Co zrobić, żeby seler rósł w korzeń? Zbierzesz ogromne główki, ale uważaj. Jeden szczegół i po ptakach

1 tydzień temu
Jak sadzić seler, żeby był duży? To jedno z warzyw, które możesz z powodzeniem uprawiać na działce lub w przydomowym ogródku. Niestety może się okazać, iż zbiory będą rozczarowaniem. Wszystko przez nieodpowiedni termin sadzenia lub złą technikę. Co należy zrobić?
Seler jest warzywem idealnym do rosołu i różnego rodzaju sałatek. Sprawdzi się też choćby upieczony z przyprawami w piekarniku. Nie każdy jednak wie, jak uprawiać go w ogrodzie, by rósł duży w korzeń i by jesienią zbierać same największe główki. Okazuje się, iż w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na termin i technikę sadzenia. Oto najważniejsze kroki.

REKLAMA







Zobacz wideo
Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!



Kiedy sadzić seler korzeniowy? Musisz zrobić to z rozsady, ale jeżeli jej nie masz, to nic straconego
Na początku warto mieć świadomość, iż seler sadzi się z rozsady, której przygotowanie zwykle zajmuje około 2 miesiące. jeżeli się zagapiłaś i nie przygotowałaś wcześniej warzywa na rozsadę, nie musisz się jednak martwić. Znajdziesz je bowiem w większości sklepów ogrodniczych, dzięki czemu będziesz mogła od razu przesadzić je do gruntu.


W jakim terminie sadzić seler? Należy zrobić to po 15 maja, czyli po zimnej Zośce, gdy ryzyko przymrozków znacząco ustąpi. Pamiętaj, by selera nie uprawiać po raz drugi w tym samym miejscu, jeżeli zajęłaś się jego uprawą rok wcześniej. Nie sadź go też w ziemi po warzywach takich jak pietruszka, pasternak, marchew, bób i sałata, bo praktycznie nic nie wyrośnie. Dobrym nawykiem jest jednak sadzenie selera przy fasoli, brokule, ogórkach, czosnku, pomidorach i warzywach kapustnych.
Jak i kiedy siać seler na rozsadę? Jak i kiedy siać seler na rozsadę? Fot. pcturner71 / iStock
Jak sadzić seler korzeniowy? Co zrobić, żeby seler poszedł w korzeń?
Gdy masz już przygotowanego selera do sadzenia, wybierz odpowiednie miejsce. Powinno być nasłonecznione, a gleba powinna być żyzna i o odczynie obojętnym. Sadź do wilgotnego podłoża w rozstawie 20-30 cm, w niezbyt głębokich dołkach. jeżeli będą za głębokie, korzeń nie urośnie duży. Uważaj, by pąk wierzchołkowy nie znalazł się pod ziemią. Po sadzeniu nie zapominaj o regularnym podlewaniu. jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału