Oto najpiękniejsza bylina. Każdy chce ją mieć w swoim ogrodzie. Kiedy sadzić tę roślinę? ABC pielęgnacji

Kiedy sadzić najpiękniejsze byliny w ogrodzie? Zobacz, co warto wiedzieć na temat jednych z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Dzięki temu poradnikowi zapewnisz im odpowiednie warunki do rozwoju i zagwarantujesz regularne kwitnienie.

Kiedy kwitnie dalia?

Kiedy kwitnie dalia? To jedna z popularnych bylin ogrodowych, która przybyła do nas z Ameryki Środkowej. W zależności od odmiany, może osiągać od 20 do 150 centymetrów wysokości. Jej najbardziej pożądaną częścią są oczywiście kwiaty, które mogą przyjmować bardzo różne barwy: białą, żółtą, kremową, czerwoną, różową, fioletową, bordo czy pomarańcz. Nic dziwnego – ogrodnicy w końcu chętnie krzyżują ze sobą przedstawicielki różnych odmian.

Dalia. Zdjęcie ilustracyjneDalia. Zdjęcie ilustracyjne istock / Billy_Fam

A kiedy dokładnie można podziwiać piękno dalii, przystrojonej wyjątkowymi kwiatami? Tu akurat dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby je wprowadzić do swojej przydomowej przestrzeni, ponieważ kwiaty te cechuje wyjątkowo długi okres kwitnienia. Same kwiatostany pojawiają się mniej więcej w okolicach lipca i utrzymują się aż do późnej jesieni (kwiaty opadają, gdy nadejdą pierwsze przymrozki).

Dalia: jak sadzić?

Jak sadzić dalie? Karpy dalii, w których mieści się kilka bądź kilkanaście bulw, należy sadzić do gruntu nie wcześniej niż w połowie maja. Nie powinno się ich umieszczać zbyt głęboko w podłożu. Pamiętaj też, by przed sadzeniem zamoczyć bulwy na kilka godzin w zimnej ziemi, jeśli po okresie zimowania okażą się zbyt mocno przesuszone. Duże karpy możesz też podzielić na części, jednak miej świadomość, że każda taka sadzonka powinna mieć wykształcone chociaż dwa pąki oraz fragment łodygi.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Dalia: jakie stanowisko? Uprawa dalii w ogrodzie

W Twoim ogrodzie już niedługo znajdzie się dalia? Jakie stanowisko powinieneś jej zapewnić? Dalia potrzebuje dużo słońca, by wytwarzać dorodne kwiaty. W miejscach bardziej zacienionych nie będą one zbyt duże, a sama roślina może się nieestetycznie wyciągać. Zadbaj też o to, by była osłonięta od wiatru.

Podłoże dla dalii powinno być próchnicze, żyzne, a przy tym umiarkowanie wilgotne i dobrze przepuszczalne. Trzeba uważać, by nie zrobiło się zbyt mokre, ponieważ w przypadku bulwiastych korzeni tej rośliny bardzo łatwo dochodzi do gnicia. Jeśli podłoże jest zbyt ciężkie, można je trochę rozluźnić przy wykorzystaniu piasku.

Dalia. Zdjęcie ilustracyjneDalia. Zdjęcie ilustracyjne istock / Svetlana Krayushkina

Dalie należy podlewać regularnie, a szczególną uwagę poświęcić temu zabiegowi w czasie suszy. Jeśli akurat uprawiasz w swoim ogrodzie którąś z wysokich odmian tej rośliny, najlepiej zapewnij jej solidną podporę, by łodygi nie połamały się pod ciężarem kwiatów.  Kiedy kwiaty już przekwitną, najlepiej je od razu obciąć, by roślina nie marnowała na nie energii.

Dlaczego dalia nie kwitnie?

Dlaczego dalia nie kwitnie? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt wczesna pora sadzenia. Przymrozki występują u nas często w marcu, a niekiedy także w kwietniu, dlatego jeśli posadzisz dalie w ogrodzie wczesną wiosną, mogą Ci nie zakwitnąć. Roślina może też nie zakwitnąć, jeśli ma zbyt sucho lub  ciemno.

Zobacz też: Maranta - luksusowa roślina, która zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem [ZDJĘCIA ODMIAN]

Więcej o:
Copyright © Agora SA