Segregacja śmieci może sprawiać sporo problemów, zwłaszcza gdy mówimy o tak nietypowych odpadach jak choinka. Jednocześnie należy podkreślić, iż nie zawsze musimy wyrzucać naszego iglaka. W obu przypadkach powinniśmy jednak przestrzegać kilku wytycznych, dzięki którym zadbamy o środowisko, a choćby zyskamy inne korzyści.
REKLAMA
Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko? Wybierz serwis
Gdzie oddać choinkę po świętach? Tak pozbędziesz się drzewka w prawidłowy sposób
Najłatwiejszy sposób na pozbycie się choinki to skorzystanie ze zbiórek organizowanych przez gminy. Ustalany jest wówczas konkretny termin, kiedy to drzewka są zbierane przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. W przypadku domków jednorodzinnych zwykle wystarczy wystawić iglaka przed posesję. Dla mieszkańców bloków wyznaczany jest jeden punkt, najczęściej przy kontenerach na śmieci. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przypomina dodatkowo, iż przed wystawieniem choinki należy zdjąć z niej wszelkie ozdoby, a najlepiej także pozbyć się doniczki i bryły korzeniowej.
Zobacz też: Rewolucja w segregacji śmieci. Zmiany wejdą w życie już 1 stycznia 2025 roku
jeżeli przegapimy termin takiej zbiórki lub po prostu nie zdążymy przygotować drzewka na czas, możemy śmiało wyrzucić choinkę do brązowego pojemnika na odpady BIO. Nieprawidłowe będzie natomiast wyrzucenie jej do śmieci zmieszanych. Co więcej, w tym przypadku należy ją wcześniej pociąć na mniejsze kawałki. o ile mielibyśmy z tym krokiem trudności, pozostaje nam poświąteczna wyprawa do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Znacznie więcej opcji do rozważania mają właściciele ogrodów.
Czy choinkę po świętach można posadzić? Posiadacze domów i ogrodów mają więcej możliwości
Część osób zastanawia się, czy żywą choinkę można posadzić. Okazuje się, iż jest to jak najbardziej możliwe i nie musimy wcale czekać przy tym do wiosny. W przypadku łagodnej zimy za prace ogrodowe możemy zabrać się już w styczniu. Wystarczy tylko zahartować drzewko przez kilka dni, trzymając je w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura to około 10 stopni Celsjusza. Następnie umieszczamy iglaka w dole wystarczająco głębokim, by zmieściła się w nim cała bryła korzeniowa, i dwukrotnie szerszym niż jej średnica. jeżeli zima jest mroźna i ziemia nie pozwala na kopanie, możemy wystawić drzewko z doniczką. Tutaj ponownie wcześniej je hartujemy, a doniczkę musimy później dodatkowo zabezpieczyć (np. agrowłókniną, papierem, bawełnianym materiałem lub gazetami).
Osoby, które nie mają już miejsca na dodatkowe rośliny w ogrodzie lub na tarasie, mogą rozważyć dodanie choinki do kompostownika. Inna propozycja dla ogrodników to użycie gałązek iglaków do zabezpieczenia innych drzew i krzewów.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.