Co robić w piątek w Poznaniu?

6 godzin temu

Ptaszek z wojowniczym charakterem

Strzyżyk, którego łacińska nazwa Troglodytes troglodytes odwołuje się do rzymskich wojowników, z wyglądu przypomina małą kulkę z wystającym ogonkiem, ale to właśnie jego zadziorność stanowi o jego charakterze. Zimą możemy usłyszeć jego dźwięczny głos, zwłaszcza w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, gdzie ptak staje się częścią zimowej scenerii. Choć w Polsce strzyżyk nie jest tak popularny jak rudzik, którego widzimy na kartkach świątecznych, ma swoją unikalną rolę w bożonarodzeniowych opowieściach.

Legenda o ptasim królu

W Irlandii, a także w innych częściach Wysp Brytyjskich oraz Niemiec i Danii, strzyżyk pojawia się w starej, celtyckiej legendzie, w której ptaki rywalizują o tytuł „króla ptaków”. Zgodnie z opowieścią, wszystkie ptaki świata zebrały się, by rozstrzygnąć, który z nich zasługuje na koronę. Konkurs polegał na tym, kto wzniesie się najwyżej w powietrze. Większość ptaków gwałtownie się zmęczyła i lądowała, aż w końcu pozostał tylko majestatyczny orzeł, który, przekonany o swoim zwycięstwie, nie zauważył, iż mały strzyżyk ukrył się w jego upierzeniu. Tuż przed lądowaniem, strzyżyk opuścił bezpieczne miejsce i ogłosił się zwycięzcą. Ta przebiegłość zapewniła mu koronę, mimo iż orzeł, choć silniejszy, był nieświadomy tego podstępu.

Strzyżyk w tradycji bożonarodzeniowej

Zgodnie z tradycją, w dniu Świętego Szczepana (26 grudnia), niegdyś polowano na strzyżyka, rzucając w niego kamieniami, co nawiązywało do męczeństwa. Na szczęście, ten okrutny zwyczaj zniknął z naszej kultury, a jego współczesną pozostałością są irlandzcy kolędnicy, znani jako „Wren Boys” (Chłopcy Strzyżyka). Chodzą oni po wsiach, śpiewając kolędy i tańcząc, prosząc o drobne datki, a przy okazji przypominając o męczeństwie strzyżyka.

Zwyczaje związane ze strzyżykiem

Strzyżyk, choć mniej znany w Polsce, jest ptakiem, który potrafi dostosować się do różnych warunków. Latem chętnie gniazduje w wykrotach drzew i dziuplach, a zimą często korzysta z budek lęgowych, zwłaszcza tych zamkniętych, takich jak te dla sikor. Takie schronienie, poza ochroną przed zimnem, daje mu także poczucie bezpieczeństwa w grupie, ponieważ strzyżyki, mimo iż samotne w naturze, zimą często zbierają się w większe grupy, aby wspólnie spędzać noc.

Strzyżyk a zimowe ptaki

W Anglii, gdzie strzyżyki są bardziej liczne niż w Polsce, obserwowano przypadki, kiedy w jednej budce na zimę gromadziło się choćby 70 strzyżyków! Z kolei w Polsce część z tych ptaków odlatuje na cieplejsze tereny, ale część pozostaje na zimę, kręcąc się wokół zbiorników wodnych lub miejskich parków. Strzyżyki w Polsce są ptakami, które warto obserwować, szczególnie zimą, kiedy najłatwiej je spotkać.

Spacer z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Zarówno legenda, jak i współczesne tradycje związane ze strzyżykiem, sprawiają, iż ten mały ptak zyskuje w okresie Bożego Narodzenia wyjątkowe miejsce w kulturze. jeżeli w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wybierzemy się na spacer, być może spotkamy tego zadziornego ptaka i będziemy mogli dostrzec jego rolę w tej wyjątkowej, bożonarodzeniowej opowieści.

Jak zauważa profesor Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, warto poświęcić chwilę uwagi tym malutkim ptakom, które wnoszą tyle historii i symboliki do naszych świąt. – Może spacer w drugi dzień Świąt to doskonała okazja, by zapoznać się ze strzyżykiem i podziwiać jego zadziorny charakter – podsumowuje badacz.

Idź do oryginalnego materiału