Podlej zamiokulkasa resztkami z obiadu. Szybko zobaczysz nowe liście

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych domach. Cenimy ją za odporność, małe wymagania i dekoracyjny wygląd. Błyszczące liście to doskonałe filtry, które oczyszczają powietrze. Rozwój zamiokulkasa możesz wesprzeć w prosty sposób, stosując wodę ryżową. To naturalny i niedrogi nawóz, który pomoże roślinie na wielu poziomach. Podpowiadamy, jak go stosować, by cieszyć się soczystą zielenią w mieszkaniu.

Zamiokulkasa podlewaj wodą ryżową.
Zamiokulkasa podlewaj wodą ryżową. 123RF/PICSEL

Czym jest woda ryżowa i jak działa na zamiokulkasa?

Woda ryżowa to płyn pozostały po płukaniu lub gotowaniu ryżu. Zazwyczaj go wylewamy, tymczasem zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak skrobia, witaminy z grupy B, niewielkie ilości minerałów (np. magnez, fosfor, potas) oraz aminokwasy. Składniki zawarte w wodzie ryżowej wspomagają mikroorganizmy glebowe, które poprawiają strukturę podłoża. To pomaga roślinie pobierać z niej składniki odżywcze.

Zamiokulkas rośnie dość wolno, jednak mikroelementy zawarte w wodzie ryżowej wspomogą wytwarzanie nowych liści. Fosfor i potas dobrze wpływają na rozwój systemu korzeniowego, który decyduje o kondycji rośliny. Woda ryżowa działa też jak naturalny nawilżacz, co ma duże znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach o suchym powietrzu.

Jak zrobić wodę ryżową do podlewania zamiokulkasa?

Zamiokulkasa możesz wspomóc niejako przy okazji, stosując się do zasady zero waste. Jeśli została ci woda po gotowaniu lub płukaniu ryżu, śmiało możesz ją podlać nią roślinę. Warunek jest jeden: woda nie powinna być solona.

Zamiokulkas wypuści nowe liście. Zastosuj nawóz z ryżu
Zamiokulkas wypuści nowe liście. Zastosuj nawóz z ryżu123RF/PICSEL

Możesz też przygotować wodę ryżową specjalnie dla zamiokulkasa. Szklankę ryżu zalej litrem wody w słoiku. Całość przykryj gazą i odstaw słoik w ciepłe i ciemne miejsce na trzy dni. Po odcedzeniu możesz używać wody ryżowej bezpośrednio do podlewania rośliny. Takim naturalnym nawozem podlewaj zamiokulkasa nie częściej niż raz na trzy tygodnie, stosując go wtedy zamiast podlewania.

Inne domowe odżywki do zamiokulkasa

Woda ryżowa nie jest jedyną metodą na zasilenie tej rośliny. Innym domowym sposobem na odżywienie zamiokulkasa jest żelatyna. To świetne źródło łatwo przyswajalnego azotu, który wspomaga rozwój masy zielonej. Rozpuść łyżeczkę żelatyny w szklance ciepłej wody, po czym dodaj trzy szklanki wody zimnej i dokładnie wymieszaj.  Takim roztworem można podlewać zamiokulkasa raz na kilka tygodni.

Dla zamiokulkasa, który lubi lekko kwaśne podłoże, pomocne będą również fusy z kawy. Są bogate w mikroelementy, poprawiają strukturę gleby i lekko ją zakwaszają. Przed użyciem dokładnie je wysusz, a następnie wymieszaj z podłożem. Możesz też rozsypać cienką warstwą wokół rośliny. Nie należy jednak stosować ich w nadmiarze, aby uniknąć zbyt kwaśnego odczynu gleby, który może osłabić zamiokulkasa. Fusy nie mogą pochodzić z kawy białej, słodzonej czy aromatyzowanej.

Podlewanie zamiokulkasa wodą ryżową odżywi roślinę.
Podlewanie zamiokulkasa wodą ryżową odżywi roślinę.123RF/PICSEL

Jak pielęgnować zamiokulkasa?

Oprócz wody ryżowej zamiokulkasa wesprzesz odpowiednią pielęgnacją. To kluczowe w zapewnieniu roślnie kondycji, która zdecyduje o jej rozwoju. Wystarczy trzymać się kilku zasad:

  • zapewnij zamiokulkasowi słoneczne stanowisko lub promienie rozproszone. Idealny będzie wschodnie lub zachodnie okno;  
  • podlewaj roślinę dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie; 
  • stosuj lekką ziemię z dodatkiem piasku lub perlitu, aby zapobiec zastojowi wody; 
  • Wiosną i latem nawieź zamiokulkasa delikatnym nawozem do roślin doniczkowych;  
  • zamiokulkas lubi ciasne doniczki, ale co 2-3 lata warto go przesadzić do nieco większego pojemnika, aby zapewnić miejsce na rozwój korzeni. 

Stosując te proste zabiegi, możesz cieszyć się zdrową i piękną rośliną, która stanie się prawdziwą ozdobą twojego mieszkania.

"Ewa gotuje": Charczo. Gruzińska zupa gulaszowaPolsat
Przejdź na