Dąb bezszypułkowy – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Dąb bezszypułkowy


Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea)

Wysokość 40 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, owoce, cała roślina
Pokrój wzniesiony, rozłożysty

Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) to drzewo liściaste, które zalicza się do rodziny bukowatych. W warunkach naturalnych spotykany w Europie Środkowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Skandynawii aż do Bułgarię i Włochy. W Polsce występuje rzadziej niż dąb szypułkowy.

Dąb bezszypułkowy, autor: Sten, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Dąb bezszypułkowy – jak wygląda

Dąb bezszypułkowy ma szerokojajowatą koronę, która wciąż rozrasta się w szerz, jest gatunkiem jednopiennym. Osiąga choćby 40 m wysokości, pień początkowo prosty z czasem się skręca, dorasta do choćby ponad 2 metrów średnicy. Młoda kora jest gładka, ale z latami nabiera szorstkości i chropowatości, powstają na niej coraz głębsze bruzdy. Kwiaty żeńskie siedzące na szypułkach koloru zielonkawego, kwiaty męskie w takim samym kolorze, tworzą zwisające kotki. Drzewo zaczyna kwitnąć jakieś 2 tygodnie po tym jak zakwita dąb szypułkowy. Jego liście długości 5-14 cm, skórzaste, z zaokrąglonymi wcięciami i krótkim ogonkiem. Owocami dębu są orzechy zwane żołędziami. Są owalne, podłużne i zakończone miseczką. Dąb zaczyna owocować w wieku 40-50 lat, a te rosnące w dużym skupieniu jeszcze później.

Dąb bezszypułkowy, autor: Nefronus, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Dąb bezszypułkowy – uprawa

Jeśli marzy Ci się wielkie drzewo w ogrodzie, dąb bezszypułkowy jest doskonałym pomysłem. Pod warunkiem, iż będzie miał wystarczająco dużo odpowiedniego dla siebie miejsca. Z latami bowiem stanie się prawdziwym olbrzymem. Dlatego trzeba sadzić go w miejscu oddalonym od granicy działki, zwłaszcza gdy za płotem mieszka sąsiad, którem drzewo może zacienić posesję.

Najlepiej czuje się w klimacie umiarkowanym, wilgotnym i łagodnym, dlatego należy znaleźć mu miejsce ciepłe i słoneczne. Dość dobrze również znosi miejsca lekko zacienione, ale nie można młodego drzewa zasadzić w cieniu wyższych, które całkowicie zasłonią mu słońce, gwałtownie wówczas zmarnieje. Idealnie miejsce to środek trawnika i rola solitera.

Dąb bezszypułkowy, autor: Len Worthington, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Dąb ten nie ma specjalnych wymagań i będzie rósł w zasadzie w każdej średniej jakości glebie. Najlepsze jednak podłoże to to piaszczysto-gliniaste, próchnicze, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym i wciąż lekko wilgotne. Drzewo jest w pełni mrozoodporne, ale młody egzemplarz powinien rosnąc osłonięty od silnych, mroźnych, wschodnich wiatrów. Dęby można sadzić wiosną i jesienią, ale to jesień jest porą optymalną. Dołek, do którego sadzimy dąb dobrze jest wypełnić kompostem a po zasadzeniu drzewko obficie podlać. Dobrze jest również przymocować je do podpory.

Dąb bezszypułkowy – pielęgnacja

Dąb bezszypułkowy nie potrzebuje jakiejś szczególnej pielęgnacji. jeżeli jednak zaraz po zasadzeniu drzewa nie pada, trzeba je systematycznie podlewać. Młode rośliny dobrze jest wyściółkować grubą warstwą kory, co będzie zatrzymywało wilgoć w podłożu, a zimą będzie chroniło korzenie. Również systematyczne nawożenie nawozami organicznymi młodych egzemplarzy przyniesie mnóstwo korzyści. Każdej wiosny dobrze jest więc obłożyć ziemię wokół pnia kompostem i kilka razy podlać drzewko biohumusem.

Dąb bezszypułkowy, autor: Dimìtar Nàydenovk, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Wszystkie te zabiegi stosuje się przez pierwszych kilka lat po zasadzeniu dębu bezszypułkowego. Później drzewo ma już tak głęboko zapuszczone korzenie, iż nie potrzebuje żadnego wsparcia.

Dębu bezszypułkowego się nie przycina, choć dobrze znoszą cięcia. Już sama natura w jego wypadku dba o przepiękny pokrój, nie ma więc takiej konieczności by poprawiać doskonałość. Wyjątkiem jest usuwanie zaschniętych, uszkodzonych czy przemarzniętych pędów. W przypadku wiekowych drzew usuwa się zasychające konary, które mogłyby się złamać pod wpływem silnego wiatru i wyrządzić szkody.

Dąb bezszypułkowy, autor: Evelyn Simak, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Dąb bezszypułkowy pięknie prezentuje się sadzony w parkach jako soliter albo w szpalerze tworzącym aleję. By cieszyć się nim w ogrodzie, trzeba mieć w nim sporo miejsca. Drewno dębu ma dużą wartość, wykorzystywane jest m.in. do budowy okrętów. Liście dębu są doskonałą ściółką w warzywniku, dostarczają bowiem w trakcie rozkładania się dużej ilości humusu. Obniżają również pH gleby. Można nimi również zasilać kompostownik.

Fot. główna: Willow, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału