W skrzyniach lęgowych Cemex lada moment wyklują się pierwsze pisklęta. Dzięki monitoringowi gniazd prowadzonemu w ramach projektu ochrony pustułek m.in. na terenie cementowni w Chełmie, można na żywo podglądać jak dorasta kolejne pokolenie sokołów.
Cemex zaprasza wszystkich miłośników ptaków do wspólnych obserwacji oraz dokumentowania interesujących scen mających miejsce w budkach lęgowych. W tym roku po raz trzeci zorganizowano konkurs „Podpatrzone u pustułek!”, gdzie można przesyłać interesujące obserwacje z gniazd uwiecznione na zdjęciu (zrzucie ekranu), filmie lub w formie prezentacji. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody wspierające ich ornitologiczną pasję.
– Dzięki prowadzonemu monitoringowi miejsc gniazdowania zbieramy wiele cennych informacji o pustułkach, w tym o przebiegu lęgów, schemacie karmień czy aktywności dobowej – mówi Anna Maciąg, koordynatorka projektu ochrony pustułek w Cemex Polska. – Możemy również obserwować interesujące i niekiedy mało znane lub kompletnie nieznane zachowania ptaków, a także analizować te, które już poznaliśmy, ale mogły ulec zmianie w wyniku przekształceń środowiska – dodaje.
Cemex prowadzi projekt ochrony pustułek od 2011 roku. Przez ten czas firma utworzyła m.in. w chełmskiej cementowni miejsca lęgowe i część skrzyń wyposażyła w kamery. Ponadto firma współpracuje z ornitologiem dr. Bartoszem Janicem z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego, który sprawuje opiekę naukową w ramach prowadzonego projektu oraz prowadzi obrączkowanie piskląt, a w 2023 roku Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego objął inicjatywę nadzorem merytorycznym. Losy sokołów można śledzić na stronie:
https://www.cemex.pl/ochrona-pustulek