Przy pielęgnacji drzew nie wszystko wolno
Wiosną zaczynamy prace w ogrodach. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że oprócz wiedzy typowo ogrodniczej bardzo przydatna jest znajomość regulacji prawnych. W swoim ogrodzie nie wszystko wolno! Nieznajomość prawa może skutkować wysokimi karami pieniężnymi.
„Wbrew pozorom okres wiosenny nie jest korzystny do prowadzenia cięć w koronach drzew, ponieważ następuje wtedy przesyłanie soków w kierunku pąków. Najlepszym czasem na ich wykonanie jest lato. Wtedy usunięcie gałęzi nie stanowi problemu, rany szybko się goją. Strata liści powoduje zmniejszenie transpiracji, co w efekcie zmniejsza zapotrzebowanie na wodę. Często wykonuje się cięcia zimą, podczas mrozów” – przypomina zasady pielęgnacji drzew Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.
Stosowanie się do tych zasad pozwala zachować prawidłowe procesy życiowe drzewa, sprzyja poprawie jego kondycji. Częstym błędem, który może doprowadzić do zamarcia drzewa, jest prowadzenie drastycznych cięć w koronach dojrzałych drzew, np. usunięcie prawie całej korony. Po takim zabiegu drzewo nie jest w stanie się zregenerować i właściciel naraża się na administracyjną karę pieniężną za zniszczenie drzewa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami cięcia gałęzi w koronie drzewa nie mogą przekraczać 30 proc. jej rozmiaru. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy usuwa się gałęzie obumarłe lub nadłamane, utrzymuje kształt korony, wykonuje specjalistyczny zabieg w celu przywrócenia statyki drzewa.
Gdy z korony, która rozrasta się przez cały czas wegetacji, usunie się więcej niż 30 proc. gałęzi, uszkadza się drzewo. Wycięcie ponad 50 proc. korony jest uznawane za zniszczenie drzewa. Przekroczenie tych norm podlega wysokim administracyjnym karom pieniężnym. Warto o tym pamiętać, gdy zabieramy się do pielęgnacji ogrodu.
/1