Dlaczego nocami nad Kamienną wyją wilki?

3 godzin temu
Zdjęcie: Dlaczego nocami nad Kamienną wyją wilki?


Olek i Bartek to dwa wilki, które żyją na północy województwa świętokrzyskiego i objęte są programem badawczym przez fundację SAVE Wildlife Conservation Fund. Nocą słychać ich wycie niosące się na długie dystanse. Dlaczego wilki wyją?

Joanna Toczydłowska z fundacji informuje, iż nie do końca wiadomo dlaczego wilki nocą wyją. Jednym z wyjaśnień ma być komunikacja w stadzie.
-Mamy nagranie, na którym słychać wyjące żałośnie kilkumiesięczne szczenięta wilcze. Z oddali odpowiedziały im dorosłe wilki, na co młode szczebiotały radośnie i gwałtownie pobiegły w kierunku rodziców. Wycie może też być sygnałem dla innych wilczych rodzin, iż teren jest zajęty.

-Wilki przemieszczają się na dużych odległościach i wycie zastępuje im nasze telefony. Komunikują też innym wilczym rodzinom, żeby nie wchodziły na ich teren -wyjaśnia.

Bartek to wilk, który od 4 lat ma obrożę telemetryczną i jego życie na terenie lasów koneckich jest dobrze udokumentowane. Joanna Toczydłowska informuje, iż drugi wilk Olek został niedawno uratowany przez ludzi i był leczony w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt. Drapieżnikowi obrożę założono dwa miesiące temu.
-Tropiliśmy go i wiemy, iż na pewno jest już ze swoją partnerką, a możliwe iż towarzyszy im jeszcze jeden dorosły wilk. Po wypuszczeniu go, po dwóch tygodniach leczenia, przebiegł cały las w poszukiwaniu swojej rodziny i dotarł aż do Wzgórz Kołomańskich – mówi.

Źródło: Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund

Joanna Toczydłowska dodaje, iż wilka wypuszczono na terenie Nadleśnictwa Barycz. Właśnie na tym terenie przebiega granica dwóch wilczych rodzin: Bartka i Olka.

-Bartek mieszka w dużym kompleksie leśnym między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną, na północ od drogi krajowej 42. A Olek na południowy wschód od Końskich, między Końskimi a Odrowążem – dodaje.

Obroże pozwalają określić np. położenie nor wilków gdy rodzą się młode. Badacze wiedzą też, gdzie zwierzęta się żerują. Na posiłku spędzają kilka godzin, co sygnalizuje obroża. Wilk poluje na większe ssaki raz na 3-5 dni. Członkowie fundacji sprawdzają też dietę wilków nie tylko na podstawie pozostawionych resztek jedzenia, ale i odchodów drapieżnika.

Joanna Toczydłowska informuje, iż przez dwa lata członkowie stowarzyszenia zebrali 2 tysiące próbek odchodów wilczych i sprawdzili ich zawartość. Na tej podstawie wiemy, iż w menu wilka dominują sarny, jelenie i dziki.




Idź do oryginalnego materiału