Coton de Tulear

3 lat temu

Coton de Tuléar to niezwykle wesoły, przyjazny i energiczny pies, który podbije serce każdego! Mocno przywiązuje się do opiekunów, lubi być w centrum uwagi i – co bardzo ważne – zwykle cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Coton de Tuléar – podstawowe informacje

FCI grupa IX (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 1.2 (Coton de Tuléar), nr wzorca 283
Długość życia 14–16 lat
Charakter przyjazny, wesoły, bardzo łagodny, energiczny, wymaga dużo aktywności, chętnie się uczy, mocno przywiązuje się do rodziny, potrzebuje wiele kontaktu z bliskimi, źle znosi samotność, szczekliwy
Rozmiar Masa ciała:
  • psy: 4–6 kg
  • suki: 3,5–5 kg

Wysokość w kłębie:

  • psy: 26–28 cm (z tolerancją do 2 cm powyżej i 1 cm poniżej)
  • suki: 23–25 cm (z tolerancją do 2 cm powyżej i 1 cm poniżej)
Sierść długa, biała, gęsta, w dotyku przypominająca miękką i delikatną bawełnę, zwykle prosta, choć może być lekko falowana
Kraj pochodzenia Madagaskar

Coton de Tuléar – szczypta historii

Coton de Tuléar pochodzi z Madagaskaru, na co wskazuje jego nazwa: „coton” oznacza bawełnę, natomiast „Tuléar” to nazwa największego portu na tej wyspie. Psy opisywanej tu rasy wywodzą się właśnie z okolic plantacji bawełny, które umiejscowione były przy wspomnianym porcie. Wskazuje się, iż wśród swoich przodków mają przedstawicieli takich ras, jak: bichon, papillon, maltańczyk czy bedlington terrier.

Mówi się, iż coton de Tuléar z Magadaskaru do Francji trafił na statkach handlowych i gwałtownie podbił serca Europejczyków. Niestety miało to nie tylko pozytywne konsekwencje. Duże zainteresowanie migracją rasy sprawiło, iż w swojej ojczyźnie niemal wyginęła. Władze Madagaskaru w pewnym momencie zakazały więc wywozu jej przedstawicieli. w tej chwili tego typu regulacje prawne są złagodzone, choć wciąż konieczne jest odpowiednie pozwolenie na wywiezienie psa rasy coton de Tuléar poza granice wyspy.

Jeśli zaś chodzi o oficjalną historię rasy, nie jest ona zbyt długa. Przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną, została uznana w 1971 roku (rok wcześniej uznana została przez francuski Kennel Club).

Coton de Tuléar – wygląd

Są to małe psy, mające ciemne, okrągłe, szeroko rozstawione oczy o wesołym wyrazie. Ich uszy są trójkątne, wysoko osadzone i zawadiacko zwisające, zwykle przylegają do policzków.

Sylwetka czworonoga rasy coton de Tuléar zwykle jest dłuższa niż wyższa, grzbiet jest dość silny, a brzuch lekko podciągnięty. Ogon znajduje się w linii kręgosłupa. Kiedy pies ma neutralny nastrój i odpoczywa, ogon swobodnie zwisa, ma tylko lekko uniesiony koniec. Kiedy zaś coton de Tuléar rozpoczyna aktywność, ogon wywija się nad grzbietem.

Jeżeli chodzi o sierść, wiele można wywnioskować z samej nazwy rasy tych czworonogów. „Coton”, czyli bawełna, wskazuje, iż sierść psów jest wyjątkowo miękka i delikatna w dotyku, przypomina wspomniany rodzaj materiału. Szata jest gęsta i raczej prosta, czasami lekko pofalowana. Standardową maścią jest biel, choć mogą pojawiać się nieznaczne przebarwienia na uszach, np. jasnoszare lub delikatnie rude pasemka. Na pozostałych częściach ciała również są one dopuszczalne przez wzorzec (mimo iż nie są pożądane), ale nie mogą dominować.

Coton de Tuléar – charakter

Jest to wesoły, przyjazny pies. Uwielbia zabawę zarówno z ludźmi, jak i innymi psami. Bardzo przywiązuje się do opiekunów. Nie lubi przebywać w samotności. Potrzebuje sporo zainteresowania i uwielbia być w centrum uwagi. Do tego gwałtownie się uczy, jest inteligentny i sprytny. Ceni aktywność i ruch, co sprawia, iż dobrze sprawdza się w różnego rodzaju psich sportach, np. agility (pokonywanie toru przeszkód). Stara się przyciągnąć uwagę opiekuna, wykonując różne sztuczki, a kiedy mu się to nie uda, może zacząć wykazywać mało pożądane zachowania, np. bieganie po domu, szczekanie, gryzienie przedmiotów.

Psy rasy coton de Tuléar nie są skłonne do ucieczek. Wykazują się natomiast czujnością i świetnie sprawdzają się w roli stróżów. Warto jednak podkreślić, iż ich zadanie polega wtedy raczej na ostrzeganiu hałaśliwym szczekaniem niż odstraszaniu potencjalnego zagrożenia (swoim wyglądem i wielkością raczej nie budzą obaw).

Coton de Tuléar – dla kogo?

Zwierzę tej rasy nie jest kanapowcem. Potrzebuje sporej dawki aktywności i lubi zabawę. Łatwo odnajduje się jednak w różnych warunkach, dlatego może być psem zarówno seniorów, jak i rodzin z dziećmi. Uwielbia kontakt z ludźmi i jest świetnym kompanem do harców z najmłodszymi. Należy pamiętać, by małe dzieci nie pozostawały z psem sam na sam. Po stronie rodziców leży też odpowiedzialność, by nauczyć pociechy odpowiednich zachowań wobec czworonoga. Mimo iż coton de Tuléar jest bardzo łagodny i cierpliwy w zabawie, ma swoje granice i wymaga szacunku.

Co ważne, zwierzęta tej rasy nie lubią zbyt długo zostawać same, dlatego też, jeżeli prowadzisz intensywne życie zawodowe i spędzasz w pracy po kilkanaście godzin, rozważ wybór psa innej rasy. Osamotnienie coton de Tuléara może spowodować wystąpienie u niego silnego lęku separacyjnego, co objawia się intensywnym szczekaniem i wyciem po wyjściu opiekuna z domu, niszczeniem przedmiotów, załatwianiem się w domu itp. Przede wszystkim będzie to jednak dla psa ogromny stres.

Warto też dodać, iż przyjazny charakter coton de Tuléara przejawia się nie tylko w kontakcie z ludźmi, ale także z innymi zwierzętami: psami, kotami, chomikami czy papugami. Nie powinno być więc problemu z dołączeniem do rodziny innego stworzenia.

Coton de Tuléar – cena

Ile kosztuje coton de Tuléar? Cena szczenięcia w sprawdzonej hodowli wynosi około 4000 zł (czasami więcej). Certyfikowane hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce dają gwarancję prawidłowej opieki zarówno nad ciężarną suką, jak i nad szczeniętami. Zwierzęta znajdują się pod profesjonalną opieką weterynaryjną, przeprowadza się im odpowiednie badania, dba się też o prawidłowy przebieg procesu socjalizacji. Warunki życia psów w tego typu hodowlach są dobre, zwierzęta traktuje się z szacunkiem, a hodowcy nieustannie edukują się zarówno w zakresie rozrodu danej rasy, genetyki, jak i opieki nad psami.

Coton de Tuléar – pielęgnacja

Coton de Tuléar wymaga regularnego, najlepiej codziennego czesania, ponieważ jego włosy mają tendencję do plątania i filcowania się. Co więcej, sam z siebie nie gubi zbyt wiele sierści, dlatego czesanie jest tak istotne – pomaga usuwać martwe włosy i tym samym utrzymać w dobrym stanie te, które pozostają. Nie powinno się obcinać sierści. Nie można tego robić zwłaszcza u psów wystawowych – jest to zabronione.

Ważne jest też kontrolowanie stanu oczu psa i ich czyszczenie, ponieważ mają skłonność do łzawienia. Kontrolować należy także uszy oraz codziennie myć zęby psu.

Coton de Tuléar – żywienie

Coton de Tuléar jest rasą małą, warto więc postawić na karmy przeznaczone właśnie dla psów o niewielkich rozmiarach. Ich granulki (i kawałki- w mokrej karmie) są dostosowane do wielkości pyszczka czworonogów, co zwiększa komfort jedzenia. Powinny być to karmy pełnoporcjowe, czyli zawierające odpowiednie składniki odżywcze w prawidłowych ilościach oraz proporcjach względem siebie. Warto korzystać z diety mieszanej polegającej na podawaniu ulubieńcowi zarówno mokrego jak suchego jedzenia w proporcjach 1:1 (pod względem masy produktów).

Zaleca się karmienie psów coton de Tuléar 2–3 razy dziennie, nigdy bezpośrednio przed spacerem lub inną intensywną aktywnością. Może to prowadzić do problemów z układem pokarmowym.

Frajdę zwierzętom można sprawić także smaczkami. Różnego rodzaju przekąski są dobrym motywatorem w trakcie treningów. Należy jednak pamiętać, iż nie powinny one stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii, jakie dostaje pies. Co istotne, zwierzęta tej rasy nie są raczej wybredne i chętnie jedzą. jeżeli jednak będą dostawać zbyt dużo jedzenia, może wystąpić u nich nadwaga bądź otyłość, które są bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia. Należy więc kontrolować porcje podawanego pożywienia. Pomocne mogą być tabelki umieszczone na opakowaniach karm.

Coton de Tuléar – zdrowie

Przedstawiciele rasy coton de Tuléar cieszą się zwykle zdrowiem i żyją w dobrej formie średnio 14–16 lat. Są jednak schorzenia, na które szczególnie warto uważać w przypadku tych psów (choć nie zdarzają się często). Należą do nich przede wszystkim:

  • zwichnięcia rzepek;
  • choroby oczu, zwłaszcza postępujący zanik siatkówki;
  • stany zapalne uszu;
  • alergie (przede wszystkim pokarmowe);
  • problemy z kręgosłupem (dotyczą głównie psich seniorów).

Coton de Tuléar – ciekawostki

Przyjazne usposobienie i euforia życia psów rasy coton de Tuléar sprawiają, iż znakomicie odnajdują się w dogoterapii. Z ich pomocy korzysta się m.in. w USA, Kanadzie czy Francji, gdzie przedstawiciele tej rasy wspierają osoby znajdujące się domach pomocy czy mające zaburzenia psychiczne, jak np. depresja.

Coton de Tuléar – przykładowe imiona

  • Przykładowe imiona dla psa rasy coton de Tulear: Fabi, Molo, Cekin, Fart, Kajtek, Manio, Kokos, Prince.
  • Przykładowe imiona dla suki rasy coton de Tulear: Mela, Elza, Mimi, Isla, Bella, Ivi, Sisi, Coco.
Idź do oryginalnego materiału