Dzikie szympansy mogą praktykować medycynę naturalną

ochrona24.info 2 miesięcy temu
23.10.2020 Trzy samce pielęgnują się razem w łańcuchu: Lekiso (młodszy samiec) opiekuje się Big Brownem (starszym samcem), który opiekuje się Lango (kolejnym młodszym samcem). Polityka badawczo-technologiczna John Lauer

PIĄTEK, 21 czerwca 2024 r. (Wiadomości HealthDay) — Nie są jeszcze całkiem gotowi na otwarcie kliniki w dżungli, ale nowe badania sugerują, iż dzikie szympansy praktykują pewien rodzaj medycyny.

Według zespołu kierowanego przez Elodie Freeman z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii pięćdziesiąt jeden szympansów żyjących w dwóch społecznościach w Ugandzie wybiera rośliny jadalne specjalnie ze względu na ich adekwatności lecznicze.

Wydaje się, iż szympansy podczas walki z chorobą dodają do swojej diety pewne rośliny, których normalnie nie spożywałyby, gdy były zdrowe.

Zespół Freemana podejrzewał, iż może to być rodzaj samoleczenia, dlatego przetestował adekwatności farmakologiczne tych roślin w laboratorium.

W raporcie opublikowanym 20 czerwca w czasopiśmie PLOS One odkryli, iż 88% z 13 drzew i ziół, którymi szympans żerował podczas choroby, miało adekwatności antybakteryjne, a 33% – przeciwzapalne.

Na przykład „martwe drewno z rodziny Dogbane (Alstonia boonei) wykazywało najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne, a także miało adekwatności przeciwzapalne, co sugeruje, iż można je stosować do leczenia ran” – czytamy w komunikacie prasowym Uniwersytetu Oksfordzkiego na temat badania.

Grupa Freemana odkryła, iż ​​kora i żywica drzewa mahoniowego oraz liście gatunku paproci (Christella parasitica) również mają silne adekwatności przeciwzapalne. W rzeczywistości zespół zaobserwował, iż samiec szympansa z uszkodzoną ręką podnosił liście paproci, być może w celu łagodzenia bólu.

W innym przypadku widziano szympansa walczącego z infekcją pasożytniczą, zjadającego korę katernika (Scutia myrtina).

Zespół z Oksfordu postawił hipotezę, iż cała ta medycyna naturalna nie tylko pomaga szympansom, ale także związki zawarte w tych roślinach mogą okazać się obiecujące w leczeniu chorób u ludzi.

„W tym artykule pokazujemy, jak obserwacja i uczenie się od naszych kuzynów z rzędu naczelnych może przyspieszyć odkrywanie nowych leków, podkreślając znaczenie ochrony naszych leśnych aptek” – napisali.

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy odkryli wysoce zaawansowane naczelne zajmujące się medycyną: w innym niedawno opublikowanym raporcie zaobserwowano, jak orangutan na Borneo pocierał ranę twarzy rośliną leczniczą, przyspieszając proces gojenia.

więcej informacji

Więcej informacji na temat leczenia ran można uzyskać w klinice Cleveland.

Źródło: Uniwersytet Oksfordzki, komunikat prasowy, 20 czerwca 2024 r

Idź do oryginalnego materiału