Cuda Polski 2024 – najpiękniejsze miejsca w kraju. Plebiscyt rozstrzygnięty

7 miesięcy temu

Wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024 zorganizowanego przez National Geographic Travel Poland już znamy. Najpiękniejsze miejsca w kraju zostały wybrane. Wyłonili je czytelniczy w głosowaniu internetowym. Nominowano 48 przepięknych i niekiedy wręcz zapierających dech w piersi miejsc turystycznych. Poznajmy zatem zwycięzców.

Cuda Polski 2024

Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. W tegorocznej edycji plebiscytu oddano aż 258 tysięcy głosów! O miano Cudu Polski ubiegały się czasami zupełnie nieznane miejsca z naszego kraju. Nieznane, ale jakże zachwycające.

– Nie mamy wątpliwości, iż „Cuda Polski” to największy w naszym kraju plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. Walka była wyrównana do samego końca, a każdy z ponad 250 tys. głosów oddanych na nominowane miejsca mógł zaważyć o zwycięstwie – mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”.

Poznajmy zwycięzców – wyniki plebiscytu 2024

Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra

To jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, unikatowy obiekt w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy. Ogromny podziw budzi potężny Donjon, będący jednym z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. To miejsce godne odwiedzenia.

Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku

Ten niezwykły zespół pałacowo-parkowy zbudowany w stylu warszawskiego rokoka, znajduje się niedaleko centrum Bydgoszczy. Pałac otoczony jest przepięknym, malowniczym ogrodem włoskim. Bydgoszczan (ale nie tylko) przyciągają wydarzenia kulturalne i koncerty, które często organizowane są w parku.

Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe

To unikalny na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy w skale kredowej, której złoża zalegają pod powierzchnią miasta. Unikatowy i tajemniczy labirynt ciągnie się pod całym Starym Miastem i to na kilku kondygnacjach.

Lubuskie – Park Dworski w Iłowej

To znana atrakcja turystyczna, która przyciąga gości z różnych zakątków Polski. To właśnie Park Dworski zyskał aż 70 proc. głosów internautów. Przechadzając się po parku, można podziwiać ogród angielski, japoński, chiński oraz różany. Ogród japoński, który został utworzony z inicjatywy Fridericha von Hochberga, był pierwszym takim w Europie.

Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej

Muzeum Włókiennictwa posiada jedną z najbogatszych kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. W muzeum od 1972 roku cyklicznie organizowane są prestiżowe imprezy wystawiennicze Międzynarodowe Triennale. Zwiedzający mają możliwość wirtualnego obcowania z niektórymi eksponatami, a także mogą zapoznać się z historią Białej Fabryki, czy przemysłu włókienniczego.

Małopolskie – Zamek w Muszynie

Te przepiękne i jakże okazałe ruiny zamku przyciągają turystów z najdalszych zakątków Polski. Sensoryczne ogrody zmysłów zachwycają i budzą podziw. To doskonałe miejsce nie tylko do podziwiania, ale też odpoczynku i odprężenia.

Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku

Wyodrębnione z linii nadwiślańskiej skarpy razem z usytuowaną na szczycie zabudową, stanowią najstarszą część zabytkowego zespołu urbaniczno-architektonicznego miasta. Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem.

Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej

To jedyne miejsce w Polsce, a także w Europie, w którym budowane są ogromne stalowe roboty, inspirowana filmami SCI-fi. Wszystkie postacie zostały zbudowane manualnie przez Sebastiana Kucharskiego. Największe z nich mają aż 3,5 metra wysokości i ważą prawie tonę.

Podkarpackie – Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach

To wyjątkowe miejsce chronione jest przez malownicze rozlewiska Narwi. Założycielem i opiekunem Skitu Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich jest ojciec Gabriel. W skicie wciąż realizowane są nabożeństwa.

Pomorskie – Bory Tucholskie

To jeden z największych kompleksów borów sosnowych, jaki możemy podziwiać w naszym kraju. Bory Tucholskie bywają nazywane zielonymi płucami. Zachwycają nie tylko walorami przyrodniczymi, ale też mieszanką kultur – Kaszubów, Borowiaków Tucholskich i Kociewiaków.

Śląskie – Bielsko-Biała

Miasto położone u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą i jej dopływami. To miejsce spotkań ludzi, w których głowach rodzą się niesamowite pomysły. Wielobarwne miasto zachwyca i sprawia, iż mamy ochotę odwiedzić je po raz kolejny.

Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Wiślica to najbogatszy zespół zabytkowy na Ponidziu. Muzeum Archeologiczne od czerwca 2022 roku znów jest dostępne dla zwiedzających. Podziemny szlak łączący wiślickie skarby zachwyca turystów, którzy przybywają tu z różnych zakątków Polski.

Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński

Nie bez powodu nazywany jest Perłą Warmii. Lidzbark Warmiński od 1350 roku do XIX wieku był stolicą Warmii i dawniej jej największym miastem. Źródła termalne przyciągają gości, którzy mogą również zażywać kąpieli w termach i odwiedzać tężnie.

Wielkopolskie – Pyzdry

To niewielkie, ale jakże urokliwe miasteczko położone jest nad brzegiem Warty. Dawniej Pyzdry były jednym z ważniejszych miejsc w Wielkopolsce. W czasie zaborów stały się najdalej wysuniętym na zachód miastem, które znajdowało się pod władzą carów rosyjskich.

Zachodnio-pomorskie – Darłowo

Urocze miasteczko nad Morzem Bałtyckim co roku przyciąga mnóstwo turystów. Zachwyca plażami i przepięknymi widokami, które sprawiają, iż ogarnia nas prawdziwy spokój. W centrum Darłowa znajduje się średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich.

Źródło: national-geographic.pl

Idź do oryginalnego materiału