Od kilkunastu lat wzrasta liczba wilków w regionie świętokrzyskim. Naukowcy szacują, iż w tej chwili żyje w lasach od 60 do 80 zwierząt. Leśnicy uważają, iż powodem stałego wzrost liczebności tego drapieżnika są rozległe świętokrzyskie kompleksy a także łatwość w pozyskiwaniu pokarmu.
Paweł Kosin z nadleśnictwa Daleszyce apeluje by nie bać się wilków. Są one naturalnym i największym występującym w tej chwili w regionie drapieżnikiem spełniającym pozytywną role w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. Mnogość zwierzyny łownej powoduje, iż maja one co jeść i raczej unikają człowieka, więc nie stwarzają zagrożenia dla ludzi i zwierząt domowych. Jednakże w ostatnim czasie odnotowano dwa przypadki ataków na zwierzęta gospodarskie. Ich ofiarą padają te niezabezpieczone przez właścicieli, ale też psy wałęsające się po obszarach leśnych.
Paweł Kosin zaznacza, iż wilcza rodzina liczy maksymalnie 7 osobników. Ponieważ są zwierzętami terytorialnymi ich liczba w regionie dochodzi już do maksymalnej granicy. Powoduje to ich przemieszczanie się choćby do kilkudziesięciu kilometrów w ciągu doby. Dane telemetryczne z obroży umieszczonych na zwierzętach pokazują, iż drapieżniki z naszego regionu pojawiły się za południową i wschodnia granicą Polski.
Przemieszczanie się wilków powoduje też potrącenia tych zwierząt przez pojazdy mechaniczne. Dlatego zarządzający lasami apelują o ostrożną jazdę w kompleksach leśnych.
Dodajmy jeszcze, iż wilki w Polsce są objęte ścisłą ochroną. Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie czy przetrzymywanie.