E-Health Hackathon – programiści tworzyli rozwiązania dla kardiologii

2 lat temu

Innowacyjne projekty, takie jak rozwiązanie chroniące pacjentów przed negatywnymi interakcjami wynikającymi z wielochorobowości, system zarządzania lekami czy aplikacja zapobiegająca długim hospitalizacjom, zostały docenione podczas maratonu programistycznego e-Health Hackathon. Jest szansa, iż nie zostaną włożone do szuflady, ale wdrożone.

Wyzwanie z korzyścią dla nas wszystkich

E-Health Hackathon, czyli dwudniowy maraton programistyczny, pokazał jak wielki potencjał drzemie w młodych Polakach. W jeden weekend 15 zespołów, składających się ze studentów kierunków informatycznych, medycznych oraz przedstawicieli start up’ów, stanęło przed wyzwaniem przełożenia swojego innowacyjnego pomysłu na praktyczne rozwiązanie.

60 uczestników e-Health Hackathonu zmierzyło się z wyzwaniem związanym z kardiologią. Ich zadanie polegało na opracowaniu narzędzia informatycznego niosącego realną korzyść dla pacjentów, lekarzy i szeroko pojętego systemu ochrony zdrowia.

Podczas wydarzenia zespoły miały możliwość pracy z ekspertami oraz wieloletnimi praktykami zarówno z obszaru informatyki, jak i kardiologii. Na koniec e-Health Hackathonu wyłoniono trzy zwycięskie projekty. Zostały najwyżej ocenione przez jury, które brało pod uwagę m.in.: innowacyjność, wartość merytoryczną, konkurencyjność czy użyteczność. Co wymyślili studenci?

E-Health Hackathon – zwycięskie projekty

Uznanie jury zdobyła aplikacja stworzona przez grupę HeartBeatNotFoundException. Tworzący ją zespół studentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zajął trzecie miejsce dzięki projektowi mającemu rozwiązać problem wielodniowej hospitalizacji na oddziale kardiologicznym, która niesie ryzyko infekcji u pacjenta oraz jest kosztowna dla systemu ochrony zdrowia. Ich aplikacja, na podstawie mierników umieszczonych na podstawach płuc (gdzie najczęściej wykrywane są patologie oddechowe), ma zaalarmować lekarza w przypadku komplikacji i umożliwić natychmiastową konsultację.

Drugie miejsce zajął zespół HyperCardio, który swoje rozwiązanie oparł na sztucznej inteligencji w celu ochrony pacjentów przed negatywnymi interakcjami wynikającymi z wielochorobowości towarzyszącej niewydolności serca.

Jury najwyżej oceniło projekt studentów Politechniki Warszawskiej – zespół Health Improvers.

– Stworzyliśmy system zarządzania lekami, który pozwala sprawdzić, czy istnieją niekorzystne interakcje między lekami i czy pacjent przyjmuje je zgodnie z zaleceniami lub, czy nie wprowadza leków mogących powodować niekorzystne interakcje. To rozwiązanie pozwala również na pozyskiwanie informacji od pacjentów o skuteczności terapii, działaniach niepożądanych i czy lek działa zgodnie z przeznaczeniem. Aplikacja ma zastosowanie nie tylko w kardiologii, ale w innych obszarach i nie tylko dla pacjentów, lekarzy i interesariuszy systemu, ale również dla farmaceutów, którzy przed wydaniem leku mogliby łatwo sprawdzić, czy nie zaszkodzi on pacjentowi.

tłumaczy Jakub Sobolewski, lider zespołu Health Improvers

Te projekty mają szansę na realizację

Zwycięski zespół z Politechniki Warszawskiej (Health Improvers) dostał możliwość zaprezentowania wypracowanego rozwiązania przed Radą ds. Interesu Publicznego Warsaw Health Innovation Hub, co daje szansę na dalszy rozwój projektu.

Dodatkowo jeden zespół szczególnie zwrócił uwagę przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, którzy uczestniczyli w e-Health Hackathon. Mowa o studentach z Poznania, tworzących zespół DREAM. Otrzymali oni zaproszenie do przedstawienia swojego projektu przed ekspertami sektora publicznego m.in. z Agencji Badań Medycznych i Ministerstwa Zdrowia. Ich rozwiązanie, nad którym pracowali podczas e-Health Hackathon, ma na celu usprawnienie procesu zarządzania kolejkami w placówkach medycznych przy jednoczesnym gromadzeniu danych zdrowotnych.

Przeczytaj też: Czy warto w tej chwili zażywać tabletki z jodem?

Idź do oryginalnego materiału