Czy pies może jeść grzyby? Niektóre gatunki mogą być śmiertelne dla czworonogów. Lepiej uważać

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. pexels.com/ autor Nothing Ahead // Irina Iriser


Wspólne spędzanie czasu z naszymi futrzanymi przyjaciółmi jest na wagę złota. Dlatego tak wiele osób decyduje się zabierać je ze sobą na leśne wyprawy. Warto jednak pamiętać, aby mieć czworonoga zawsze w zasięgu wzroku. Zjedzenie przez niego niektórych gatunków grzybów może doprowadzić do jego śmierci. Jakie grzyby są trujące dla psa? Wyjaśniamy.
Chyba nikomu nie trzeba przypominać, iż jesień jest iście grzybowym sezonem. Niemniej jednak wartą zaanonsowania informacją jest lista gatunków, od których powinniśmy trzymać z daleka nasze psy - jeżeli zabieramy je ze sobą na leśne wędrówki. Oto grzyby, na jakie należy uważać. Nasi pupile miewają znacznie delikatniejsze żołądki od nas. Niekiedy brak uwagi może zostać przypłacony życiem czworonoga.


REKLAMA


Zobacz wideo Małgorzata Rozenek przygotowuje się już do Świąt. Co ma gotowe? Mówi też o Halloween


Czy pies może jeść grzyby? Lepiej zabierz smycz do lasu. Zatrucie grzybami u psa - objawy
Pies - najlepszy przyjaciel człowieka. Nic więc dziwnego, iż sporo osób decyduje się na zabranie swojego czworonoga do lasu, kiedy głównym celem wycieczki jest zbieranie grzybów. Zaaferowani poszukiwaniem leśnych "skarbów" możemy niekiedy nie dopilnować momentu, w którym pupil zainteresowany nowym obiektem zdecyduje się na jego konsumpcję. Tego typu sytuacje zwykle nie dzieją się zbyt często, ponieważ surowe grzyby w oczach psów nie są niczym ciekawym. Niemniej jednak nie można wykluczać takiego scenariusza. Kiedy powinniśmy się zacząć martwić? jeżeli rozpoznamy, iż "przysmakiem" stał się okaz, który nie jest przyswajalny choćby przez człowieka (np. muchomor, strzępiaki i lejówki, piestrzenica kasztanowa).
W obliczu niepożądanego zajścia konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. Kawałek owocu należy spakować do chusteczki i zabrać go ze sobą do weterynarza, aby lekarz mógł jak najszybciej stwierdzić, czy mamy do czynienia z poważnym przypadkiem. Tak czy inaczej, najczęściej podejmowanym działaniem jest wywołanie wymiotów, w celu pozbycia się trujących substancji z organizmu zwierzęcia.
Sporym zagrożeniem mogą okazać się również grzyby dziko rosnące w ogrodach oraz parkach. w okresie letnio-jesiennym warto dokładnie przeglądać posesję, aby uchronić czworonoga przed dolegliwościami żołądkowymi. Historia wygląda nieco inaczej jeżeli chodzi o dobrze nam znane i lubiane borowiki, pieczarki czy też kurki.


Co gdy pies zje grzyby? Czy pies może jeść pieczarki? Umiar jest niezwykle istotną kwestią
Choć w sklepach nie brakuje produktów dedykowanych czworonogą, wielu właścicieli psów często nie może odmówić sobie przyjemności dzielenia się z nimi tym, co ma na talerzu. I tak jak w przypadku mięsa czy niektórych warzyw (marchewka, brokuł, burak, ziemniak, ogórek) nie upatruje się żadnych większych przeciwwskazań, tak w kwestii grzybów warto się wstrzymać. Owszem, nic się nie stanie kiedy na podłogę spadnie pieczarka, borowik lub kawałek maślaka i nasz pies zareaguje szybciej od nas pochłaniając go - aczkolwiek lepiej unikać karmienia futrzaka tymi przysmakami. Delikatne brzuszki czworonogów mogą nie zareagować najlepiej na tego typu pokarm, w wyniku czego istnieje ryzyko pojawienia się biegunki lub wymiotów.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału