CYRK OLIMPIJSKI W PARYŻU

mscyrku.blogspot.com 2 miesięcy temu

Już tylko kilka dni dzieli nas od IO w Paryżu, a dziś przybliżę Wam nieco Cirque Olympique de Franconi. Antonio Franconi pochodzący z Włoch i uważany dziś jako współtwórca współczesnego cyrku, oraz założyciel Cyrku Olimpijskiego w mieście nad Sekwaną.

W 1793 roku wydzierżawił teatr od Astleya, zmieniając jego nazwę na Amfiteatr Franconi. Odtąd Franconi skupił się na rozszerzaniu i urozmaicaniu swoich widowisk, zwłaszcza w jeździe akrobatycznej (w której sam miał dość spore umiejętności).
Na początku XIX wieku Rodzina Franconi podpisała umowę dzierżawy z François Delpontem, właścicielem gruntu położonego w ogrodzie dawnego klasztoru kapucynów, pomiędzy rue Saint-Honoré i rue du Mont-Thabor. Pan Delpont podjął się zbudowania dla nich cyrku, który miał zastąpić karuzelę.

W 1805 r. Antonio przekazał cyrk swoim synom Henriemu i Laurentowi, którzy również zyskali reputację jako wybitni cyrkowcy. Jego najmłodszy syn, Victor, w latach 30-tych XIX wieku założył pierwszy odkryty hipodrom w Paryżu, gdzie rozwinął ekstrawagancki cyrk, który szczególnie wpłynął na podobieństwo cyrków Ringling Brothers i Barnum & Bailey w USA. Cirque Olympique de Franconi Bracia Franconi uzyskali tzw. przywilej operacyjny uprawniający ich do wystawiania tzw. spektakli kuriozalnych oraz pantomim.

Zaprojektowany przez architektów Baptiste Coigneta i Maximiliena Heurtaulta, ten pierwszy cyrk olimpijski mógł pomieścić 1200 widzów. Znajdował się tam tor o średnicy 17,16 m, scena o szerokości 22 m i głębokości 20 m, sześć trybun i dwie kondygnacje galerii.

Ciekawostką jest, iż po raz pierwszy w Paryżu słowem cyrk zaczęto określać salę widowiskową poświęconą pokazom jeździeckim. jeżeli chodzi o termin olimpijski, odnosi się on do greckiej starożytności, która stała się modna w czasach Cesarstwa. Inauguracja pierwszego cyrku olimpijskiego odbyła się 28 grudnia 1807 roku. Z tej okazji Franconi fils przedstawili pantomimę konną w czterech scenach zatytułowaną Latarnia Diogenesa na chwałę Napoleona. Żona Antoniego zabłysnęła w pokazach żonglerki na koniu, nie brakowało też grupowych numerów jeździeckich, które we Francji są kultywowane po dziś dzień miedzy innymi przez rodzinę Gruss. To właśnie w Cyrku Olimpijskim pierwszy raz na cyrkowej arenie wystąpiły słonie. Ostatni występ pierwszego cyrku olimpijskiego w Paryżu odbył się 27 maja 1816 roku.
Po pożarze, który zniszczył Cirque Olympique, bracia Franconi przeprowadzili się ponownie, tym razem na nieco inną lokalizację, gdzie zbudowali kolejny teatr, znany również jako Cirque Olympique. Otwarcie nastąpiło w 1827 roku, a w 1947 roku nastąpiła jego przebudowa pod Operę.

Cyrk Olimpijski 1837
Idź do oryginalnego materiału