Czerwona cebula – uprawa, pielęgnacja, odmiany

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Czerwona cebula


Cebula zwyczajna (Allium cepa) jest rośliną należącą do rodziny amarylkowatych. Jest to bardzo popularne warzywo cebulowe uprawiane na całym świecie. Rodzajów i odmian cebuli jest całe mnóstwo (np. cebula biała, cebula czerwona, cebula żółta, siedmiolatka, cebula perłowa czy cebula wielopiętrowa) i na różne sposoby można cebulę zwyczajną uprawiać (z siewu, z rozsady, z dymki). Czerwona cebula, której poświęcony jest ten artykuł jest mniej popularna niż cebula żółta, która przede wszystkim gości na naszych stołach, ale warto mieć w warzywniku choć jeden rządek. Bo raz, pięknie się prezentuje, a dwa jest bardzo smaczna i zdrowa.

Czerwona cebula – uprawa

Zasady dotyczące uprawy czerwonej cebuli nie różnią się niczym od tych, których należy przestrzegać sadząc lub siejąc każdy inny rodzaj cebuli. Miejsce dla niej musi być dobrze nasłonecznione, a ziemia dobrze uprawiona, odchwaszczona, żyzna, przepuszczalna o umiarkowanej, ale stałej wilgotności. Ważne również by pH oscylowało w granicach od 6,5 do 7,0.

Czerwona cebula, , źródło depositphotos.com

Cebula czerwona może być uprawiana na 3 sposoby:

Uprawa cebuli czerwonej z nasion

W tym wypadku ziemia musi być pulchna i bardzo dobrze odchwaszczona, siewki cebuli czerwonej są bowiem bardzo delikatne i łatwo mogą zostać zagłuszone przez chwasty. Odchwaszczanie jest również na początkowym etapie uprawy zabiegiem kluczowym. Nasiona wysiewa się na początku kwietnia, gdy temperatura przez kilka kolejnych nocy nie spada poniżej 6°C. Głębokość siewu to około 2 cm, w rzędach co 30 cm. W razie nadejścia dużych mrozów uprawę można przykryć białą agrowłókniną.

Cebula czerwona ozima wysiewana jest po 10 sierpnia, aż do końca miesiąca. Cebulki muszą przed końcem listopada wytworzyć 3-4 liście i szyjkę o średnicy 5-7 mm, będą wówczas wystarczająco odporne by przetrwać zimę.

Uprawa cebuli czerwonej z rozsady

To dość praco- i czasochłonny sposób na uprawę cebuli czerwonej, bo najpierw należy wysiać nasiona w domu w skrzyneczce, później siewki zahartować pod osłonami, a następnie, już w kwietniu (po połowie) zasadzić w gruncie. Prościej jest gotową już rozsadę kupić.

By cebula się przyjęła sadzimy ją wówczas, gdy ma co najmniej 3 liście. Sadzi się ją co ok. 8 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30 cm. Ten sposób uprawy znacznie przyspieszy dojrzewanie cebuli. Łatwiej też jest ją pielęgnować, bo już radzi sobie z niewielkimi chwastami i nie trzeba tego cały czas pilnować.

Uprawa cebuli czerwonej z dymki

Uprawa czerwonej cebuli z dymki to najszybszy, najbardziej efektywny i najprostszy sposób uprawy. Pod warunkiem oczywiście, iż czerwona dymka zostanie kupiona, a nie wyhodowana osobiście, bo wówczas jest to jednak proces czasochłonny.

Im większa dymka czerwona, tym wyższe plony!

Czerwona dymka może być sadzona już w marcu, pod warunkiem, iż ziemia nie jest już zmrożona i nie zapowiadają trzaskających mrozów. Sadzi się ją na takiej głębokości by końcówka wystawała ponad ziemią. Odległość zależy od tego czy podrzemujemy cebulę ze szczypiorem, wówczas sadzi się je co 1 cm, a gdy szczypior jest odpowiedni albo wyrywa wszystko, albo przerywa i zostawia cebule co 8 cm, wtedy dojrzeje. jeżeli od początku jesteśmy nastawieni na zbiór dużych cebul to od razu sadzi się je co 8 cm, korzystając przez cały okres dojrzewania ze szczypioru.

By jeszcze wcześniej cieszyć się zbiorami cebuli można uprawiać odmiany czerwone ozime. Dymka czerwona ozima powinna być sadzona późną jesienią. Jej końcówka powinna się znaleźć wówczas na głębokości ok. 3-4 cm.

Czerwona cebula, , źródło: depositphotos.com

Kiedy zbierać czerwoną cebulę

Optymalny moment na zbiór cebuli czerwonej to nie data w kalendarzu a stan jej szczypioru. A mianowicie szczypior u dojrzewającej cebuli zaczyna się samoistnie załamywać. I gdy pozostają niezałamane co najwyżej 3 liście, to wówczas cebulę rano się wyrywa i pozostawia na słońcu do wieczora. Potem cebulę się zbiera, można usunąć szczypior lub pozaplatać z niego warkocze i cebula musi się znaleźć w suchym i przewiewnym miejscu.

Cebula czerwona – wartości odżywcze

Cebula czerwona to bogactwo składników mineralnych jak siarka potas, żelazo, magnez, miedź, mangan, wapń oraz cynk. To również źródło witamin z grupy B oraz witaminy, PP, K, A, C i E. Cebula jest warzywem niskokalorycznym, ale pamiętać należy, iż jest dość ciężka do strawienia.

Właściwości lecznicze czerwonej cebuli

Cebula czerwona ma charakterystyczną barwę łusek, może nie są one stricte czerwone, bardziej fioletowe. Jej smak jest delikatniejszy niż smak cebuli żółtej. Cebula ma silne adekwatności przeciwbakteryjne i adekwatności przeciwzapalne. Już nasze pra, pra, prababcie stosowały syrop z cebuli na kaszel i na przeziębienie. Cebula zasypana cukrem puści sok, który jest doskonałym lekarstwem na problemu z drogami oddechowymi. Ma w sobie dużo witaminy C, co w profilaktyce albo leczeniu przeziębień jest bardzo pomocne.

Cebulą smaruje się również miejsca po ukąszeniach czy to komarów, pszczół czy os, łagodzi bowiem skutecznie nieprzyjemne doznania po bliskim kontakcie z tymi owadami.

Systematyczne zjadanie cebuli zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu, rozrzedza krew, przez co obniża jej ciśnienie. Cebula czerwona ma również adekwatności przeciwrakowe, zwłaszcza jeżeli chodzi o nowotwory układu trawiennego.

Zastosowanie czerwonej cebuli w kuchni

Cebula czerwona ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni. Doskonale komponuje się z sałatkami i surówkami, bo jej smak jest słodszy niż tej żółtej. A przy tym ten kolor, który ożywi każde danie. Surowa, choćby na kanapkach z pomidorem jest po prostu doskonała.

Ale cebula czerwona świetnie komponuje się również dodawana do dań mięsnych. Można ą gotować, smażyć i suszyć. Jej szczypior można stosować dokładnie tak samo jak cebulę. Można z niej zrobić cudowne konfitury. Natomiast łuski czerwonej cebuli pięknie zabawią skorupki jajek.

Czerwona cebula, , źródło: depositphotos.com

Odmiany czerwonej cebuli

Cebula czerwona w zależności od odmiany różni się nieco barwą łusek, a także wielkością i kształtem cebul. Są takie, które nadają się do długiego przechowywania, oraz takie, które przeznacza się do bieżącej konsumpcji. Do tych najpopularniejszych odmian czerwonej cebuli należą:

  • czerwona cebula 'Karmen’ – to jedna z najchętniej uprawianych odmian, ma intensywnie bordowe łuski i fioletowy miąższ, jest wytrzymała i odporna na choroby, ma słodko-pikantny smak, przeznaczona do długiego przechowywania,
  • czerwona cebula 'Red Baron’ – równie popularna jak poprzedniczka, łatwa w uprawie i wytrzymała, ma łagodny, smak, ciemnofioletową łuskę, daje dobry, zdrowy plon, można ją przechowywać przez 4-5 miesięcy,
  • czerwona cebula 'Scarlet’ – jest odmianą bardzo plenną, ma łuskę barwy ciemnoczerwonej, można ją przeznaczać do bezpośredniego spożycia ale również dobrze się przechowuje
  • cebula czerwona 'Wenta’ – ma ciemnoczerwoną łuskę, fioletowo-biały miąższ, a same cebule są nieco spłaszczone, jest odmianą średnio wczesną, do bezpośredniego spożycia i do przechowywania
  • cebula czerwona 'Electric’ – to odmiana ozima o pięknym, fioletowym kolorze łuski, bardzo wytrzymała, o łagodnym, słodkim smaku, idealna do produkcji dymki, można ją uprawiać na cebulę pęczkową

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału