Kiedy wynieść oleandry do ogrodu? Wystawiają przed tym terminem, a później płacz, że zwiędły

Oleander to roślina o wyjątkowej urodzie, często obecna w ogródkach i na tarasach. Przed pierwszymi przymrozkami trzeba schować ją do domu, żeby przezimowała. A co później, gdy już nadejdzie wiosna? Wyjaśniamy, kiedy wystawić oleandry na dwór.

Oleander ma skórzaste, gładkie liście oraz kwiaty, które występują w wielu kolorach, m.in. białym, różowym, czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Jest to roślina kochająca ciepło, słońce i świeże powietrze. Możliwa jest uprawa wyłącznie w doniczkach, bo kwiat nie jest w stanie przetrwać zimy na dworze. Właśnie dlatego co sezon trzeba chować go do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin

Kiedy wystawić oleandry na dwór? Zwróć uwagę na termometr

Najważniejsza zasada jest taka, żeby nie sadzić oleandrów do gruntu. Po prostu nie przetrwają. Wiosną i latem trzeba im natomiast zapewnić słoneczne stanowisko oraz obfite podlewanie, nawet codziennie. Najlepszym terminem na wystawienie roślin na zewnątrz jest druga połowa kwietnia.

Kluczowa jest temperatura. W nocy nie może spaść poniżej 10 st. C. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że roślinie nic się nie stanie. Warto wcześniej ją zahartować i stopniowo przyzwyczajać do nowych warunków, wystawiając na dwór na kilka godzin dziennie.

Kiedy wystawić oleandry na dwór?
Kiedy wystawić oleandry na dwór? unsplash.com/Nadiia Ganzhyi

Jaka ziemia do oleandra? Będzie zdrowo i obficie kwitnąć

Warto regularnie oglądać prognozy pogody, żeby obserwować, czy nie będzie dużych spadków temperatur, poniżej 0 st. C. Mogą one być niebezpieczne dla oleandrów. Pamiętaj też, że w okresie wzrostu kwiat potrzebuje wsparcia. Najlepszym wyborem będzie płynny nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Odżywiaj nim oleander raz na dwa tygodnie. Na bieżąco usuwaj także przekwitnięte kwiatostany. Zwróć również uwagę na ziemię. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, o pH lekko zasadowym lub obojętnym. Gleba musi być cały czas wilgotna, ale nie zbyt mokra.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:

Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj Kobieta.gazeta.pl naGOOGLE NEWS