Setki gości, doskonała pogoda, dobre humory i natura – oto recepta na udane urodziny. W wielkanocny poniedziałek setne urodziny Palmiarni świętowały setki gości. Jak na tropiki przystało, atmosfera była gorąca!
– „Palmiarnia Miejska to obiekt ponadczasowy, ciągle rozbudowywany, z licznymi atrakcjami. To wyjątkowe miejsce, pełne zieleni oraz niezwykłych okazów. Przez cały rok zachwyca miłośników przyrody, przyciąga osoby szukające chwili relaksu. Tylko w 2023 r. gliwickie tropiki odwiedziło prawie 206 tysięcy gości. Te statystyki bardzo nas cieszą, pokazują, iż urokliwie położona Palmiarnia jest popularnym miejsce odpoczynku. Przyciąga też wielkimi akwariami i ciekawą historią – trzy palmy gliwickich tropików są z nami od początku – przyjechały do Gliwic na wielką wystawę roślin. Z okazji urodzin życzę Palmiarni wielu odwiedzających” – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.
Niektórzy urodzinowi goście nie tylko podziwiali niespotykane okazy fauny i flory, ale też przybyli w specjalnie przygotowanych strojach naśladujących rośliny i zwierzęta. Zabawa była doskonała a uczestnicy chętnie brali udział w bezpłatnym zwiedzaniu i licznych atrakcjach, m.in. kolorowej paradzie, warsztatach tworzenia zielników i kwietników oraz domków dla dziko żyjących owadów. Dużą atrakcją okazało się tajemnicze foto-lustro, przy którym można było wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle egzotycznej przyrody. Wieczorem dla gości Palmiarni zaśpiewał Czesław Mozil.
– „Palmiarnia w Gliwicach rozpoczęła działalność w 1924 roku. Wcześniej małe szklarenki z końca XIX w. udostępniane były częściowo i tylko okazyjnie. Bodźcem do otwarcia Palmiarni była chęć dalszego eksponowania egzotycznych roślin sprowadzonych do Gliwic kilka miesięcy wcześniej na Wielką Wystawę Roślin. Od momentu otwarcia Palmiarnia cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gliwic i okolic. W ślad za popularnością następowała rozbudowa kompleksu. W 1925 r. otwarto pierwszy na Śląsku basen o pojemności 120 m3 dla jednej z największych roślin wodnych – Victoria regia. Zbudowano terraria oraz klatki dla egzotycznych zwierząt. Zachwyt wzbudzały akwaria z kolorowymi rybami, żabami i żółwiami. Podobnie jak ptaszarnia, gdzie wśród wielu ptaków królowały brazylijskie papugi. Zwiększenie liczby prezentowanych gatunków, a także wzrost palm spowodowały konieczność powiększenia obiektu” – opowiada Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach – „Cieszy nas popularność Palmiarni. W przyszłości planujemy rozszerzyć ofertę programową, udostępnić nowe elementy zwiedzania i powiększyć kolekcję roślin” – dodaje.
Obecnie w Palmiarni podziwiać można ryby czterech różnych środowisk słodkowodnych (łączna ich pojemność przekracza 100 tysięcy litrów) – od ichtiofauny zimnych wód rzek Polski, przez wielokolorowe afrykańskie ryby z Jeziora Tanganika oraz interesujące okazy z azjatyckich rzek, po największe, majestatycznie pływające ryby Amazonki. Palmiarnię zamieszkują też m.in. wiewiórki, gekony, żółwiak i legwan. Jest też kilka tysięcy roślin z całego świata, również użytkowych, jak pomarańcze, grejpfruty, pomelo, kumkwaty, granat, kawa, wawrzyn szlachetny, bardziej znany w kuchni jako liść laurowy oraz goździkowce i pieprze, które mają duże liście i dekoracyjne kwiatostany z długimi sznurami paciorków. W Palmiarni spotkamy też dekoracyjne monstery o pysznych owocach w smaku przypominających ananasy, a także figi czy chleb świętojański. Rosną tam też bananowce, których owoce nie nadają się do jedzenia, ale ich włókna wykorzystywane są do produkcji lin okrętowych.
– „To z pewnością wyjątkowe miejsce, które wpisało się w krajobraz Gliwic, przyciągając wspaniałymi roślinami i ciekawymi okazami świata zwierząt. To przestrzeń, która stale się zmienia umożliwiając zgłębienie wiedzy na temat fauny i flory z różnych stref klimatycznych. Dba o to zespół fachowców, którzy troszczą się również o zieleń na terenie całego miasta, za co serdecznie dziękuję” – podsumował Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.
O urodzinowe atrakcje zadbał Miejski Zarząd Usług Komunalnych przy współpracy z: Centrum Kultury Victoria, Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju kultury Melina, Centrum Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszeniem Edukacyjno-Teatralnym Teatr Off-Road.
Info: UM Gliwice