Czy zmarznięta hortensja odbije? Zanim spiszesz ją na straty, wypróbuj trik ogrodników

Hortensja ogrodowa jest wyjątkową rośliną ogrodową, jednak często przemarza. To szczególnie częste, gdy po pierwszych ciepłych dniach znów pojawią się przymrozki. Co zrobić z przemarzniętą hortensją ogrodową i jak sprawdzić, czy zmarznięta hortensja odbije?

Hortensja ogrodowa w wielu odmianach często gości w naszych ogrodach, latem zachwycając bujnymi kwiatami. Jednak warunki w Polsce sprawiają, że często przemarza nawet mimo okrycia jej na zimę. Wszystko przez wiosenną pogodę i częste przymrozki, a przede wszystkim przez kwitnienie na zeszłorocznych pędach.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Co zrobić z przemarzniętą hortensją ogrodową? Sprawdź, czy zmarznięta hortensja odbije

Problemów z hortensją ogrodową może być kilka. Roślina może nie wypuszczać pąków albo pąki mogły przemarznąć w trakcie wiosennych przymrozków. Przemarznięta na amen hortensja nie zakwitnie w tym roku, nawet jeśli odbije. Wszystko przez to, że pąki kwiatowe zawiązuje już w sierpniu, a kwitnie dopiero w kolejnym roku. Z tego powodu ważne jest dokładne obejrzenie wszystkich pędów i sprawdzenie, czy są na nich pąki.

By upewnić się, że pędy są zdrowe, możesz ostrym nożykiem ponacinać je na różnych wysokościach, tak by ich nie uszkodzić. To stary trik ogrodników. Zielone tkanki to znak, że być może jeszcze zakwitnie. Takim znakiem są też widoczne świeże i zielone pędy. Nawet jeśli wszystkie przemarzły, wciąż istnieje szansa, że roślina odbije, jeśli ma zdrowe korzenie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w danym roku kwiatów na niej nie będzie.

Przycinanie hortensji ogrodowej to kwestia, która zastanawia wielu posiadaczy własnego ogródka.Przycinanie hortensji ogrodowej to kwestia, która zastanawia wielu posiadaczy własnego ogródka. fot. shutterstock / Cristina Ionescu

Jak uratować zmarzniętą hortensję? Sprawdź, które pędy przyciąć

Stare, suche pędy, na których nie pojawiły się liście ani pąki, koniecznie przytnij przy samej ziemi ostrym sekatorem lub nożycami. Najlepiej rób to jednak partiami, sprawdzając jednocześnie, czy pędy wciąż są żywe. Trzyletnie pędy i starsze mimo wszystko warto usunąć w całości. Jeśli zauważysz żywą tkankę, ostatnie cięcie wykonaj nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Dzięki temu w sezonie pojawią się nowe pędy, a w sierpniu pąki.

Jeśli roślina często przemarza w danym miejscu, a problem pojawia się co roku, być może to znak, że lepiej zmienić hortensję ogrodową na inną, bardziej odporną na mrozy odmianę lub inny krzew ozdobny. Taką odmianą są np. hortensja drzewiasta i hortensja bukietowa, która jest wyjątkowo odporna nawet na silne mrozy. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Jaka roślina jest, twoim zdaniem, najlepszą rośliną ozdobną?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.