Do Świąt Bożego Narodzenia długo się przygotowujemy, a one gwałtownie mijają. Zostają po nich wspomnienia i choinka. Łańcuchy, bombki i światełka zwykle pakujemy do torby i wkładamy do szafy lub wynosimy na strych. Ze sztuczną choinką robimy podobnie. Jednak właściciele żywego iglaka mogą stać przed dylematem: co z nim zrobić? Przecież szkoda go zanosić na śmietnik. Na szczęście istnieje opcja, by wykorzystać choinkę w pomysłowy sposób.
Kiedy rozebrać choinkę?
Choinkę można rozebrać po święcie Trzech Króli. Ostateczny termin przypada na początek lutego. Po święcie Matki Boskiej Gromnicznej drzewko świąteczne powinien rozebrać już każdy.
Co zrobić z żywą choinką po świętach?
Cięte drzewko świąteczne możesz rozdrobnić i wzbogacić nim kompostownik. Iglak go zakwasi, więc przyszły nawóz będzie świetnie nadawał się do roślin lubiących glebę o kwaśnym odczynie pH. Zrębki choinki mogą też posłużyć za ściółkę. Niektóre rośliny, które masz w ogrodzie, mogą potrzebować solidnej ochrony przed mrozem. Gałązki z igłami to skuteczna izolacja.
Jeśli przez całe święta miałeś w domu choinkę w doniczce, to przetrzymaj ją do wiosny. Wtedy właśnie przesadzisz ją do ogrodu i zyskasz nowe drzewko. Na razie roślinę w doniczce możesz trzymać na balkonie czy tarasie.
Ostatnia opcja dotyczy tylko niektórych drzewek. Głównie tych, które stały w mieszkaniu najwyżej dwa tygodnie, a ich zimowy cykl przez cały czas trwa. Po zdjęciu dekoracji trzeba przenieść iglaka do zimniejszego lokalu o temp. 0-10°C lub wynieść go na dwór i osłonić przed mrozem materiałem izolacyjnym. Taką roślinę należy od czasu do czasu podlewać. Na wiosnę będzie można ją przesadzić do gruntu.