Do tego drzewa może wejść każdy. "Domek Kubusia Puchatka" na Śląsku zachwyca nie tylko dzieci

5 dni temu
Zdjęcie: Fot. By Roman Kowalski II - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114757656


Pomniki przyrody obejmuje się ochroną ze względów naukowych, zabytkowych lub kulturowych. Województwo śląskie może jednak pochwalić się okazem, który wyróżnia się choćby na tle tak wyjątkowej grupy. Odpowiada za to "domek Kubusia Puchatka", który zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Chudów to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim. Od Gliwic dzieli ją 12 kilometrów, a od Katowic - 16. To właśnie tu rośnie wyjątkowa topola Tekla, w której znajduje się niewielki, wręcz bajkowy domek. Warto zatem tu zajrzeć, jeżeli akurat będziemy w okolicy, zwłaszcza iż nie jest to jedyna atrakcja w tym miejscu.


REKLAMA


Topola Tekla w Chudowie to wyjątkowe drzewo. Poza nietypową dziuplą imponuje wymiarami
Topola Tekla ma status pomnika przyrody na mocy Decyzji nr RL-VII-7140/16/81 Wojewody Katowickiego od 17 września 1981 roku. Jest to dokładnie topola kanadyjska (Populus scanadensis) będąca skrzyżowaniem euroazjatyckiej topoli czarnej (P. nigra) z topolą deltoidalną (P. deltoides). Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, drzewo ma 31 metrów wysokości, jego pierśnica (średnica drzewa mierzona na wysokości 1,3 metra) jest równa 239 centymetrów, a obwód w tym samym miejscu wynosi 751 centymetrów. Co ciekawe, w maju 2013 roku Tekla miała 31,5 metra wysokości, 230 centymetrów w pierśnicy i 724 centymetry w obwodzie. Według Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych wyniki te zagwarantowały jej 92. miejsce pod względem wysokości spośród wszystkich polskich drzew i 36. miejsce pod względem grubości. Niemniej wymiary nie były jedynym czynnikiem uwzględnianym podczas podejmowania decyzji o utworzeniu niecodziennej dziupli w pniu topoli.
Pień Tekli jest spróchniały, co wiąże się z zaawansowanym wiekiem topoli. Ze wpisu na blogu Pawła Lenarta dowiadujemy się, iż ten konkretny okaz pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej dostawy topól bujnych ze szkółek w Niekłaniu sprowadzonych po 1920 roku. Oznaczałoby to, iż Tekla ma nieco ponad 100 lat. Topole kanadyjskie żyją zwykle 100-150 lat. Nic więc dziwnego, iż pień zaczął próchnieć. Jednocześnie należy dodać, iż korona drzewa wciąż wypuszcza nowe pędy, więc na pewno nie można jeszcze mówić o całkowitym obumarciu. Co jednak dokładnie utworzono w jego wnętrzu?
Domek Kubusia Puchatka nie jest jedyną atrakcją w Chodowie. Warto zatrzymać się w okolicach topoli na dłużej
Do dziupli w pniu Tekli, nazywanej "domkiem Kubusia Puchatka", dostaniemy się przez przeszkolone drzwi. W środku znajdziemy stolik oraz trzy taborety. Do środka wpada naturalne światło przez niewielkie okienko, przy czym z myślą o późniejszych porach dnia zainstalowano tu też oświetlenie. Baśniowa atmosfera tego miejsca sprawia, iż jest ono chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi i nie tylko. Portal Pomniki Przyrody podkreśla natomiast, iż nieopodal znajdziemy również imponujący głaz narzutowy, warzący aż 18,4 tony. Największą atrakcją okolicy są jednak ruiny zamku w Chudowie, które od topoli Tekli dzieli zaledwie około 150 metrów. W odbudowanej wieży zamkowej mieści się w tej chwili muzeum. Po dniu pełnym wrażeń możemy zaś zregenerować siły, korzystając z oferty kulinarnej Baru "Przy Tekli".


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału