Eksperci ostrzegają! W tych lasach nie można zbierać grzybów

2 godzin temu

Powodzie, które w ostatnim czasie przeszły przez wiele regionów kraju, niosą za sobą nie tylko ogromne straty oraz konsekwencje materialne i finansowe, jednak również ograniczają wiele innych aspektów naszego życia. Należy zwrócić uwagę także na dosyć przyziemne sprawy, takie jak zbieranie grzybów na terenach dotkniętych kataklizmem

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak ostrzega w rozmowie z „Faktem” prof. Jarosław Drobnik, epidemiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, zbieranie grzybów na terenach, w ostatnim czasie dotkniętych powodzią, oraz ich późniejsze spożywanie może być groźne dla zdrowia. Woda powodziowa bowiem pociągnęła za sobą nie tylko śmieci, ale też środki chemiczne i nieczystości, które w następstwie dostały się do gleby.

Ekspert dodaje, iż w wodzie, która przyciągnęła za sobą z pól chemię oraz obornik, mogą znajdować się niebezpieczne bakterie. Ponadto woda mogła wypłukać szamba i uszkodzić oczyszczalnie ścieków. Natomiast wszystkie te substancje mogły osadzić się na grzybach. Epidemiolog wyjaśnia, iż ze zbiorami powinniśmy wstrzymać się do następnego roku. Zwraca uwagę, iż nie należy tam również zbierać żadnych owoców a choćby roślin.

W osobnym komunikacie leśnicy apelują także aby nie zbliżać się do zalanych lasów. Jak wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu, ze względu na wciąć istniejące ryzyko, specjaliści proszą o ostrożność i powstrzymanie się od wchodzenia do lasów w obszarach dotkniętych podtopieniami.

Powódź poważnie dotknęła lasy w Polsce

Katastrofalna powódź zalała wg szybkiego szacunku, ponad 20 tysięcy hektarów lasów w Polsce. Najbardziej ucierpiały lasy w RDLP Katowice (6000 ha), Zielona Góra (5100 ha), Poznań (330 ha), a największe straty odnotowano w RDLP Wrocław… pic.twitter.com/gDbvPBTvyT

— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) September 26, 2024

Źródło: Interia

Idź do oryginalnego materiału