W wakacyjne czwartki odkrywamy Mikołaja Kopernika. Pierwsze kroki stawiamy w Toruniu – mieście, które w późnym średniowieczu było bardzo ważnym grodem.
Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku, jako jedno z czworga dzieci Mikołaja i Barbary pochodzącej z rodu Watzenrode.
Jak podkreśla Michał Kłosiński, kustosz Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przez lata sądzono, iż słynny astronom był najmłodszym dzieckiem w tej rodzinie mieszczańskiej. Natomiast badania historyków z ostatnich lat dowiodły, iż to Andrzej, brat Mikołaja Kopernika, był najmłodszym.
– kilka wiemy również o 18-letnim pobycie Mikołaja w Toruniu. Do dziś nie zachowały się żadne dokumenty czy relacje opisujące jego pobyt w tym mieście – zaznacza Michał Kłosiński.
Zostawmy na razie Toruń. Wrócimy jeszcze do tego miasta, aby nieco opowiedzieć o początkach edukacji i o rodzinie.
Przemieśćmy się tymczasem do innego ważnego dla Kopernika grodu – Lidzbarka Warmińskiego. To piękne miasto na Warmii gościło młodego Mikołaja Kopernika zaraz po skończonych studiach. Tu też prawdopodobnie docierała się jego astronomiczna teoria.
– Kopernik na tamtejszy zamek przybył z inicjatywy swojego wuja – biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Pomysłem opiekuna Mikołaja było to, by Kopernik został w przyszłości biskupem warmińskim – podkreśla przewodnik Damian Zawada.
Dodaje, iż Mikołaj Kopernik był asystentem swojego wuja. Uczestniczył w życiu dworu, jeździł wraz z nim na najważniejsze wydarzenia polityczne i pobierał wiedzę jak Warmia funkcjonuje.
Tutaj także napisał „Komentarzyk”, w którym zawarł tezy przyszłego matematycznego dzieła „O obrotach ciał”. Był także lekarzem biskupów.
Frombork to kolejne miasto związane z Mikołajem Kopernikiem. To tu dokonał swojego odkrycia, ale też pracował jako kanonik, czytał książki i zajmował się ekonomią.
We Fromborku Mikołaj Kopernik spędził całe dorosłe życie. Przebywał tam od 1510 roku, z przerwami na pobyt w Olsztynie. Tam także prowadził obserwacje nieba.
Jak podkreśla Mirosław Jonakowski, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, obserwacji Mikołaj nie dokonał na wieży, jak znamy to na przykład z obrazu Jana Matejki. Było to prawdopodobnie gdzieś na utwardzonym, niewielkim placu pomiędzy wieżami kanonii we Fromborku.
– Miejsce musiało być stabilne, aby wyniki pomiarów były powtarzalne – dodaje Mirosław Jonakowski.