Niezwykłe odkrycie portugalskich naukowców. Podczas prac na środkowym-zachodzie tego kraju odkryto skamieliny fragmentów dwóch nieznanych nauce gatunków drzew iglastych. Występowały one w tamtym rejonie ok. 100 mln lat temu.
Z informacji przekazanej przez ekipę naukowców, kierowaną przez paleontologów i paleobotaników z Wydziału Nauki i Technologii Uniwersytetu w Coimbrze, wynika, że znalezione skamieliny to fragmenty drzew dwóch gatunków z wymarłej rodziny Cheirolepidiaceae.
Według powołującej się na badaczy rozgłośni Radio 94FM skamieniałe fragmenty drzew iglastych znalezione zostały na terenie gminy Juncal w dystrykcie Leira na środkowym-zachodzie Portugalii. Istnieje przypuszczenie, że mogą występować tam inne gatunki tej rodziny drzew z okresu dolnej kredy.
Co ciekawe, w miejscu znaleziska naukowcy natrafili też na duże ilości bursztynu.
Autorzy studium sprecyzowali, że trwające od 2022 r. terenowe badania w tej części Portugalii pozwoliły odkryć m.in. skamielinę męskiej szyszki nieznanego gatunku drzewa, a także dobrze zachowane woreczki pyłkowe drzew iglastych. W trakcie prac natrafiono również na skamieliny innego nieznanego gatunku drzew iglastych z okresu dolnej kredy.
Według współautora studium Mario Mendesa dokładny opis znalezionych skamielin znajdzie się w przygotowywanym do druku artykule w naukowym piśmie "International Journal of Plant Sciences". Portugalski paleobotanik sprecyzował, że identyfikacja drugiej z roślin możliwa była dzięki analizie skamielin jej gałęzi.
Dodał, że oba gatunki występowały na podmokłych terenach i rozpraszały swoje pyłki prawdopodobnie za pośrednictwem wiatru. Zaznaczył, że badacze nie wykluczają jednak, iż pyłki mogły być też przenoszone przez owady, gdyż w układzie pokarmowym jednego z nich znaleziono pyłki.
Mendes wyjaśnił, że naukowcy z Coimbry analizują zarówno znalezione w gminie Juncal bursztyny, jak i skamieliny innych fragmentów drzew, licząc na odkrycie kolejnych gatunków roślin.