Co zrobić żeby czosnek był duży

11 miesięcy temu

Czosnek (Allium sativum) nie należy do warzyw prostych w uprawie. Trzeba mu zapewnić naprawdę przyzwoite warunki, żeby cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami. W tym artykule doradzimy co zrobić żeby czosnek był duży, bo wykopanie małych główek to jedno z najczęściej pojawiających się rozczarowań w uprawie czosnku. jeżeli zastosujecie podane przez nas rozwiązania, to jest niemal pewne, iż w końcu doczekacie się pięknych, dorodnych, dużych główek czosnku.

Co zrobić żeby czosnek był duży – stwórz optymalne warunki uprawy czosnku

Zacznij od wyboru dobrego miejsca dla czosnku. Powinno być dobrze nasłonecznione ciepłe. Nie mogą się tam tworzyć zastoiny wodne, bowiem czosnek stojąc w wodzie gwałtownie zaczyna gnić.

Ziemia powinna być żyzna, najlepiej więc wymieszać wierzchnią jej warstwę z kompostem. Można czosnek sadzić po oborniku, ale dopiero w drugim roku. Chyba, iż ziemia jest bardzo słaba, a obornik dobrze przekompostowany, to można nim zasilić ziemię już w pierwszym roku. Czosnek powinno się również nawozić, mogą to być nawozy mineralne, ale my jak zawsze polecamy przede wszystkim naturalne, jak choćby biohumus, który można dodać do wody przed podlaniem.

Co zrobić żeby czosnek był duży, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Z podlewaniem czosnku należy uważać, bo optymalnie ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna. jeżeli czosnek będzie stał w wodzie, gwałtownie zacznie gnić, a dłuższy czas bez wody to zahamowanie wzrostu główek.

Gdy czosnek wypuści pęd kwiatostanowy, należy go ściąć, żeby roślina nie marnowała sił na tworzenie nasion, a koncertowała się na wzroście ząbków w główce.

Co sadzić obok czosnku by był duży

Allelopatia roślin to już dobrze zbadane zjawisko. Nasze prababcie wiedziały od tym od wieków, a naukowcy tylko potwierdzili, iż rośliny oddziałują na siebie, pozytywnie lub negatywnie, wydzielając specyficzne związki chemiczne. I to właśnie sprawia, iż mówimy o uprawie współrzędnej warzyw, czyli o dobrym sąsiedztwie warzyw lub złym sąsiedztwie warzyw.

Co zrobić żeby czosnek był duży, autor: Kpjas, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia.org

By czosnek był duży należy obok niego sadzić truskawki. Czosnek uchroni je przed chorobami grzybowymi, a truskawki wspomogą jego wzrost. Czosnek można również sadzić wśród marchwi. Będzie chronił marchew przed szkodnikami, a ona wpływa na wzrost jego główek. jeżeli czosnek posadzimy wśród szpinaku, to ochronimy go przed chwastami, które zabierają słońce, wodę i składniki pokarmowe.

Czego nie sadzić obok czosnku

Niektóre warzywa oddziałują niekorzystnie na swoich sąsiadów, jak choćby hamując ich wzrost. Tak się właśnie stanie, jeżeli obok czosnku zasadzimy groch, fasolę albo rzepę.

Co zrobić żeby czosnek był duży, autor: Parvathisri, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Co zrobić żeby czosnek był duży – odpowiednia odmiana

By czosnek był duży należy również zwrócić uwagę na odmianę, którą kupujemy, są bowiem wśród nich różne wielkości główek.

Do najpopularniejszych, a zarazem największych odmian należy nasza polska odmiana czyli zimowy 'Harnaś’, jest wytrzymała na mróz i bardzo plenna. Jedna główka ma od 8 do 13 ząbków. Główki osiągają do 7 cm średnicy. Masa główki to ok. 60-80 gramów.

Ale są i większe odmiany:

  • Czosnek 'Ornak’ – jest odmianą średnio późną i większą od popularnego Harnasia, bo jego główki osiągają od 60 do aż 100 gramów, w jednej główce jest od 4 do 8 ząbków.
  • Czosnek 'Arkus’ – to również średnio-wczesna odmiana, a jego główki osiągają wagę od 50 do 60 gram, ilość ząbków 4 do 7.

A jeżeli w ogrodzie chcesz wyhodować naprawdę olbrzymie czosnki, to poleca się u nas wciąż jeszcze mało popularny, ale już dostępny CZOSEK SŁONIOWY.

Czosnek słoniowy – uprawa i zastosowanie
Czosnek słoniowy (Allium ampeloprasum var. ampeloprasum) jest rodzajem czosnku i należy do rodzin warzyw cebulowych. Od zwykłego czosnku różni się rozmiarem, jak sama nazwa wskazuje, jest od niego dużo większy, ale również smakiem, jest bowiem delikatniejszy i można go dodawać choćby do sałatek bez ryzyka odstraszenia od siebie każdego, kto się zbliży. Ilość ząbków też jest inna, jest ich mniej, bowiem od 3 do 6 w jednej główce.
Czytaj więcej...

Fot. główna:

Idź do oryginalnego materiału