Kapusta jest jednym z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. Nic więc dziwnego w tym, iż można ją spotkać na przydomowych rabatach i w ogródkach działkowych. Niestety, na kapustę czyha wiele szkodników, których obecność może całkowicie zniszczyć uprawę. Domowe sposoby na szkodniki kapusty to prosty, taki, skuteczny i bezpieczny dla otoczenia sposób na pozbycie się agresorów.
Można co prawda zastosować chemiczne środki ochrony roślin, jednak zanim zagony kapusty zostaną potraktowane chemią, warto spróbować naturalnych, domowych sposobów.
Prewencja to podstawa
Wielu problemów w uprawach można uniknąć stosując podstawowe zasady profilaktyki. Nie inaczej jest w przypadku kapusty. Proste sposoby mogą sprawić, iż ryzyko odwiedzin żarłocznych szkodników znacząco spadnie.
- dokładne oczyszczanie rabat – resztki roślin są częstym miejscem zimowania larw lub form dorosłych wielu szkodników, dlatego już jesienią warto dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich resztek roślinnych,
- przygotowanie podłoża – dokładne przekopanie rabat wydobędzie na powierzchnię ewentualne pędraki i inne szkodniki glebowe,
- dokładne odchwaszczanie – wiele popularnych chwastów pochodzi z tej samej rodziny co kapusta głowiasta, przez co szkodniki na nich żerujące z łatwością mogą przenieść się na uprawę.
- płodozmian – dobra praktyka ogrodnicza wskazuje, iż nie powinno się uprawiać kapusty na rabacie, w której rosła ona w ciągu ostatnich 3 – 4 lat.
Płodozmian warzyw
Dobrym sposobem na zniechęcenie szkodników jest współrzędna uprawa kapusty z roślinami o adekwatnościach odstraszających. Dlatego pomiędzy rzędami lub w bezpośrednim sąsiedztwie uprawy kapuścianej dobrze jest zasiać takie rośliny, jak:
- szałwia – jej zapach odstrasza np. piętnówkę kapustnicę,
- czosnek – gwarantuje ochronę przed śmietką kapuścianą,
- koper oraz pomidory – działają odstraszająco na mączliki,
- ogórecznik – zniechęca ślimaki,
- piołun, wrotycz, mięta – odstraszają bielinka kapustnika, śmietkę i inne motyle,
- nasturcje – zniechęcają bielinka i inne motyle do składania jaj w ich pobliżu.
Jeśli jednak szkodniki pojawiły się, przed sięgnięciem po chemiczne specyfiki można spróbować jednego z poniższych preparatów.
Domowe sposoby na szkodniki kapusty – mączlik, źródło: depositphotos.com
Domowe sposoby na szkodniki kapusty
Domowy oprysk z wrotyczu
Wrotycz jest ziołem znanym ze swoich adekwatności przeciwpasożytniczych. Odnosi się to zarówno do pasożytów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W przypadku kapusty wrotycz świetnie sprawdza się do ograniczania inwazji pchełek, śmietki kapuścianej i bielinka kapustnika.
Aby przygotować samodzielnie wyciąg z wrotyczu należy zebrać 300 g świeżego ziela (zioło to jest popularnie rosnące na łąkach i ugorach – należy ściąć kwiatostany z krótkim odcinkiem ulistnionej łodygi) lub wziąć 30 g suszu (do kupienia w sklepach zielarskich). Ziele należy zalać 10 l zimnej wody i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie na wierzchu mikstury powinna utworzyć się piana. Roztwór należy przecedzić, a następnie rozcieńczyć z wodą zachowując stosunek 1:2.
Uwaga! Oprysk z wrotyczu przeciwko motylom należy wykonać w okresie lotu owadów. Ma on za zadanie zniechęcić szkodniki do składania jaj w kapuście. Wykonany już po ich złożeniu nie przyniesie zamierzonego efektu.
Napar z krwawnika
Krwawnik to zioło o wielu adekwatnościach. Rośnie pospolicie niemal w każdym ogrodzie, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniej ilości surowca. Świetnie sprawdza przeciwko mączlikowi i gąsienicom motyli.
Aby wykonać napar należy zebrać 800 gram ziela krwawnika (łodyg, liści i kwiatów). Na wywar najlepsze są młode, kwitnące pędy, o długości około 25 cm. Warto ścinać je nożem, ponieważ podczas wyrywania manualnego można wyrwać także kłącze, co może zniszczyć roślinę.
Dla lepszego efektu można ziele posiekać. Następnie włożyć do garnka i zalać wodą (ok 10 l) i podgrzewać do zagotowania. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszyć ogień i gotować bez wrzenia przez 30 minut. Po wystygnięciu wywar przecedzić.
Stosować bez rozcieńczania.
Dla lepszego przywierania wywaru do rośliny można dodać odrobinę szarego mydła lub mydła potasowego.
Domowe sposoby na szkodniki kapusty, źródło: depositphotos.com
Napar z liści ziemniaczanych
Liście ziemniaków mogą skutecznie zwalczać inwazję mączlika. Aby przygotować wywar należy zebrać około 4 kg liści z ziemniaka, następnie grubo posiekać. Zalać 10 l wody i postawić na ogniu, gotując przez 15 – 20 minut. Po ostygnięciu przecedzić i rozcieńczyć w stosunku 1:1 z wodą.
Oprysk z mydła potasowego
Mydło potasowe skutecznie zwalcza mszyce. Stężenie cieczy stosowanej do oprysku powinno wynosić pomiędzy 1 a 2%, co oznacza, iż w 10 l wody należy rozpuścić 100 do 200 ml mydła potasowego.
Tak przygotowanym roztworem można opryskiwać uprawy – zarówno profilaktycznie, jak i już po pojawieniu się szkodnika.
Opylanie mączką bazaltową
Mączka bazaltowa skutecznie zwalcza mszyce, gąsienice, pchełkę kapuścianą czy śmietkę. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Pył zatyka aparaty oddechowe owadów (przetchlinki), co powoduje ich uduszenie.
Dodatkowo dostając się pomiędzy segmenty pancerza chitynowego form dorosłych, ociera i uszkadza ciała owadów, sprawiając, iż przestają się one poruszać, a w efekcie giną z głodu.
Oprócz mączki bazaltowej można zastosować również popiół drzewny.
Domowe sposoby na szkodniki kapusty – mączka bazaltowa, źródło własne
Powyższe metody mogą w połączeniu z prawidłową profilaktyką pozwalają skutecznie ograniczyć straty w uprawach kapusty. Przed sięgnięciem po najsilniejsze, chemiczne środki warto dać szansę naturalnym preparatom, które są nieszkodliwe dla środowiska, a do tego tanie i łatwe w wykonaniu samodzielnie.
Fot. główna: depositphotos.com