To prawdziwy pogromca chwastów. Dzięki niemu "ogrodowi intruzi" szybko znikną z trawnika i grządek

Nawet najdłuższa walka z chwastami bywa nieskuteczna. To wszystko przez popularny błąd, jakim jest brak rozpoznania poszczególnych gatunków. Dopiero po rozróżnieniu roślin będziemy wiedzieć, jak najlepiej się ich pozbyć. Wystarczy, że zapamiętasz ten podział.

Chwasty to nie jest nazwa gatunku, a jedynie określenie roślin, których nie chcemy mieć w danym miejscu. Zwykle bywają bardzo uciążliwe, ponieważ rozrastają się w niesamowitym tempie, podbierają wodę i składniki odżywcze z innych upraw oraz zanieczyszczają zbiory. Walka z nimi może być długa i żmudna, a czasami końca nie widać. Aby jednak skutecznie usunąć jej z ogrodu, warto najpierw poznać ich rodzaje i specyfikę.

Zobacz wideo Margaret o swoim hobby: Sadzę jak szalona

Jak rozpoznać chwasty? W ten sposób dowiesz się, jakich preparatów używać

Chwasty zwykle dzielimy na jednoliścienne (czyli takie, które we wczesnej fazie rozwoju mają jeden liścień) oraz dwuliścienne (pojawiają się dwa liścienie). Należą do nich poszczególne gatunki:

  • jednoliścienne: głównie trawy, np. miotła zbożowa, chwastnica jednostronna, wiechlina roczna, wyczyniec polny i perz właściwy;
  • dwuliścienne: koniczyna, mniszek lekarski, babka lancetowata i zwyczajna, bylica pospolita czy też krwawnik pospolity.

Powyższy podział pozwoli na dobranie odpowiednich oprysków i metod zwalczania poszczególnych chwastów. Każdy z nich ma inną budowę i system korzeniowy, dlatego stosowanie jednego środka na wszystkie niepożądane w ogrodzie rośliny jest zwykle nieskuteczne. Warto pamiętać, że rośliny z pierwszego rodzaju można usuwać za pomocą preparatów bogatych w graminicydy (herbicydy selektywne), natomiast przy pozostałych gatunkach pomogą herbicydy totalne.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się chwastów? Nie zapomnij o korzeniach

Jedną z najpopularniejszych metod usuwania chwastów jest stosowanie oprysków, najlepiej tych bogatych w herbicydy. Dzięki nim rośliny zaczną usychać, a już po około siedmiu dniach będzie można się ich z łatwością pozbyć. Jak już wspomnieliśmy, należy pamiętać, jakie herbicydy działają na poszczególne gatunki. To jednak nie wszystko. Wiele okazów, m.in. mniszek lekarski, mają bardzo silnie rozwinięty system korzeniowy. To właśnie on sprawia, że rośliny tak silnie osadzają się w ziemi, przez co trudno się ich pozbyć, a na miejscu starych liści szybko pojawiają się nowe. Dopiero usunięcie całego systemu sprawi, że "intruz" nie będzie odrastał. W tym celu należy przeprowadzić w ogrodzie pielenie, czyli zabieg polegający na rozluźnieniu gleby i wyciąganiu niepożądanych gatunków razem z korzeniami. Warto dodatkowo często kosić trawę i ściółkować ziemię suchą korą lub słomą. Wówczas chwasty nie znajdą dla siebie miejsca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Testowałeś/aś powyższe metody na chwasty?
Więcej o:
Copyright © Agora SA