Cocker spaniel amerykański

3 lat temu

Jeśli szukasz idealnego przyjaciela, cocker-spaniel amerykański znakomicie sprawdzi się w tej roli. Jest to niezwykle radosny pies, który silnie przywiązuje się do bliskich. Jednocześnie jest też energiczny i potrzebuje sporej aktywności, choć jego niewielkie rozmiary pozwalają mu mieszkać choćby w bloku. Co więcej warto wiedzieć o tej rasie?

Cocker-spaniel amerykański – podstawowe informacje

FCI grupa VIII (aportery, płochacze, psy wodne), sekcja 2 (aportery), nr wzorca 167
Długość życia 12–15 lat
Charakter wesoły, energiczny, uwielbia zabawy, potrzebuje sporej stymulacji fizycznej oraz poznawczej, wykazuje dość silny instynkt łowiecki, nie okazuje agresji, choć zaatakowany będzie się bronił; nie jest z natury bojaźliwy, silnie przywiązuje się do bliskich, źle znosi samotność
Rozmiar Masa ciała: 7–14 kg

Wysokość w kłębie:

  • psy: 36–39 cm
  • suki: 34–36 cm
Sierść na głowie krótka i delikatna, a na uszach, klatce piersiowej, brzuchu i nogach długa; jedwabista w dotyku, prosta lub lekko falista; maść: czarna, jednolita (inna niż czarna), łaciata (jednym z kolorów musi być biel), podpalana
Kraj pochodzenia USA

Cocker-spaniel amerykański – szczypta historii

Pierwsi przodkowie cocker-spanieli amerykańskich pojawili się już w VII wieku, jednak początek tej rasy datuje się na koniec XIX wieku, kiedy to urodził się pies o imieniu Obo. Jest to wspólny przodek zarówno cocker-spanieli amerykańskich, jak i angielskich.

Klub Cocker-Spaniela w USA założono w 1881 roku, choć początkowo obowiązującym wzorcem był ten dotyczący spanieli angielskich. Dopiero w 1943 roku powstał pierwszy standard konkretnie odnoszący się do spanieli amerykańskich. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI wpisała rasę do rejestru w 1951 roku.

Do Polski psy te trafiły w 1977 roku – pierwsza była suka o beżowej maści, Wilderers Deborah.

Cocker-spaniel amerykański – wygląd

Niewielkie rozmiary sprawiają, iż cocker-spaniele amerykańskie zaliczane są do jednych z najmniejszych psów myśliwskich na świecie. Mimo iż mają dość krępą budowę, są harmonijne i zwarte. Kończyny przedstawicieli tej rasy są dobrze umięśnione, co pozwala czworonogom rozwinąć spore prędkości z zachowaniem dość dużej wytrzymałości.

Kształt głowy psa jest pięknie rzeźbiony i jest ona proporcjonalna do całej sylwetki. Uszy są długie, opadające, gęsto owłosione i osadzone nie wyżej niż na dolnej linii oczu.

Jeśli zaś chodzi o sierść, na głowie jest ona krótka i delikatna. Na uszach, klatce piersiowej, brzuchu i nogach cocker-spaniele amerykańskie mają długi włos, choć nie na tyle, by zacierał obraz ich sylwetki bądź utrudniał ruch. W dotyku sierść jest jedwabista, a włos prosty lub lekko falisty. Wzorzec wyróżnia kilka pożądanych maści:

  • czarna (jednolicie lub z podpalaniem);
  • jednolita, ale inna niż czarna (od jasnej kremowej po czekoladową);
  • łaciata (dwie lub więcej barw, które równomiernie rozkładają się na ciele – jedną z nich musi być biel);
  • podpalana (podpalanie nie powinno jednak obejmować więcej niż 10 proc. powierzchni ciała psa).

Cocker-spaniel amerykański – charakter

Jaki charakter mają cocker-spaniele amerykańskie? Przedstawiciele tej rasy to niezwykle przyjazne czworonogi. Niemal zawsze tryskają dobrym humorem, są wesołe, ciekawskie i gotowe do odkrywania świata oraz do zabaw, które uwielbiają. Są to psy aktywne, potrzebują sporo stymulacji zarówno fizycznej, jak i poznawczej. Wykazują się sporą inteligencją i dość łatwo się uczą, choć w przypadku stosowania wobec nich metod opartych na agresji mogą zamknąć się w sobie, stać się uparte i niechętne do współpracy.

Cocker-spaniel amerykański zwykle silnie przywiązuje się do bliskich i niezbyt dobrze znosi samotność. jeżeli nie jest przyzwyczajony do zostawania sam, może głośno ujadać bądź wykazywać inne niepożądane zachowania, jak chociażby gryzienie przedmiotów.

Jest to też urodzony łowca, z dużą wytrzymałością i umiejętnością rozwijania sporych prędkości. Nie jest strachliwy ani agresywny, choć w przypadku zaczepek potrafi odpowiedzieć agresją. jeżeli zaś obudzi się w nim wspomniany już instynkt łowiecki, może mieć tendencję do ucieczek, choć zwykle bardzo gwałtownie wraca do bliskich. W ich towarzystwie dobrze znosi też zmiany warunków i miejsc, np. wakacyjne wyjazdy.

Cocker-spaniel amerykański – dla kogo?

Cocker-spaniel amerykański sprawdzi się zarówno jako członek rodziny z dziećmi, jak i towarzysz dla seniorów. Może mieszkać w bloku, choć należy pamiętać, iż jest to rasa potrzebująca regularnych, dość długich spacerów. Nie zalicza się do typowych kanapowców, choć w domu jest raczej spokojny i niezbyt absorbujący.

Jeżeli w domu są dzieci, może być dla nich znakomitym kompanem do zabawy i pieszczot, należy jednak pamiętać, iż dzieci muszą zostać nauczone adekwatnych zachowań wobec czworonogów. Najmłodsze nie powinny zostawać z psem sam na sam, choćby tak przyjaźnie nastawionym jak cocker-spaniel amerykański.

Towarzystwo kotów bądź innych psów zwykle nie stanowi problemu dla cocker-spaniela amerykańskiego. Bardzo ważna jest w tym przypadku odpowiednia socjalizacja. o ile cocker-spaniel amerykański będzie dorastał z innym zwierzęciem, będą żyć w zgodzie. W innych przypadkach należy poświęcić zdecydowanie więcej czasu w zapoznawanie osobników, a także na zapewnienie spanielowi amerykańskiemu okazji do realizacji instynktu łowieckiego podczas zabawy, w przeciwnym razie może mieć trudność ze zbudowaniem relacji z kotem.

Cocker-spaniel amerykański – cena

Ile trzeba zapłacić za psa rasy cocker-spaniel amerykański? Cena w sprawdzonych hodowlach waha się w zakresie 1500–3500 zł. Dla wielu osób jest to bardzo duża kwota, ale nie płaci się jej bezpodstawnie. Hodowle, które podlegają kontroli Związku Kynologicznego w Polsce i mają odpowiednie certyfikaty, prowadzone są przez ludzi mających wiedzę na temat opieki nad psami, ich genetyki, krzyżowania, rozrodu, ewentualnych chorób i ich profilaktyki. Zapewniają psom odpowiednie warunki życia, opiekę weterynaryjną, niezbędne badania, a szczeniętom prawidłową socjalizację. Jest to spore wyzwanie, wymagające dużych inwestycji.

Cocker-spaniel amerykański – pielęgnacja

Wyjątkowa sierść cocker-spaniela amerykańskiego wymaga wyjątkowej pielęgnacji, która zabiega sporo czasu. Po pierwsze, po każdym spacerze należy oczyszczać szatę zwierzęcia, ponieważ łatwo zbiera liście, piasek i wszelkie inne resztki z ziemi. Po drugie, wyczesywanie konieczne jest minimum 2 razy w tygodniu. Po trzecie, na strzyżenie warto zgłaszać się do specjalisty co około 1,5–2 miesiące, przy czym należy pamiętać, iż niepożądane jest strzyżenie grzbietu, a całość trymowania powinna być raczej dyskretna.

W rozczesywaniu sierści psa pomocne mogą być odpowiednie preparaty do spryskiwania, które można kupić w sklepach zoologicznych, u groomerów bądź w klinikach weterynaryjnych. Co istotne, w okresie linienia (wiosną) konieczne będzie dodatkowe czesanie, choćby codzienne. Należy wtedy szczególnie kontrolować takie miejsca, jak pachy i pachwiny, ponieważ właśnie tam najczęściej tworzą się kołtuny.

Jeśli chodzi o kąpiele, należy przeprowadzać je tylko w sytuacjach tego wymagających i używać szamponów dla psów o długich włosach. Na koniec zabiegu można nałożyć też odżywkę bez spłukiwania i psa osuszyć ręcznikiem, a także użyć suszarki nastawionej na lekko ciepłe dmuchanie.

Co ważne, jeżeli cocker-spaniel amerykański jest psem wystawowym, jego sierść wymaga dodatkowych zabiegów, które najlepiej wykonają specjaliści. Należą do nich m.in. obcinanie sierści pomiędzy opuszkami palców czy strzyżenie maszynką sierści na głowie.

Cocker-spaniel amerykański – żywienie

Żywienie cocker-spanieli amerykańskich, tak jak i innych ras, powinno bazować na pełnoporcjowych karmach. Oznacza to, iż są one bogate w odpowiednie dla psów składniki odżywcze w dopasowanych do ich potrzeb ilościach, a także proporcjach względem siebie. Czy dla cocker-spaniela amerykańskiego wybrać mokrą, czy suchą karmę? Zaleca się planowanie posiłków pół na pół. Najlepiej, żeby pies dostał w ciągu dnia 50% karmy w formie mokrej, a drugie 50% w formie suchej (pod względem masy produktów). Oba rodzaje mają plusy, np. pokarmy mokre pomagają utrzymać prawidłowe nawodnienie i szczupłą sylwetkę, a suche dbać o zęby.

W przypadku cocker-spanieli amerykańskich warto postawić na karmy przeznaczone dla ras średnich. Trzeba też dostosować je do wieku: psy rosnące powinny jeść te z oznaczeniem „junior”, by następnie przejść na posiłki „adult”, a w późniejszym okresie życia „senior”. O czym jeszcze należy pamiętać w żywieniu psów?

  • Przekąski są dla psów znakomitym dodatkiem motywacyjnym w treningach. Nie powinny jednak przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, jakie podajemy czworonogowi (porcję energii pochodzącą z przekąski należy wliczyć do codziennego zapotrzebowania).
  • Cocker-spaniel amerykański zwykle jest łakomczuchem, który narażony jest na nadwagę i otyłość. Opiekunowie powinni mieć więc pod kontrolą wielkość podawanych psu posiłków. W ich ustaleniu mogą pomóc tabele znajdujące się na opakowaniach karm. Należy jednak pamiętać, iż najważniejsze jest indywidualne podejście do zwierzęcia i obserwacja, czy przy podawanej ilości jedzenia pupil nie zaczyna tyć (a jeżeli powinien utrzymywać masę ciała, to czy nie chudnie). Na zapotrzebowanie energetyczne wpływa wiele czynników, takich jak np.: rozmiar psa, wiek, aktywność czy choćby pora roku.
  • Należy zapewnić psu stały dostęp do czystej, świeżej wody.
  • Cocker-spaniel amerykański, tak jak inne psy, nie powinien jeść bezpośrednio przed spacerem czy inną intensywną aktywnością fizyczną. Grozi to poważnymi problemami ze strony układu trawiennego. Psie posiłki należy więc serwować minimum godzinę przed spacerem lub około 15 minut po powrocie.

Cocker-spaniel amerykański – zdrowie

Cocker-spaniel amerykański żyje średnio około 13 lat. Jest dość wytrzymałym psem, choć występuje u niego zwiększone ryzyko niektórych schorzeń, w tym:

  • chorób oczu, zwłaszcza jaskry, postępującego zaniku siatkówki, podwinięcia powiek (entropium), katarakty (zaćmy) i innych;
  • chorób uszu, przede wszystkim infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych;
  • problemów z kręgosłupem, dotyczących głównie czworonogów w starszym wieku;
  • alergii (głównie pokarmowych bądź kontaktowych);
  • nadwagi i otyłości;
  • problemów z wątrobą i nerkami;
  • nowotworów.

Cocker-spaniel amerykański – ciekawostki

W połowie lat 90. XX wieku cocker-spaniel amerykański był jedną z najpopularniejszych ras, jakie spotykano w USA, i wciąż cieszy się dużą popularnością.

Cocker-spaniel amerykański – przykładowe imiona

  • Przykładowe imiona dla psa rasy cocker-spaniel amerykański: Blacky, Black, Prince, Carmel, Eliot, Feel, Gold.
  • Przykładowe imiona dla suki rasy cocker-spaniel amerykański: Bella, Mimi, Ami, Carmen, Aurora, Ariel, Lora.
Idź do oryginalnego materiału