Dom dla sokołów na wieży katedry w Opolu. To nie była łatwa operacja

8 miesięcy temu

Mieszkanie dla sokołów na wieży katedry w Opolu

– Wieże katedry to jedne z najwyższych punktów w Opolu. W przeszłości w ich okolicy były obserwacje sokołów wędrownych. Stąd inicjatywa, aby stworzyć im przestrzeń, w której ptaki te mogłyby się zagnieździć – mówi Marek Zarankiewicz, prezes Fundacji Siedlisko Silesia ze Zdzieszowic.

Fundacji udało się pozyskać na ten cel finansowanie z opolskiego urzędu marszałkowskiego. „Zielone światło” inicjatywie bez większych przeszkód dał też ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedralnej parafii.

Mieszkanie dla sokołów na wieży katedry w Opolu potrzeba było na nią wnosić po kawałku – Fot. Fundacja Siedlisko Silesia

– Budka lęgowa była gotowa jesienią. Cała konstrukcja waży około stu kilogramów. Nie było możliwości, aby wnieść ją w całości na wieżę. Dlatego najpierw musieliśmy ją rozmontować, a potem wnieść poszczególne elementy po drabinach przez wąskie włazy. Całość skręciliśmy w miejscu docelowym – opisuje Marek Zarankiewicz.

Budka znajduje się w oknie z widokiem na południowo-wschodnią część miasta. Jest już gotowa do zasiedlenia. Przyrodnicy mają też stały podgląd na to, co dzieje się w gnieździe. Na szczycie budki zamontowali kamerę. Jest też druga, zewnętrzna, skierowana w stronę budki.

Widok z budki lęgowej
na wieży katedry w Opolu zapiera dech. Teraz przyrodnicy czekają, aż wprowadzą się tam ptaki drapieżne. / Fot. Wikimedia Commons

Obecnie nie ma tam kogo podglądać. Żaden sokół jeszcze nie zasiedlił konstrukcji. Co nie oznacza, iż to nie nastąpi. Trzeba bowiem mieć świadomość, iż sokoły wędrowne występują bardzo nielicznie.

Mieszkanie dla sokołów na wieży katedry w Opolu na start

– Warunki mają tam dogodne, dlatego liczymy, iż zasiedlą tę przestrzeń. Ale jeżeli nie one, to mogą to uczynić na przykład pustułki. W projekcie „Sokole Oczy Opola” chodzi o to, by przyroda mogła funkcjonować w mieście – argumentuje Marek Zarankiewicz.

Fundacja Siedlisko Silesia działa od około pięciu lat. Skrzynka lęgowa dla sokołów na północnej wieży opolskiej katedry to pierwsza taka jej realizacja. Ale nie pierwsza w ogóle. W poprzednich latach tworzyła bowiem wyspy siedliskowe dla ptactwa wodnego, m.in. w Januszkowicach. Powstały na nich kolonie mew śmieszek i rybitw.

Platforma w rejonie zbiornika Staropolanka – fot. Fundacja Siedlisko Silesia

W rejonie zbiornika Staropolanka w Zdzieszowicach wykonaliśmy pierwszą w Polsce platformę lęgową. Posadowiliśmy ją na słupach mających około 1,7 metra wysokości. Dzięki temu drapieżniki mają do niej poważnie utrudniony dostęp – mówi prezes fundacji.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału