Czosnek główkowaty – uprawa

11 miesięcy temu

Czosnek główkowaty vel Czosnek główkowy (Allium sphaerocephalon) to gatunek rośliny wieloletniej, która należy do rodziny czosnkowatych. W naturze rośnie w wielu rejonach świata, czyli w Afryce Północnej, Azji Zachodniej, na Wyspach Kanaryjskich, na Zakaukaziu oraz na obszarze prawie całej Europy oprócz Skandynawii. choćby u nas, choć rzadko spotkać go można na Wyżynie Małopolskiej.

Czosnek główkowaty przyciąga zapylacze i jest rośliną miododajną!

Jak wygląda czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty to bardzo popularny czosnek ozdobny. I nic dziwnego, bowiem jego kwiatostany zachwycają swoim interesującym wyglądem. Jego nagie pędy kwiatostanowe wyrastają z kęp wąskich liści (które w trakcie kwitnienia zamierają), osiągając od 40 do 90 cm wysokości i zwieńczone są bardzo ciekawymi dwubarwnymi, mocno zwartymi kwiatostanami o jajowatym kształcie.

Czosnek główkowaty, autor: Inflorescencia, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Kwiaty, które pojawiają się w czerwcu i kwitą do lipca są początkowo barwy zielonej, z czasem od góry ku dołowi zaczynają się przebarwiać na kolor purpurowy, fioletowy lub różowy. Osiągają średnicę ok. 4 cm.

Czosnek główkowy – uprawa

Czosnek główkowy jest rośliną wieloletnią, prostą w uprawie. Żeby pięknie i bujnie kwitł potrzebuje ziemi żyznej, najlepiej kompostowej by była lekka, przepuszczalna i dobrze absorbowała wodę. Bo czosnek lubi umiarkowanie wilgotne podłoże.

Cebule sadzi się na głębokości ok. 10 cm w rozstawie co 10 cm i najlepiej jest to robić na przełomie października i listopada. Roślina ta jest bowiem w pełni mrozoodporna. Czosnki najlepiej jest sadzić w skupiskach przynajmniej po kilkanaście sztuk. jeżeli zostaną posadzone pojedynczo, nie będzie spektakularnego efektu.

Czosnek główkowaty, autor: Ghislain118, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Pielęgnacja czosnku główkowatego

Czosnek główkowaty nie ma jakichś specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Dobrze znosi krótkie okresy suszy, więc podlewa się go sporadycznie. jeżeli zasadzony został w żyznej ziemi, to i nawożenie nie jest konieczne. jeżeli natomiast ziemia jest średniej jakości, warto rabatę z czosnkami podlewać od czasu do czasu wodą z dodatkiem biohumusu, można również ściółkować podłoże kompostem, albo drobną korą, którą ulegając rozkładowi będzie tworzyła próchnicę. Ściółkowanie podłoża zabezpieczy również cebule przez przemarznięciem zimą, a przed przesuszeniem latem.

Czosnek główkowaty, autor: Bulbo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Czosnek główkowaty latem zaczyna zamierać, a proces ten zaczyna się od liści. Gdy roślina jest w pełni kwitnienia, jej liście zaczynają więdnąć i zasychają. Kwiat, choćby gdy przekwitnie ładnie się prezentuje, ale lepiej jest go ściąć i włożyć do wazonu, świetnie prezentuje się również w suchych bukietach. Pozwoli to cebuli na regenerację przed zimą. jeżeli kwiatostan będziemy zostawiali, z czasem cebule będą coraz słabsze, a kwiaty coraz marniejsze.

Kiedy wykopywać czosnek główkowaty

Najlepiej wówczas, gdy widzimy, iż już słabiej kwitnie, czyli co kilka lat. Wykopuje się cebule po przekwitnięciu, oczyszcza i przechowuje do jesieni w ciemnym, chłodnym i suchym pomieszczeniu. Najlepiej w skrzyneczkach z trocinami lub suchym piaskiem.

Czosnek główkowaty, autor: Yuriy75, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Po wykopaniu czosnki można rozmnożyć, a to dlatego, iż cebula główna będzie oblepiona cebulkami przybyszowymi, z których postawną nowe rośliny.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału