Nowe technologie pozwalają nam zabezpieczać się i po prostu ułatwiać życie na wiele sposobów. Przedrostek smart może pojawić się przed znakomitą większością elektronicznych urządzeń, co przekłada się na zwiększenie ich funkcjonalności. Świetnym przykładem takiego rozwoju jest inteligentny wideodzwonek Tapo D235, który chciałbym wam przybliżyć w tym materiale.
Wideodzwonek Tapo D235. Spis treści
Zestaw, specyfikacja techniczna i cena Tapo D235




Tapo D235 otrzymujemy w schludnym i bardzo dobrze opisanym kartonie, który od razu zdradza kluczową funkcjonalność produktu na czele z czasem pracy na jednym ładowaniu (do 210 dni). Wewnątrz znajdziemy szczelnie ulokowany sprzęt z bogatym zestawem. Do pary z samą jednostką centralną, a więc dzwonkiem do drzwi otrzymujemy bezprzewodowy odbiornik, szereg instrukcji oraz kompletny zestaw montażowy.
Na ten ostatni składają się wszelkie dodatki, które pozwalają podłączyć i ustawić sprzęt zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Możemy posłużyć się folią dwustronną lub kołkami i śrubami (z szablonem). Dostępne są również krótkie kable, które umożliwiają podłączenie zasilania i zintegrowanie omawianego dzwonka do aktualnej instalacji w naszym domu.


Tapo to marka należąca do TP-Linka, która wyróżnia się bardzo rozsądną wyceną swoich produktów i skupia się właśnie na szeroko rozumianym Smart Home.
Zainteresowani rozszerzeniem swojego ekosystemu mogą kupić Tapo D235 za niecałe 700 złotych. Jest to topowa propozycja producenta w tej kategorii, ale oczywiście w ofercie znajdziemy jeszcze tańsze odpowiedniki. Pełna specyfikacja Tapo D235 prezentuje się następująco:
Przetwornik obrazu | 1/2.7” Progressive Scan CMOS rozdzielczość: 5 Mpx (2K, 2560×1920 px w 15/20 kl./s.) funkcje 3DNR (redukcja szumów) i WDR (rozszerzony zakres dynamiki) |
Obiektyw | Ogniskowa: 1,18 mm Przysłona: f/1,8 Pole widzenia: 170,6° (w poziomie) 140,1° (w pionie) |
Podczerwień | Dioda IR 850 nm (do 10 metrów) Nocna wizja w pełnym kolorze |
Akumulator | 10000 mAh (ładowanie USB-C) możliwość podłączenia stałego zasilania |
Łączność | Wi-Fi 4 (802.11n, 2,4 GHz) |
Pozostałe | reflektor czujnik ruchu (130°) czujnik oświetlenia mikrofon i głośnik (dwukierunkowa transmisja z redukcją szumów) certyfikat IP66 kompatybilność z Asystentem Google i Amazon Alexa AI do wykrywania konkretnych typów obiektów |
Wymiary | dzwonek do drzwi: 150×50×38,4 mm dzwonek: 73 × 54,6×48 mm |
Budowa Tapo D235

Po rozpakowaniu zestawu dwa kluczowe urządzenia do sam wideodzwonek do drzwi na zewnątrz oraz dzwonek, który podłączamy do kontaktu wewnątrz domu lub mieszkania. Oba akcesoria wykonane są z grubych tworzyw sztucznych, które zostały dobrze wykończone i powinny zachować swój pierwotny wygląd przez długi czas. Malowanie minimalizuje osiadanie odcisków palców.




Skupiając się na samym wideodzwonku, został on zaprojektowany tak, aby być możliwie najbardziej uniwersalny. Powinien odnaleźć się w większości lokalizacji, a za sprawą czarnego frontu nie powinien jednocześnie przesadnie zwracać na siebie uwagę.
Do tego całość jest wodoszczelna, co znacząco rozszerza możliwości wyboru miejsca docelowego montażu. Konstrukcja została podzielona na trzy moduły, gdzie górny to kamera z mikrofonem, środkowy to przycisk akcji z podświetleń oraz reflektor, a na samym dole ukryte są wszelkie czujniki.








Z tyłu dzieje się nieco więcej, bo właśnie na plecach Tapo D235 znajdziemy kluczowe złącza i podstawowy panel sterowania. Górna część została zarezerwowana dla trzech przycisków, którym towarzyszy gumowa zaślepka. Pod nią znajdziemy złącze USB-C do ładowania wbudowanego akumulatora, a także slot na kartę pamięci microSD do lokalnego nagrywania materiałów wideo.
W dolnej części czekają na nas dwa gniazda do podłączenia zewnętrznego zasilania, a także ogólnej integracji z dotychczasową instalacją dzwonka w naszym domu lub mieszkaniu. Od spodu pojawia się jeszcze maskownica głośnika.



Co jest warte docenienia, to fakt, że Tapo wraz z D235 dostarcza szereg dodatkowych rozwiązań, które bardzo ułatwiają docelowy montaż sprzętu. Przede wszystkim pojawiają się dwa stelaże w formie klinów (pionowy i poziomy), które umożliwiają ułożenie wideodzwonka pod konkretnym kątem. Także nie powinniśmy mieć problemów z podłączeniem zewnętrznego zasilania, gdyby okazało się, że pierwotne okablowanie jest za krótkie.
Tapo kompleksowo podeszło do tematu przygotowania użytkownika do montażu, więc znajdziemy szereg filmów, które krok po kroku przedstawiają, jak należy podejść do tematu. Nie musimy wzywać specjalistów w tym celu.




Na koniec tej części spójrzmy jeszcze na sam dzwonek, który będzie nas w klasyczny sposób informował, że ktoś czeka na nas pod drzwiami. Ponownie mówimy o dobrym, uniwersalnym wykonaniu. Na froncie pojawia się maskownica donośnej syreny, więc niech rozmiar was nie zwiedzie, jest to donośny dzwonek.
Nieco niżej znajdziemy diodę, która informuje nas o stanie działania, a po bokach niezbędne przyciski do samej konfiguracji oraz doboru tonu dźwięku i jego natężenia.
Możliwości Tapo D235

Już sam aspekt montażu Tapo D235 poruszyłem wcześniej, ale jeszcze raz powtórzę, że uniwersalność tego procesu robi bardzo pozytywne wrażenie. W końcu producent pokazuje się z dobrej strony nie tylko pod względem fizycznego aspektu, ale też w ramach oprogramowania, które dostarcza.
Wystarczy aplikacja Tapo, która dostępna jest za darmo w Sklepie Play i App Store. Z jej pomocą jesteśmy prowadzeni krok po kroku, jak ustawić wideodzwonek (z podglądem na żywo), co powinniśmy zrobić i na co zwracać uwagę.














































Po samym zamontowaniu Tapo D235 w docelowym miejscu dalsza konfiguracja trwa dosłownie kilka minut. Na samym końcu dodajemy jeszcze sam dzwonek, który również wykorzystuje łączność Wi-Fi do komunikacji, więc w jego przypadku jesteśmy całkowicie wolni, jeśli chodzi o docelowe miejsce. Ważne jedynie, aby właśnie był w zasięgu sieci.
Podobnie jak z montażem, tak samo z konfiguracją Tapo dodatkowo pomaga przygotowanym specjalnie w tym celu materiałem wideo. Warto się z nim wcześniej zapoznać, aby mieć wgląd na cały proces.



















































Przechodząc już do samej funkcjonalności Tapo D235, już będziemy potrzebowali więcej czasu na zagłębienie się w aplikacji. Oczywiście dzwonek po wstępnej konfiguracji spełnia swoją podstawową funkcję wideodzwonka, ale na tym możliwości się nie kończą.
Oczywiście program pozwala w każdej chwili podejrzeć obraz na żywo i włączyć komunikację audio (dwukierunkową) lub reflektor. Możemy także „zadzwonić” na dzwonek, będąc w zupełnie innym miejscu na ziemi, co by na przykład powiadomić kuriera o zostawieniu paczki pod drzwiami.
Dostępne są również automatyczne odpowiedzi (dostajemy powiadomienia na smartfon), aczkolwiek ogólnie Tapo jeszcze nie wprowadziło pełnego wsparcia dla polskiego języka lektora. W razie konieczności pamiętajmy o możliwości nagrywania filmów z dźwiękiem, do których zawsze jesteśmy w stanie wrócić (nagrywanie na microSD lub w chmurze – Tapo Care).
Z innych integracji należy jeszcze pamiętać, że D235 jest kompatybilny z popularnymi asystentami głosowymi pokroju Asystenta Google lub Amazon Alexa. Do tego dołóżmy wsparcie dla różnych scenariuszy Smart Home, które pozwalają połączyć akcje wideodzwonka z innymi urządzeniami.

Inteligentne funkcje Tapo D235 sprowadzają się do zaawansowanej analizy obrazu z kamery, która przede wszystkim widzi bardzo szeroko, szczegółowo i nawet w nocy. Możemy ustawić wykrywanie konkretnych typów obiektów (paczek, zwierząt, pojazdów i innych).
Jesteśmy w stanie zarządzać, kiedy takie aktywności mają być wykrywane, a nawet w ramach której części pola widzenia. I to dla każdej pozycji z osobna. W grze są też strefy prywatne, a detale tych funkcji doskonale opisują powyższe galerie ze zrzutami ekranów.
Tapo D235, czyli inteligentny wideodzwonek do twojego domu

W ten sposób poznaliście Tapo D235, a więc inteligentny wideodzwonek do drzwi, który kompleksowo podchodzi do tematu, który chce realizować. Na każdym etapie, czyli już od momentu zobaczenia pudełka, przez zestaw, konstrukcję, montaż i konfigurację jesteśmy odpowiednio zaopiekowani oraz możemy doceniać dostępną funkcjonalność.
Zdj. otwierające: Łukasz Pająk / Android.com.pl. Oprac. własne
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.