Jak zabezpieczyć śliwki przed robakami? Owiń tym drzewko. Będą się trzymać z daleka

Sezon na owoce zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że zaczyna się także sezon aktywności szkodników. Każdy uprawiający je w ogrodzie wie, że nie ma nic gorszego niż "śliwka robaczywka". Co zrobić, żeby śliwki nie miały robaków?

Śliwki w przydomowych ogrodach niestety często padają ofiarą szkodników. Wśród nich prym wiedzie owocówka śliwkóweczka. Ten niepozorny owad składa jaja w zawiązkach owoców. Dzięki temu larwy żerują w nich aż miło, a efektem są robaczywe śliwki, ale też morele i brzoskwinie, osłabione i bardziej podatne na choroby drzewo i słabe plony. Co zrobić, żeby śliwki nie miały robaków?

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Jak zabezpieczyć śliwki przed robakami? Tak rozpoznasz, czy to owocówka śliwkóweczka

Dorosła owocówka śliwkóweczka to stosunkowo niewielki motyl, którego w pobliżu drzew owocowych znajdziesz w ciepły wieczór. Ma charakterystyczne szaro-brązowe skrzydełka,  Jaja na zawiązkach owoców składają w maju, ale też w lipcu i sierpniu. To wtedy warto działać. Z jaj wylęgają się gąsienice, które wgryzają się do dojrzewających owoców, by tam żerować.

Owocówkę śliwkóweczkę w śliwce znajdziesz najczęściej przy pestce. Z początku biała, a z czasem intensywnie różowa gąsienica w środku zanieczyszcza owoce swoimi odchodami, przez co nie nadają się ani do jedzenia, ani do przetworzenia. Robaczywe śliwki rozpoznasz po opadających i uszkodzonych liściach, ale też owocach. Zaatakowane przez gąsienice szybciej dojrzewają i spadają.

Gąsienica owocóweczkiGąsienica owocóweczki Fot. Gilles San Martin from Namur, Belgium, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Co zrobić, żeby śliwki nie miały robaków? Owiń drzewko kartonem

Na szkodniki można stosować opryski, jednak sprawdzone domowe sposoby na robaki w owocach w niczym im nie ustępują, a są bezpieczniejsze zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Jak zabezpieczyć śliwki przed robakami?

Pod koniec kwietnia, a więc tuż przed pojawieniem się zawiązków owoców, drzewko owiń papierem falistym lub cienkim falistym kartonem na wysokości ok. 30-50 cm nad ziemią. Przed owinięciem możesz zeskrobać korę, a papier przymocuj do pnia przy pomocy sznurka. Choć sposób brzmi dziwnie, to właśnie w tekturze wędrujące po pniu robaki będą tworzyć swoje kryjówki. Po kilku tygodniach usuń taką opaskę i zniszcz. W kwietniu warto też okryć ziemię dookoła drzewek owocowych folią lub cienką włókniną, uniemożliwiając w ten sposób ukrywanie się w ziemi. Dokładnie oglądaj też owoce, a wszystkie robaczywe jak najszybciej usuwaj. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Stosujesz takie domowe metody w uprawie roślin w domu lub w ogrodzie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.