hodowca może sprzedać psa za 6000, a inny za 15000. Hodowla labradoodle jest nieco bardziej popularna niż hodowla goldendoodle lub mini goldendoodle.
Dobra hodowla goldendoodle lub mini goldendoodle powinna wydawać psy w pierwszej generacji. Oznacza to, iż rodzice szczeniaka w 50% są golden retrieverem i w 50 % pudlem czystej krwi. Osobniki takie w założeniu żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem niż ich przodkowie. Druga generacja polega na tym, iż krzyżuje się psa i suczkę goldendoodle – cena za takie psy może okazać się nieco niższa.
Goldendoodle – zdrowie
Goldendoodle – ile żyje? Długość ich życia może wynosić od 10 do 15 lat. Nie występują u nich choroby, które są typowe dla przedstawicieli jednej, konkretnej rasy. Jednak w sporadycznych przypadkach pojawiają się u nich, np. choroby oczu, takie jak zaćma lub jaskra. Mogą cierpieć również na skręt żołądka i dysplazję stawów biodrowych. Aby wykluczyć występowanie tych chorób, powinno się zabierać psa na rutynowe kontrole w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii zrobi prześwietlenie stawów biodrowych, a okulista zbada wzrok dzięki specjalistycznego sprzętu – w razie potrzeby zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Psy te mogą mieć niekiedy tendencję do alergii, dlatego z ich diety dobrze wykluczyć zboża i kukurydzę.
Goldendoodle – pielęgnacja
Goldendoodle to psy, które praktycznie nie linieją. Na co dzień nie gubią dużych ilości sierści, ale mimo wszystko powinniśmy zadbać o ich regularne szczotkowanie, by sierść była lśniąca i się nie plątała. Najlepiej, żebyśmy robili to raz lub dwa razy w tygodniu. Jak często kąpać psa? Aby goldendoodle był czysty i odświeżony, musimy go wykąpać raz na 3-4 miesiące. Szampon powinien być dostosowany do aktualnego stanu sierści czworonoga, ciężko stwierdzić, jaki rodzaj wybrać. Wszystko zależy od tego, jaki typ włosa pies odziedziczy po swoich rodzicach. Zawsze warto sięgać po szampony regenerujące, które dobrze odżywią sierść naszego pupila.
Możemy przycinać jego włosy między palcami i w okolicach oczu (wtedy, kiedy są za długie) – jeżeli nie potrafimy zrobić tego sami, udajmy się do specjalisty (psiego fryzjera), który fachowo zajmie się naszym czworonogiem. Powinniśmy również sprawdzać stan uszu goldendoodle (najlepiej robić to u specjalisty), ponieważ psy te mają tendencję do infekcji narządów słuchu, w razie konieczności musimy wyczyścić uszy przy użyciu specjalnych preparatów – możemy zapytać lekarza weterynarii jak należy to prawidłowo zrobić.
Goldendoodle – psy dla alergików?
Goldendoodle powstały z zamiarem stworzenia psów, które nie uczulają. Nie ma stuprocentowej pewności co do tego, czy hybryda ta faktycznie jest hipoalergiczna. Musimy pamiętać, iż to nie włosy powodują objawy alergii tylko ślina, mocz i naskórek, który może osadzać się na wypadającej sierści. Jedno jest pewne – czworonogi te nie mają tendencji do linienia, ich sierść wypada stosunkowo rzadko. Istnieje, więc duże prawdopodobieństwo, iż nie będą uczulać. jeżeli chcemy mieć pewność co do tego, czy nie mamy alergii na goldendoodle, najlepiej wykonajmy testy alergiczne.
Goldendoodle – żywienie
Goldendoodle może mieć tendencję do tycia, dlatego oprócz zapewnienia psu odpowiedniej dawki ruchu, musimy rozsądnie zaplanować jego menu. Najlepiej, żebyśmy podawali mu jedzenie dwa razy dziennie o stałych porach, a także zapewnili nieograniczony dostęp do wody. Aby nie jadł zbyt szybko, możemy zaopatrzyć go w specjalną miskę wymuszającą powolne jezenie (jest to tzw. miska labirynt). Ponieważ psy te mogą cierpieć na skręt żołądka, dobrze byłoby, gdybyśmy zapewnili im przynajmniej 30-minutową przerwę między intensywnym wysiłkiem a jedzeniem.
Karmy dedykowane dla ras dużych z całą pewnością zaspokoją potrzeby żywieniowe naszego goldendoodle. Ta dobra jakościowo powinna mieć w składzie optymalny poziom białka, fosforu, wapnia i witaminy D. Zdecydowanie powinniśmy unikać karm, które zawierają duże ilości zbóż i sztucznych ulepszaczy smaku. Możemy również zdecydować się na dietę BARF – naturalną metodę żywienia, która opiera się na podawaniu psu surowego mięsa. To bardzo dobry sposób na dostarczanie czworonogowi białka najwyższej jakości. Nie możemy jednak robić tego na własną rękę. jeżeli nie mamy wiedzy w tym temacie – najlepiej skontaktować się z dietetykiem zwierzęcym.
Podsumowanie
Goldendoodle podobnie jak inne hybrydowe rasy psów jest pełen wdzięku i uroku osobistego. Ten czworonóg idealnie nadaje się do towarzystwa dla rodzin z dziećmi i aktywnych seniorów. Jest bardzo łagodny, przyjacielski, a także podatny na szkolenie. Nie bez powodu wykorzystuje się go w dogoterapii (terapii przy pomocy psów) i ratownictwie. Mini goldendoodle idealnie sprawdzi się w roli domowego pieszczocha.
Hybryda ta oficjalnie nie została uznana przez FCI. W Polsce bardzo ciężko znaleźć hodowlę, która zajmowałaby się rozmnażaniem tych psów. Bardziej popularne są w Stanach Zjednoczonych, cena za goldendoodle nie jest mała. Bez względu, czy to goldendoodle miniaturka, czy też nie, musimy liczyć się z tym, iż jego nabycie to jednorazowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Cena goldendoodle i goldendoodle mini może być uzależniona od tego, z którą generacją psa mamy do czynienia, najbardziej pożądane są te z pierwszej. Możemy mieć jedynie nadzieję, iż hybryda goldendoodle w Polsce będzie coraz bardziej popularna, a koszty ulegną znacznemu zmniejszeniu.