Detoksykacja wątroby: klucz do zdrowia i energii

9 miesięcy temu
Zdjęcie: watroba


„I Bóg powiedział: Oto dałem wam wszelkie rośliny wydające z siebie nasienie, które są na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo mające owoc drzewa, wydające z siebie nasienie – będą one dla nas pokarmem”1. Bóg dał człowiekowi prostą dietę opartą na roślinach. W dzisiejszych czasach ta żywność może być dla nas nie tylko pożywieniem, ale i lekarstwem.

Wstęp

W dzisiejszym świecie narażonym na różnorodne czynniki stresujące, toksyny środowiskowe i nie zawsze odpowiednie nawyki żywieniowe, dbanie o zdrowie wątroby powinno stać się priorytetem. Wątroba, nasza niezawodna fabryka metaboliczna, codzienne pracuje nad oczyszczaniem organizmu ze szkodliwych substancji. Czy jesteśmy w stanie jej pomóc?

Zdrowa wątroba jest niezwykle precyzyjna w działaniu. Około godziny 02:00 w nocy rozpoczyna segregację składników pokarmowych z ostatniego posiłku. Gdy do żołądka trafia ciężkostrawna kolacja, wątroba musi pracować w dodatkowym wymiarze godzin, nieraz choćby do samego rana. Przepracowana wątroba może być osowiała, a my razem z nią. Rano budzimy się w złym nastroju, bez siły do wstania. Aby dostarczyć sobie energii sięgamy po kawę. Niestety kofeina tylko pogarsza stan wątroby.

Oznaki przemęczenia wątroby

Krzyk wątroby o pomoc może ujawniać się pod postacią apatii i zmęczenia (wręcz wyczerpania). Problem zanieczyszczonej wątroby nie jest przypadłością osób w podeszłym wieku. Coraz więcej młodych osób dopuszcza się poważnych zaniedbań w kwestii zdrowia, z powodu których cierpi również wątroba.

Do głównych oznak nieprawidłowo funkcjonującej wątroby zaliczamy:

  • wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
  • przyrost masy ciała, nadwaga, otyłość;
  • niestrawność;
  • zespół jelita drażliwego;
  • podwyższony poziom cholesterolu;
  • cellulit;
  • wzdęcia;
  • zespół przewlekłego zmęczenia;
  • drażliwość;
  • depresja;
  • uderzenia gorąca;
  • egzema, trądzik różowaty, pryszcze;
  • plamy wątrobowe (brązowe plamki na skórze);
  • dolegliwości trzustki.

Oczyszczanie wątroby

Popadanie w stan choroby jest procesem. jeżeli poprzez złe nawyki żywieniowe oraz nieprawidłowy styl życia doprowadziliśmy do obniżenia sprawności wątroby, np. do jej stłuszczenia, musimy mieć świadomość, iż powrót do zdrowia będzie również procesem i nieraz potrzebne będą miesiące, by zauważyć pozytywne zmiany. Na szczęście wątroba jest organem regenerującym się i dość gwałtownie zapomina wyrządzone jej krzywdy.

Zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych jest najlepszym sposobem na bezbolesne oczyszczenie wątroby. jeżeli zamiast wykonywania surowego obowiązku okażemy miłość do ciała oraz chęć wspomożenia wątroby w jej pracy i regeneracji, zmiany będą szybciej zauważalne, a nowe nawyki żywieniowe nie będą dla nas uciążliwe. Należy pamiętać, iż adekwatna dieta jest najlepszym lekarstwem!

Surowe owoce i warzywa zawierają w sobie mnóstwo wody i błonnika. Powinny stać się zatem podstawą nowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Zamieńmy wysoko przetworzoną żywność na proste, bogate w błonnik i składniki odżywcze jedzenie. Pokarmy o jaskrawym ubarwieniu są bogate w przeciwutleniacze i karetonoidy. Wyciskając soki, umożliwiamy organizmowi szybkie przyswajanie składników odżywczych bez konieczności długiego trawienia. Świeże owoce i warzywa zawierają specjalne enzymy, które wspomagają proces trawienia.

Świeżo tłoczone oleje są z łatwością rozpuszczane i trawione. Do nich zaliczamy m.in. oliwę z oliwek, olej lniany, sezamowy i słonecznikowy. Tłuszcze wchodzą także w skład błon komórkowych komórek wątroby. Tłuszcze rafinowane podlegają procesowi rafinacji, który zmienia strukturę kwasów tłuszczowych.

Surowe orzechy i nasiona są naturalnym źródłem białka, które jest łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Produkty pełnoziarniste są doskonałym elementem diety oczyszczającej wątrobę. Również jajka są świetnym źródłem białka, zawierają lecytynę (obniżającą poziom cholesterolu) oraz aminokwasy, które umożliwiają wątrobie regulowanie poziomu żółci2.

Na ratunek obciążonej wątrobie przychodzą również zioła. Do ziół, wspomagających pracę wątroby oraz przyspieszających jej regenerację zaliczamy: plamisty, nagietek, rdest, mniszek, pokrzywa, szanta, mięta, bylica boże drzewko oraz kocanka. Łyżkę mieszanki tych ziół należy zalać wrzącą wodą i trzymać pod przykryciem przez 20 min. Należy pić 2-3 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem3.

Obiecującą żywnością w kwestii oczyszczania organizmu (w tym wątroby) okazuje się być chlorella, należąca do alg słodkowodnych. Badania nad chlorellą wykazały poprawę stanu zdrowia pacjentów chorych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby4.

Zakończenie

Droga do zdrowej wątroby wymaga zrozumienia, jakie substancje wspomagają jej pracę, a jakie jej szkodzą. Warto podkreślać rolę zdrowej diety, bogatej w antyoksydanty, witaminy i błonnik, oraz korzystanie z mocy natury, którą oferują zioła o działaniu oczyszczającym. Pamiętajmy, iż nasze codzienne wybory żywieniowe i życiowe nawyki mają bezpośredni wpływ na zdrowie wątroby, a proste i naturalne metody mogą okazać się najważniejsze dla utrzymania witalności naszego organizmu.

Przypisy

  1. Rdz 1:29 UBG
  2. R. Lake, Oczyszczamy Wątrobę, Fundacja Źródła Życia, str. 11-19
  3. E. i A. Wojtkowscy, Ziołowe Oczyszczanie Wątroby, “Zdrowie z Wyboru”, nr 63, 2018, str. 29
  4. A. Gregorczyk, Zielone Ubezpieczenie, www.zielonamocsieci.pl, [30.12.2023]

Grafika na górze dla ilustracji. © Źródło: Adobe Stock. Autor: rh2010.

Idź do oryginalnego materiału