Utrzymanie ogrodowego basenu w czystości to nie lada wyzwanie. Kiedy twoje przydomowe kąpielisko zacznie straszyć zielonkawą i mętną zawartością, warto poszukać sposobu na pozbycie się problemu. Właściciel YouTube’owego kanału „Fabryka Pasji” podzielił się swoim patentem na oczyszczenie wody w basenie dzięki tzw. filtra wiaderkowego. Dzięki niemu nie będzie konieczna wymiana wody w zbiorniku. Chcesz się dowiedzieć jak wykonać prosty filtr wiaderkowy?
Zanim przystąpisz do robienia filtra, zmierz PH wody
Kiedy zauważysz, iż woda w twoim przydomowym basenie zzieleniała, a w dodatku ma nieprzyjemny zapach, nie masz na co czekać. Zabierz się za ogarnięcie problemu, zanim basen będzie niezdatny do użytku. Pierwszym krokiem, który musisz wykonać jest zmierzenie PH wody w basenie. Prawdopodobnie okaże się, iż wskaźnik ten będzie wysoki. Dodaj wtedy do zbiornika specjalny proszek (PH minus). Środek wsyp do basenowego skimmera. Po ponownym pomiarze PH, jego wartość powinna pokazywać ostatecznie na liczbę 7,2 do 7,4. o ile osiągniesz taki poziom, to możesz zabierać się za dalsze czynności, czyli filtrowanie wody.
Filtr wiaderkowy za 10 zł – doniczka, poduszka i auqaloon
Nie musisz pędzić do sklepu i kupować drogiego filtra basenowego. YouTuber ma proste i bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Wystarczy, iż dysponujesz dużą plastikową doniczką lub wiaderkiem. Przy dnie takiego naczynia, musisz wywiercić kilka niewielkich otworów. Do wnętrza pojemnika wsyp silikonowe wypełnienie z poduszki oraz kulki filtracyjne aqualoon. Tak przygotowany, domowej roboty filtr, postaw na basenowej drabince. Do filtra włóż pompę basenową. Po kilku dniach woda w basenie będzie czysta i zachęcająca do kąpieli. Pamiętaj, iż w okresie przepompowywania, musisz dbać o czystość filtra. Wystarczy, iż będziesz regularnie czyścił jego zawartość. Najprostszym na to sposobem, zaprezentowanym w filmiku właściciela kanału „Fabryka Pasji”, jest pranie wypełnienia filtra na krótkim programie, w pralce automatycznej.
Przyspiesz filtrowanie dodając do wody chemię na glony
Jeżeli zależy ci na osiągnięciu długotrwałych efektów czyszczenia, koniecznie dodaj do basenu specjalny preparat na glony oraz chlor. Jak zapewnia autor patentu na domowy filtr, ważnym zabiegiem jest także czyszczenie dna basenu szczotką, w celu poruszenia glonów. Dzięki temu łatwiej poddadzą się one filtrowaniu. Żeby zapobiec dalszemu rozwojowi alg, należy wsypać do basenowego skimmera preparat na glony, w sypkiej postaci. Według doświadczonego autora filmiku proszek jest zdecydowanie skuteczniejszy i wydajniejszy od tabletek. Kiedy po kilku dniach filtrowania, woda będzie już prawie przezroczysta, należy dodać do niej trochę koagulantu. Ostatnim zabiegiem będzie wyłowienie z basenu wszystkich drobnych śmieci. Po tych zabiegach pozostanie ci cieszyć się relaksem w przydomowym kąpielisku.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące ogrodowych basenów
Ile razy w okresie czyścić basen przy pomocy filtra?
Zaleca się, aby pozbywać się zanieczyszczeń z basenu co najmniej kilka razy w sezonie. Optymalnym rozwiązaniem, by zachować przydomowe kąpielisko w higienicznym stanie, jest oczyszczanie wody co kilka dni. Unikniemy wtedy konieczności robienia sobie przerw w użytkowaniu.
Jakie PH wody w basenie jest adekwatne?
Należy dążyć do osiągnięcia neutralnego pH wody w basenie. Mamy z nim do czynienia, gdy jego wartość mieści się w przedziale od 7,0 do 7,4. Żeby utrzymywać najlepsze PH, należy systematycznie badać miernikiem poziom wskaźnika. o ile dostrzeżemy odstępstwa od poziomu neutralnego, musimy użyć chemicznego środka pH plus lub pH minus. Przywróci to wodzie basenowej odpowiednie pH.
Czy jest szansa na przechowanie czystego basenu na zimę w ogrodzie?
Oczywiście. Nie musisz szukać specjalnego pomieszczenia do przechowywania zbiornika. Wystarczy go tylko odpowiednio przygotować do mroźnych temperatur. W pierwszej kolejności należy spuścić wodę z basenu i dokładnie go osuszyć. Następnym krokiem jest odkażenie zbiornika. Tak przygotowany basen, wystarczy przykryć szczelnie grubą folią lub specjalną, dedykowaną do zbiornika pokrywą basenową.
Jaki basen łatwiej utrzymać w czystości – stelażowy czy rozporowy?
Z punktu widzenia dbania o higienę basenu, nie ma znaczenia czy kupisz basen stelażowy czy rozporowy. To, na który z tych rodzajów się zdecydować, zależy od innych czynników. Baseny stelażowe są bezsprzecznie bardziej wytrzymałe. Baseny rozporowe górują nad nimi za to pod względem cenowym. Taki zbiornik też o wiele łatwiej obsługiwać. Wystarczy zacząć nalewać do niego wodę i zbiornik sam zaczyna się kształtować. Basen stelażowy, dzięki swojej konstrukcji, jest za to o wiele bardziej stabilny. o ile nie obawiasz się mozolnego składania i wysokiej ceny, warto wybrać stelaż jako rozwiązanie na lata.
Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się glonów z basenu bez filtrowania wody?
Nieuniknione jest, iż jeżeli nie zadbamy o basen, to woda w nim, z czasem, zacznie robić się zielona i będzie nieprzyjemnie pachnieć. Wszystko za sprawą rozwijających się w niej glonów. Proces rozwoju glonów można spowolnić, wsypując do wody zwykłą sól kuchenną. Domowe sposoby jednak tylko nieznacznie wydłużają zdatność wody do użytku. Najskuteczniejszymi sposobem na pozbycie się problemu, jest użycie chemicznych środków w postaci chloru lub aktywnego tlenu oraz regularne filtrowanie wody.
Pełną instrukcję, jak zrobić filtr wiaderkowy do basenu możesz obejrzeć poniżej na filmiku wspominanego autora. Jest to naprawdę proste i genialne rozwiązanie, które sprawi, iż woda w Twoim basenie będzie krystalicznie czysta.