Choinka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją katolicką, jedną z dat, która wskazuje na rozebranie drzewka z ozdób, jest Święto Trzech Króli przypadające na 6 stycznia. W związku z tym podpowiadamy, jak postępować z różnego rodzaju choinkami.
Choinka cięta
Taką choinkę można wystawić obok pojemników na bioodpady. Nie trzeba jej rozdrabniać ani umieszczać w worku czy pojemniku na bioodpady. Zostanie odebrana wraz z odpadami BIO.
Zbiórka choinek trwa do końca lutego. Choinkę ciętą można także przywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), np. przy ul. Michalczyka 9 lub ul. Janowskiej 51.
– Jeśli posiadasz ogród, gałęzie choinki można wykorzystać do ochrony roślin przed mrozami. Rozdrobniona choinka sprawdzi się jako ściółka dla roślin preferujących kwaśne podłoże, takich jak wrzosy czy rododendrony. Ważne, aby oddawane drzewka były pozbawione dekoracji i sztucznych elementów – podpowiada Ekosystem.
Choinka w doniczce
Jeśli choinka ma rozwinięty system korzeniowy, można ją wsadzić do gruntu. To rozwiązanie idealne dla osób posiadających ogród. W przypadku braku takiej możliwości warto oddać drzewko komuś, kto posiada odpowiednie warunki. Chętnych można znaleźć na lokalnych grupach internetowych.
Choinka sztuczna
Sztuczne choinki mogą służyć przez wiele lat. Gdy przestają być potrzebne, należy je wyrzucić do kontenera na gabaryty lub oddać do PSZOK-u. Materiał, z którego wykonano sztuczne drzewka, nie nadaje się do recyklingu.
Dodatkowe wskazówki
– Przed wyrzuceniem choinki należy zdjąć wszystkie ozdoby. Stłuczone bombki wrzucamy do odpadów zmieszanych, ponieważ szkło dekoracyjne nie nadaje się do recyklingu. Niesprawne światełka i inne świecące ozdoby można oddać do PSZOK-u, SZOP-a lub specjalnych kontenerów na elektroodpady – wylicza Ekosystem.
Foto: Paweł R.