Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia? Duże kary za brak wniosku

Właściciele działek powinni pamiętać, żeby przed przystąpieniem do wycinki drzewa sprawdzić dokładnie, czy nie muszą zgłosić tego w urzędzie. Usunięcie drzew spełniających niektóre kryteria wymaga bowiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Niedopatrzenie grozić może karą finansową.

Właściciele nieruchomości chcący wyciąć drzewo na swojej działce muszą pamiętać, że proces ten podlega określonym zasadom prawnym. W większości przypadków przed chwyceniem w dłoń piły lub siekiery trzeba będzie uzyskać określone pozwolenie. W tym celu powinno się złożyć odpowiedni wniosek w referacie ochrony środowiska i gospodarki zielenią gminy. Osoby chcące wyciąć drzewo na działce, która nie należy do nich - na przykład dzierżawcy lub najemcy - będą musiały uzyskać ponadto zgodę od właściciela nieruchomości.

Zobacz wideo Czy CPK ma sens z perspektywy klimatycznej?

Wycinka drzew. Gdzie należy złożyć wniosek i co powinno się w nim znaleźć?

Zasady wycinki reguluje art. 83 ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. Dowiadujemy się z niego, że zezwolenie na usunięcie drzewa albo krzewu z terenu prywatnej nieruchomości wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek uwzględniający między innymi informacje o nazwie i gatunku drzewa, obwodzie pnia na wysokości 130 centymetrów oraz miejscu, przyczynie i planowanym terminie wycinki.

W przypadku drzew posiadających kilku pni należy zmierzyć obwód każdego z nich. Natomiast jeśli roślina nie posiada pnia na wysokości 130 centymetrów, pomiar obwodu należy przeprowadzić bezpośrednio poniżej korony. 

Wniosek o zezwolenie na wycinkę można złożyć na piśmie lub listownie w starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim, czy też urzędzie miasta lub gminy. Od ubiegłego roku podania mogą być również składane drogą elektroniczną. Można tego dokonać na platformie biznes.gov.pl.

Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia? Głównym kryterium jest obwód pnia

W większości przypadków o konieczności złożenia wniosku decyduje obwód pnia mierzony na wysokości pięciu centymetrów. Wycinkę można przeprowadzić bez zezwolenia, jeśli nie przekracza on:

  • 80 centymetrów w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  • 65 centymetrów w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 centymetrów w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zezwolenia nie wymaga także między innymi usuwanie drzew gatunków obcych (np. bożodrzewu gruczołkowatego). Wniosku nie trzeba składać również w przypadku drzew owocowych, a także drzew lub krzewów, które są złamane albo wywrócone. W przypadku drzew rosnących na działce będącej własnością osoby fizycznej wycinka na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie będzie wymagała osobnego zezwolenia. Wówczas należy jednak zgłosić zamiar usunięcia rośliny.

Usunięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia lub zgody właściciela nieruchomości może skończyć się karą pieniężną wymierzoną przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W większości przypadków wynosi ona dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. Karę należy opłacić w przeciągu 14 dni od jej wymierzenia. W przeciwnym razie może ona zostać wyegzekwowana wraz z odsetkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.