Co zrobić ze świąteczną choinką?

2 dni temu

Zarówno w styczniu jak i w lutym, w ramach gospodarki odpadami, wyznaczone są terminy, w których odbierane będą choinki sprzed domów jednorodzinnych oraz mieszkań w zabudowie wielorodzinnej . Daty można znaleźć w harmonogramach, które są udostępniane m.in. na stronie internetowej „Wszystko o odpadach”, a także w aplikacji „Smart City Poznań”.

Należy pamiętać, iż wystawione drzewka muszą być już pozbawione ozdób. Nie będą także zabierane choinki z ziemią i doniczkami.

Co w takim razie z drzewkami ukorzenionymi? Można je rozdrobnić i wrzucić do pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika. Możliwe jest też przewiezienie do jednego z Gratowisk, gdzie zostaną odebrane jako odpady biodegradowlane i przekazane do Biokompostowni. Należy jednak pamiętać, iż także i te przewożone do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych trzeba najpierw rozdrobnić.

Ukorzenione drzewka można posadzić w ziemi. Specjaliści radzą, by najpierw przyzwyczaić roślinę do zewnętrznej temperatury poprzez wystawianie jej do ogrody lub na balkon. W przypadku mrozu, należy najpierw je obficie podlać, by zmarznięta woda chroniła system korzeniowy. Można także osłonić donicę kartonem czy geowłókniną. o ile ziemia nie jest zmarznięta, choinkę można przesadzić. I w tym przypadku należy pamiętać o obfitym podlaniu rośliny.

Co jednak zrobić, gdy drzewko wypuściło sporo nowych pędów?

„W przypadku niskich temperatur na zewnątrz nie należy go przesadzać. jeżeli to możliwe, dobrze byłoby przechować drzewko w jasnym, chłodnym pomieszczeniu o stałej temperaturze i wilgotności. Sadzenie do ziemi należy przełożyć do nadejścia wiosny.” – dodają eksperci

Idź do oryginalnego materiału