Reklama

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT BEZDOMNYCH I OBYWATEL PIES

Reklama

Co roku 4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem bezdomności zwierząt.

Z tej okazji w ramach ogólnopolskiego projektu: „Obywatel Pies" 16 uczestniczek z różnych gmin15 polskich województw przygotowało informatory o tym, jak działa lokalny, gminny system opieki nad zwierzętami i gdzie szukać pomocy dla zwierząt bezdomnych, rannych, po wypadkach. Obywatel pies to projekt Fundacji Świat w Naszych Rękach, łączący działania strażnicze (kontroli obywatelskiej) z działaniami na rzecz zmiany dla zwierząt. Wszystkie informatory, a także inne informacje o projekcie dostępne są na stronie www.obywatelpies.org

Skala bezdomności zwierząt w Polsce

Skala zjawiska w Polsce jest ogromna, w Polsce mamy około 230 schronisk dla bezdomnych zwierząt, w których przebywało około 120 tysięcy zwierząt, które czekają na adopcję. Te liczby nie oddają w pełni skali bezdomności, ponieważ poza tym systemem są wszystkie zwierzęta bezdomne, którymi opiekują się wolontariuszki i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, a także zwierzęta, które błąkają się w przestrzeni miast i wsi, tracąc życie np. na drogach. Jak informują eksperci badania „The State of Pet Homelessness Project", wszystkich bezdomnych zwierząt może być w Polsce nawet milion.

Program opieki obowiązek gminy

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, już od 1997 r. w każdej polskiej gminie powinien funkcjonować system opieki nad wszystkimi zwierzętami bezdomnymi. Każda gmina ma obowiązek realizacji zadań, w tym coroczne tworzenie, konsultowanie i realizację „Gminnego Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt" i realizację jego zadań m.in. odłowić, a następnie objąć opieką zwierzęta bezdomne, zapewnić całodobową pomoc weterynaryjną zwierzętom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych kolizjach i wypadkach, opiekować się kotami wolno żyjącymi, którym winna zapewnić nie tylko całoroczny dostęp do karmy, ale również leczenie oraz kastrację. To tylko przykłady zadań, jakie ustawodawca nałożył na gminę.

Projekt Obywatel pies"

Czy gminy realizują swoje obowiązki? To właśnie przez ostatnie 6 miesięcy sprawdzały uczestniczki projektu „Obywatel Pies", każda w lokalnej gminie, w której działa. Rezultaty: mimo że prawo nakłada takie same obowiązki na wszystkie gminy, to ich realizacja wygląda bardzo różnie. Uczestniczki monitorując realizację gminnych programów, zbierały informacje także w celu stworzenia informatora dla mieszkanek i mieszkańców poszczególnych miejscowości o tym, jak działa lokalny, gminny system opieki nad zwierzętami. W informatorze znaleźć można adresy, podstawowe procedury i numery telefonów, w konkretnych sytuacjach, kiedy zwierzęta potrzebują pomocy.

Reklama

Informacje zostały pozyskane z lokalnego „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na rok 2025", z odpowiedzi na wnioski o informację publiczną, ze stron intemetowych i bezpośrednio z Urzędu.

Wykaz gmin, w których prowadzone były działania oraz informatory znajdują się na stronie: www.obywatelpies.org

Informatory powstał w ramach ogólnopolskiego projektu „Obywatel Pies" realizowanego przez Fundację „Świat w Naszych Rękach" przy wsparciu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców.

 

 

Aktualizacja: 04/04/2025 12:52
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo tuzywiec.pl




Reklama
Wróć do