W Polsce nie ma pryszczycy, a od 4 kwietnia nie odnotowano nowych ognisk choroby u naszych południowych sąsiadów informuje Ministerstwo Rolnictwa. Ponadto, w kwestii wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), Komisja Europejska zaakceptowała krajowe środki walki z chorobą i odstąpiła od wprowadzenia restrykcji przeciwko Polsce” – dodał minister Czesław Siekierski.
„Robimy i będziemy robić wszystko, co tylko jest możliwe, w kwestii ochrony granic oraz edukacji rolników” – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Codziennie realizowane są spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynującego działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium Polski. Do działań prewencyjnych należy również rozmieszczenie przy drogach tablic informacyjnych, kierujących transport zwierząt i produktów pochodnych na wybrane przejścia graniczne
„Transport zwierząt ze Słowacji i Węgier odbywa się wyłącznie przez wytypowane do tego celu 7 przejść granicznych” – poinformował minister Siekierski. Ograniczenia będą utrzymane do 25 maja 2025 r., ale Polska utrzyma kontrole na granicach dłużej.
Trudniejsza sytuacja jest natomiast w przypadku grypy ptaków.
Zgodnie z danymi z 16 kwietnia w Polsce stwierdzono 79 ognisk wirusa HPAI u drobiu, w których utrzymywanych było łącznie 6,85 mln sztuk zwierząt. Wobec tego Komisja Europejska przyjęła wobec Polski nadzwyczajne środki w związku z poważnym ryzykiem rozprzestrzenienia się choroby. Przedstawione przez KE środki nadzwyczajne miałyby dotyczyć zakazu zasiedlania obiektów inwentarskich, w których komercyjnie utrzymywany jest drób na terenie województw: wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego oraz ograniczeń w przemieszczaniu drobiu z wyjątkiem przemieszczenia do rzeźni. w tym miejscu znajdują się zakłady produkujące drób, stanowiące 50 proc. polskiego potencjału produkcyjnego.
Polski plan zakłada m.in. zwiększenie obszaru zagrożonego (o dodatkowe 5 km), wydłużenie czasu między zasiedleniem obiektów, zmniejszenie zagęszczenia kurników oraz specjalne zasady dotyczące osób obsługujących.
„Te krajowe restrykcje wygasną 13 maja 2025 r., jeżeli w Polsce nie będzie nowych ognisk grypy ptaków” – poinformował Krzysztof Jażdżewski.
Główny Lekarz Weterynarii dodał, iż wygaszanie ognisk jak dotąd kosztowało Polskę setki milionów złotych i zabicie prawie 7 mln sztuk drobiu.