Dieta psa na miarę — jak dobrać karmę do potrzeb Twojego pupila?

1 dzień temu
Zdjęcie: pies


Dieta psa może być oparta na karmie suchej, mokrej, mieszance tych dwóch karm albo posiłkach gotowanych i odpowiednio suplementowanych. Dziś podpowiemy jak dobrać karmę do potrzeb Twojego psa. Na co należy zwrócić uwagę?


Karma dla psa – co powinna zawierać?


Odpowiednia karma dla psa zawiera największą ilość białka, ale również węglowodany, tłuszcze, a także mikroelementy i makroelementy. Dzięki temu stanowi zbilansowany posiłek. Rekomenduje się, by do karmy suchej dodawać oleje, które pozwalają na lepsze przyswajanie składników odżywczych. Potrzebne są one także psom, które mają problemy zdrowotne i nie mogą jeść tylko karmy suchej. Karmy są odpowiednio zbilansowane i można wybrać również takie dla psów z nietolerancją pokarmową czy też chorobami nerek. Mają one inny skład od tradycyjnych karm. Oczywiście podstawowy podział karm to karmy dla szczeniaków i psów dorosłych, a także psich seniorów. Ponadto wyróżniamy karmy specjalne przeznaczone dla psów o szczególnych potrzebach dietetycznych ze współistniejącymi chorobami czy też wspomnianymi nietolerancjami pokarmowymi.


Ile karmy dawać psu, by był w dobrym zdrowiu?


Ważne jest odpowiednie dawkowanie karmy dla psa. jeżeli karmi się psa jedynie karmą suchą, to należy wiedzieć, iż jest ona najbardziej kaloryczna. Wielu producentów karm przedstawia tabelę, która ułatwia dawkowanie karmy zwierzęciu w zależności od wieku, a także masy ciała czy choćby rasy. jeżeli takich informacji nie ma, najlepiej o dawkowanie zapytać weterynarza. Warto wiedzieć, iż istnieje podstawowy przelicznik podaży kalorycznej, który może ułatwić dawkowanie karmy psu, gdyż informacja o ilości kalorii np. w 100 g produktu powinna znajdować się na opakowaniu. Wzór wygląda następująco:


RER=70x(waga psa w kg)0,75


Jest to wzór na podstawowe zapotrzebowanie psa w stanie spoczynku. Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa, należy wynik przemnożyć przez odpowiedni współczynnik. Dla szczeniaków do 4 miesięcy wynosi on 3, a dla szczeniaków między 4 a 12 miesiącem życia 2. W przypadku dorosłych psów po kastracji współczynnik do przemnożenia wyniku z powyższego wzoru to 1,6. Z kolei w przypadku dorosłych psów o niskiej aktywności od 1,2-1,4. Mając dorosłego psa, którego aktywność jest umiarkowana należy wynik kaloryczny przemnożyć przez 1,6-1,8. Gdy pies jest aktywny lub pracujący należy wynik RER przemnożyć przez współczynnik 2-5. W przypadku suczek w ciąży wynosi on 1,8-2, a karmiących – 3-4. Warto przy tym podkreślić, iż mały pies ważący 10 kg i będący bardzo aktywnym psiakiem może potrzebować choćby od 788 do 1970 kcal, w zależności od intensywności wysokiej aktywności i pracy.


Jak dobrać karmę dla psa?


Psa można karmić karmą suchą, karmą mokrą czy też gotowanym jedzeniem z odpowiednimi suplementami. o ile wybiera się karmę suchą to należy pamiętać, iż ma ona największą kaloryczność. Z kolei karma mokra może zawierać choćby 70-80 proc. wody. Tę ostatnią warto podawać np. psom kastrowanym, które mają większy apetyt. Dzięki temu można podawać satysfakcjonującą ilość żywności swojemu pupilowi. Pies powinien jeść do 3 razy dziennie, a pomiędzy posiłkami może zjeść przekąskę. Nie powinna ona jednak stanowić więcej niż 10 proc. zapotrzebowania kalorycznego psa w danym dniu. Dotyczy to także psów, którym gotuje się posiłki. Przekąski są bardzo przydatne przy nauce psa komend jako nagroda, ale i po prostu przysmak pomiędzy posiłkami. o ile szukacie odpowiednich przysmaków, to szeroki wybór znajdziecie w ofercie na stronie: https://hubun.pl/pies/karma-i-przysmaki-dla-psa/przysmaki-dla-psa. Dostępne są smaczki różnej wielkości, w różnych kształtach i smakach.


Źródło: artykuł partnera
Idź do oryginalnego materiału