Problemy z zębami to jedna z najczęstszych psich bolączek. Coraz częściej notowane są one nie tylko u sędziwych psich seniorów, ale także u młodych czworonogów. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan psiego uzębienia jest dieta. Podawanie psu odpowiednich pokarmów i przekąsek może uchronić go przed chorobami stomatologicznymi. Jak karmić psa, by zawsze mógł poszczycić się mocnymi i czystymi zębami?
Od czego zależy stan zębów psa?
Zdrowe zęby są niezbędne do czerpania pełnej euforii z jedzenia i realizowania naturalnych zachowań pokarmowych. Niestety, problemy stomatologiczne notowane są choćby u 80% czworonogów. Stan psiego uzębienia zależy od wielu czynników. Zęby psów zaczynają kształtować się jeszcze w życiu płodowym, dlatego wpływać na nie może żywienie ciężarnej suki. Niektóre psy (m.in. ras małych i miniaturowych) są też szczególnie narażone na problemy z uzębieniem ze względu na budowę szczęk czy wady zgryzu.
Rozwój chorób stomatologicznych najczęściej ma jednak związek ze sposobem żywienia i higieną jamy ustnej. Dla zachowania zdrowia zębów psa niezbędne jest ich regularne szczotkowanie. Czworonóg powinien mieć także dostęp do zabawek lub przysmaków do żucia, które wspomogą mechaniczne oczyszczanie uzębienia i poprawią ukrwienie dziąseł. Wszystkie gryzaki i przekąski muszą być dostosowane do szczęk psa — w innym przypadku mogą doprowadzić choćby do złamań zębów. Dobry sklep zoologiczny online oferuje szeroki wybór gryzaków, zabawek do żucia, past, płynów i akcesoriów do mycia zębów psa.
Jak sposób żywienia wpływa na zęby psa?
Stan zębów psa jest ściśle powiązany z rodzajem i składem podawanych mu pokarmów. Na zębach po każdym posiłku gromadzi się płytka nazębna zbudowana z resztek pokarmowych i bakterii. jeżeli nie zostanie ona w porę usunięta, ulegnie przekształceniu w twardy kamień nazębny.
Mechanicznemu oczyszczaniu psich zębów z osadu sprzyja gryzienie twardych produktów, o chropowatej teksturze. Mniej narażone na problemy z zębami są więc psy na co dzień karmione suchą karmą czy też dietą BARF, w której skład wchodzą m.in. surowe mięsa i kości. Z kolei podawanie psu tylko mokrych karm może prowadzić do gromadzenia się na jego zębach lepkiego osadu. Negatywnie na psie zęby oddziałują również pokarmy bogate w cukry.
Na stan psiego uzębienia duży wpływ ma obecność w diecie składników mineralnych. Do budowy mocnych zębów niezbędny jest wapń. Jego niedobór może doprowadzić do osłabienia i demineralizacji szkliwa, a w konsekwencji do wypadania zębów. W diecie dorosłych psów powinno znaleźć się minimum 1,48 g wapnia/1000 kcal. Warto zwrócić uwagę również na odpowiednią podaż składników warunkujących wchłanianie wapnia — fosforu, witaminy D i magnezu.
Co podawać psu, by miał zdrowe zęby?
Psy są naturalnie przystosowane do żucia i gryzienia twardych przysmaków. W ten sposób oczyszczają swoje zęby i jednocześnie zaspokajają naturalne potrzeby. Aby uchronić czworonoga przed problemami stomatologicznymi, warto włączyć do jego diety przysmaki do gryzienia. Z pewnością dobrym wyborem okażą się naturalne gryzaki dla psa na Hubun.pl. Dzięki naturalnej formie są one chętnie jedzone choćby przez wybredne czworonogi. Gryzaki w formie żwaczy czy jelit są niskokaloryczne i nie zawierają szkodliwych sztucznych dodatków, dzięki czemu można bez obaw podawać je pupilom. Suszone przysmaki do gryzienia różnią się kształtami i rozmiarami, co pozwala z łatwością dopasować je do szczęk czworonogów. Podawanie psu naturalnych gryzaków to świetny sposób, by wspomóc oczyszczanie jego zębów i jednocześnie zapewnić mu przyjemne wrażenia smakowe.
Aby ułatwić usuwanie resztek pokarmowych z psiej jamy ustnej, należy zadbać także o odpowiednią ilość wody w diecie pupila.