Dzięki temu grudnik zakwitnie na święta. Wystarczy produkt z kuchni za 5 zł

6 dni temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor bmanzurova


Jedni w połowie listopada zastanawiają się już nad tym, jakie prezenty kupić bliskim, a inni z trwogą patrzą na grudnik, który jeszcze nie zaczął wypuszczać pierwszych pęków. jeżeli należysz do tej drugiej grupy, sprawdź, co możesz zrobić, aby pobudzić kwitnienie kwiatu. Dodatkowo podpowiadamy, jakich działań unikać.
Kaktus bożonarodzeniowy - powszechnie nazywany grudnikiem - to wyjątkowa roślina, która do Polski przywędrowała z Ameryki Południowej, gdzie w naturalnym środowisku rozkwita w cieniu koron postawnych drzew stanowiących element tamtejszych lasów deszczowych. W związku z powyższym szlumberger zimowy (tak brzmi adekwatna nazwa gatunku) w warunkach domowych bywa dość kapryśnym lokatorem. Niemniej jednak jego urokliwe kwitnienie w okresie zimowym wynagradza wszelki trud. Istotne jest stosowanie się do kilku zasad pielęgnacyjnych.


REKLAMA


Zobacz wideo Margaret o swoim hobby: Sadzę jak szalona


Grudnik - pielęgnacja. Pamiętaj o tych kilku prostych zasadach
Najprawdopodobniej fenomen kaktusa bożonarodzeniowego polega na jego odmiennym momencie kwitnienia, kiedy porówna się go z innymi, powszechnie hodowanymi w domach roślinami. Decydując się na grudnik, warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym będziemy chcieli go ustawić, ponieważ każda ewentualna zmiana lokalizacji może okazać się być katastrofą. Kapryśny kwiat nie przepada za rotacjami położenia - zwłaszcza w czasie wypuszczania pęków. Warunki, w których powinien przebywać, muszą być niejako zbliżone do naturalnego środowiska jego wzrostu. istotny będzie dostęp do rozproszonego światła słonecznego oraz wilgotne powietrze. Kolejną istotną kwestią jest podlewanie. Wedle ogólnie przyjętej zasady - lepiej przesuszyć niż przelać. Doniczka, w której będziemy hodować kaktus bożonarodzeniowy, powinna być wyposażona w drenaż, dzięki czemu unikniemy ewentualnego gromadzenia się zbyt dużej ilości wody w glebie, co mogłoby doprowadzić do przegnicia systemu korzennego. Specjaliści doradzają również wykorzystanie pojemników z otworami odpływowymi. Pamiętajmy, iż w okresach spoczynkowych roślina nie wymaga od nas zbyt wielu działań pielęgnacyjnych. Większy nakład pracy jest jednak od nas wymagany w czasie kwitnienia.


Czym podlewać grudnika? Domowa odżywka sprawdzi się idealnie
Grudnik w warunkach naturalnych wzrasta, kiedy w Brazylii przypada okres wiosenny - czyli polską zimą. Pierwsze kwiaty, które mają charakterystyczny dzwonkowaty kształt, zaczynają się wytwarzać na przełomie listopada i grudnia. Okres kwitnienia trwa zwykle kilka tygodni, a roślina najpiękniej wygląda w czasie świąt Bożego Narodzenia. Chcąc cieszyć się urokiem tego oryginalnego sukulenta, warto raz w miesiącu wprowadzić do jego "diety" odżywki na bazie naturalnych składników. Jedną z nich możemy stworzyć poprzez wymieszanie niewielkiego kawałka drożdży w wodzie. Do przygotowania drugiej będziemy potrzebować skórek z banana, które należy zalać ciepłą wodą i odstawić w ciemnym miejscu, aż do kolejnego dnia. Mieszankę koniecznie rozcieńcz z wodą w proporcjach 1:1, aby nie zaszkodzić roślinie. Pamiętajmy jednak, aby nie zaczynać nawożenie szybciej niż na początku listopada. Zakłócenie okresu spoczynkowego, który trwa od września do października, mogłoby negatywnie wpłynąć na rozkwit grudnika.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału